کارشناسان سیاسی در گفت‌و‌گو با نوآوران تأکید کردند:

برخی به جای کینه‌ورزی به آسیب‌شناسی رفتار خود بپردازند

با پیروزی حسن روحانی در انتخابات سال 92 عده‌ای که بقای‌شان را در تخریب کابینه دولت تدبیر و امید می‌دانستند از هیچ انتقاد بی‌‌پایه و اساسی دریغ نکردند و تا می توانستند سعی در سیاه‌نمایی عملکرد روحانی و کابینه‌اش داشتند.

  1. ۱ ماه،۱ هفته قبل
  2. ۰
1
نوآوران -

 این روند ادامه داشت تا این‌که روحانی برای دومین بار در اردیبهشت 1396 موفق به جذب نظر مثبت اکثریت کشور شد و با رأی بالای مردم به عنوان کلیددار پاستور برای دوازدهمین دوره ریاست جمهوری انتخاب شد.

مخالفان روحانی از ابتدا بر طبل ناکارآمدی‌ مدیران دولتی می‌کوبیدند و کمر به تضعیف عملکرد دولت تدبیر و امید بسته بودند. در همین خصوص جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور روز گذشته در مراسمی رسماً اعلام کرد که دولت رقیب هیچ بخشی از حکومت نیست و نباید به عنوان رقیب به دولت نگاه‌ ‌کنند.

در همین راستا به گفت‌و‌گو با کارشناسان سیاسی پرداختیم.

   کابینه به خانه‌تکانی نیاز دارد

در این خصوص مهدی آیتی، نماینده مجلس ششم با انتقاد از دوقطبی شدن فضا پس از انتخابات به خبرنگار نوآوران گفت: به طور طبیعی رقابت و تضارب‌آرا میان جناح‌های مختلف پس از انتخابات نیز ادامه دارد و در شرایط کنونی به جای این‌که شاهد انسجام ملی و تبدیل رقابت‌ها به رفاقت‌ها باشیم اما همچنان رفتارهایی از سوی مخالفان دولت سر می‌زند که پذیرفتنی نیست.

وی با بیان این‌که در شرایط کنونی بیش از پیش نیاز به وحدت ملی احساس می‌شود، اظهار داشت: در حال حاضر رقابت و تقابل همچنان ادامه دارد و علت این را می‌توان شکست‌های پی‌در‌پی جبهه اصولگرایی طی سال‌های اخیر عنوان کرد. عدم توفیق اصولگرایان در انتخابات سال 92 و همچنین شکست آن‌ها در سال 94 در انتخابات مجلس شورای اسلامی و همچنین مجلس خبرگان و درنهایت عدم توفیق در انتخابات ریاست‌جمهوری 96 موجب شده تا اردوگاه اصولگرایی همچنان و پس از اتمام انتخابات به رقابت با دولت بپردازد.

نماینده مجلس ششم افزود: طی سال‌های اخیر اصولگرایان با شوک‌های این‌چنینی از سوی جبهه اصلاحات مواجه هستند و نسبت به این‌که از صحنه‌های سیاسی جامعه طرد شده‌اند و پایگاه اجتماعی‌شان را از دست داده‌اند بسیار ناراحت هستند.

آیتی با اشاره به حضور پرشور مردم ایران پای صندوق‌های رأی در 29 اردیبهشت ماه گفت: مردم ایران با حضور باشکوه در انتخابات «نه» بزرگ به اصولگراها گفتند. اما آن‌چه اکنون ضروری به نظر می‌رسد این است که دولت تدبیر و امید

در رویه‌اش تغییری ایجاد کند. از جمله این تغییرات می‌توان به شایسته‌سالاری و انتخاب وزیرانی کاردان و شایسته اشاره کرد در حقیقت کابینه باید بسیار سریع خانه‌تکانی را به خود ببیند و برای جامه عمل پوشاندن به وعده‌های داده شده آماده شود چراکه اگر روحانی در عمل قول‌ها و وعده‌هایش را محقق نکند، به طور حتم نارضایتی عمومی و دلسردی مردم می‌شود.

وی ادامه داد: دولتمردان همواره چنین عنوان می‌کنند که روحانی رئیس‌جمهور همه مردم ایران است و دولت‌اش متعلق به همه است. باید این را بپذیریم که دولت رقیب یا دشمن هیچ بخشی نیست.

نماینده مجلس ششم همچنین به اظهارنظر روحانی طی هفته‌های اخیر مبنی بر ایجاد تغییرات گسترده در کابینه اشاره کرد و گفت: رئیس‌جمهور باید در انتخاب وزرای کابینه بنا را بر شایسته‌سالاری بگذارد تا به این ترتیب شاهد شکل‌گیری دولتی مقتدر و ایجاد انسجام و وحدت ملی شویم. حتماً باید از شایستگان اصوگرا در دولت دوازدهم استفاده شود. اگر دولت روحانی نتواند بخشی از اصولگرایان معتدل و نخبه و فرهیخته را دعوت به همکاری نکند، قطعاً بر دشمنی‌ها و کینه‌ها افزوده خواهد شد.

آیتی راه روحانی در دولت دوازدهم را به مراتب دشوارتر از دولت یازدهم عنوان کرد و افزود: در شرایط کنونی متأسفانه برخی با روحانی زوایه دارند و موضع متفاوتی نسبت به او دارند و در اداره امور کشور چوب لای چرخ او می‌گذارند. از این رو می‌توان گفت هنر روحانی در به کارگیری اصولگرایان و اصلاح‌طلبان در دولت دوازدهم است و او باید مخالفانش را به دوست تبدیل کند.

وی تأکید کرد: روحانی اگر بتواند بخشی از جامعه اصولگرایان معتدل را با خود همراه و هماهنگ کند. قطعاً شاهد کاهش کینه و دشمنی‌ها خواهیم بود. از این رو توصیه می‌کنم اصولگرایان به جای این که چوب لای چرخ دولت در مسیر اداره کشور بگذارند بهتر است که به آسیب‌شناسی رفتارهایشان بپردازند. به نظر من باید به طور جدی و واقعی کارگروه‌های تخصصی ایجاد کنند و به آسیب‌شناسی بپردازند که چرا از 92 تا 96 این همه شکست‌های سنگین و پی‌درپی را تجربه کردند.

      انتقاد از رفتار کینه‌جویانه علیه دولت

در ادامه آیت‌الله محسن غرویان، استاد برجسته حوزه و دانشگاه طی گفت‌و‌گویی با خبرنگار نوآوران اظهار داشت: یکی از آثار حرکت تروریستی اخیر که داعش در کشورمان انجام داد، احساس نیاز به انسجام ملی و ضرورت وحدت در عین وجود اختلاف نظرهای داخلی بیش از پیش حس می‌شود. هدف اصلی تروریست‌ها از تهاجم به نقاط حساس پایتخت، گسترش نفاق و از بین رفتن وحدت ملی در ایران بود که موفق نشدند و  این حرکت تروریستی موجب شد که مردم طرفدار جناح‌ها مختلف که در انتخابات قدری دچار دوقطبی شدند در مسأله دفاع از ملت و آب و خاک سرزمین‌شان همه با هم متحد شدند و باید اکنون این همدلی را قدر بدانیم و موضوعات داخلی را به کلاف سردرگم تبدیل نکنیم که موجب تفرقه‌افکنی و گسترش اختلافات شود.

وی با تأکید بر رفع تنش‌های موجود در جامعه عنوان کرد: دولت متعلق به همه است و همه باید از دولت تدبیر و امید پشتیبانی کنند. انتقادهای بی‌اساس و به حاشیه کشاندن مسائل و ایجاد حاشیه برای دولت نه تنها کمکی به رفع مشکلات نمی‌کند بلکه به مانعی بر سر راه رشد و توسعه کشور تبدیل می‌شود.

استاد برجسته حوزه و دانشگاه معتقد است عقلای کشور نخبگان و رؤسای قوا بهترین افرادی هستند که باید با تشکیل جلسه عزمی مشترک برای پیشرفت و آبادانی کشور را محقق کنند و کدورت‌ها را کنار بگذارند.

غرویان افزود: بهترین اشخاصی که می‌توانند به حفظ وحدت ملی کمک کنند سران قوا و شخصیت‌‌های تأثیرگذاری همچون آیت‌الله ناطق‌نوری و سید حسن خمینی هستند که می‌توانند در ایجاد انسجام ملی بسیار مؤثر عمل‌ کنند.

وی با انتقاد از رفتار کینه‌جویانه برخی که دولت را رقیب بخشی از حکومت می‌دانند، مطرح کرد: از رفتار برخی در انتقاد از دولت تعجب می‌کنم که این قدر کج‌سلیقه هستند. تندورها باید از پیشگاه ملت عذرخواهی کنند و به فکر مسائل کلان کشور باشند نه این‌که درگیر جزیات شوند و از پرداختن به امور کلان و مهم کشور غافل شوند.


خبرنگار: آرزو قادری

نوشتارهای مرتبط

تازه های سیاست داخلی