توصیه های همراهان اصلاح طلب روحانی برای دولت دوازدهم بررسی شد

چابک سازی بدنه دولت برای تحقق مطالبات مردمی

حجت الاسلام موسوی لاری در گفت وگویی اعلام کرده است؛ « ما معتقد بودیم که دولت در اطلاع رسانی و توجه به افکار عمومی قصورهایی داشته و مردم آنچنان که باید در جریان اقدامات دولت نبودند و خیلی از مواردی را که مربوط به دولت قبل بود در جریان این انتخابات، به پای این دولت نوشتند.

  1. ۱ ماه،۲ هفته قبل
  2. ۰
1
نوآوران -

در حالیکه اگر درست اطلاع رسانی شده بود مردم می دانستند که این موارد ریشه در دولت قبل دارد». به گفته او آقای روحانی باید فضای آزاد ایام انتخابات را حفظ کند و فضای آزاد رسانه ای  و تحمل دیگران و طرح دیدگاه های مخالف را حفظ کند. او باید بداند که در این چهار سال آتی لازم است شرایط زندگی مردم عوض شود و با شعار نمی توان پیش رفت. آقای روحانی با همه ظرفیت و توانش در زمینه اشتغال و معیشت باید پیش رود و ارتباط با سایر کشورها به ویژه همسایگان را بهبود ببخشد که با کسب سرمایه گذاری خارجی رونق اقتصادی ایجاد شود و بتوانیم رکود را بشکنیم.

   ورود افراد چابک به کابینه با توجه به وعده‌های رئیس جمهور

غلامرضا ظریفیان، استاد دانشگاه و فعال سیاسی اصلاح طلب با بیان این که  روحانی باید یک کارگروه متخصص را برای بررسی نیروهای جوان و متخصص در دولت جدید ایجاد کند، می گوید: ممکن است وزیری عملکرد مطلوب و نمره قبولی در این میان داشته باشد، اما با توجه به وعده‌هایی که رئیس جمهور در کارزار انتخاباتی خود به مردم در کابینه دولت داوزدهم برای شتاب بخشیدن به برخی از مسائل به ویژه در بعد معیشت داده است باید نیروهایی چابک تر و تواناتری در وزارتخانه ها قرار بگیرند.

او همچنین افزود: دولت در جایگاهی قرار دارد که بنا به دلایل مدیریتی توان بررسی نسبت به بخش‌های سیستمی خود را دارا‌ست و از این طریق می‌تواند مسیر اجرای تعهدات خود نسبت به جامعه را هموار کند، گفت:  بنابراین بسیار منطقی و معمول است که هر دولت دست به تغییر و اصلاح مدیریت خود بزند و این امری عقلایی‌ست که در همه جای دنیا و در کشور در دوره‌های مختلف انجام شده است. این فعال سیاسی اصلاح طلب با بیان این که دولت ابتدا باید نوعی ارزیابی نسبت به نقاط ضعف خود داشته باشد، افزود: ارزیابی به این منظور که دولت از این طریق متوجه شود که در کدام موارد نتوانسته کارامدی لازم را باعث شود و ازهمه مهم‌تر این که دولت از این طریق باید متوجه این اصل شود که عدم ناکارآمدی تا چه میزان مربوط به مدیریت ارشد در بطن خود مربوط است.

این استاد دانشگاه همچنین اظهار کرد:  اگر دولت در سطوح متفاوت از جمله وزیران، استانداران، مدیران وغیره چنین ارزیابی را محقق سازد، منطقی‌ست که بر حسب تعهداتی که نسبت به مردم قبول کرده باید تغییرات چندی را در درون خود ایجاد نماید. ظریفیان معتقد است، اگر دولت برای خود روشن ساخته باشد که در کدامین موارد دچار ضعف مدیران ارشد است، این در جرگه حق عمومی جامعه قرار دارد که دولت دست به تغییرات لازم بزند و با توجه به فرصتی که برایش ایجاد خواهد شد، چنین مسیری را هموار سازد.

 لزوم تغییراتی بنیادین بر اساس خواست ملت

حسین احمدی نیاز، یک حقوقدان نیز با بیان این که یکی از انتقادات وارده به دولت یازدهم مسن بودن میانگین سنی کارکنان آن بود، می گوید:  بیشتر وزرای دولت از کهولت سن برخوردار بودند و همین باعث شد تا رئیس جمهوری وعده ایجاد تغییراتی در دولت و جوان‌تر نمودن آن را دهد.

او همچنین با بیان این که ضرورت ایجاد تغییراتی بنیادین در کابینه وجود دارد،افزود: بر اساس سطح مطالبات ملت و ضرورت رسیدگی به آن و توجه به انتقادات صورت گرفته و لزوم توجه به شایستگان و نخبگانی که همراه با ملت بوده‌اند، چیدمان کابینه امری مهم، حساس و دشوار خواهد بود.

این حقوقدان با بیان این که ملت ایران کابینه دولت دوازدهم را با برنامه‌های ارزشمند خواهند شناخت، ادامه داد: بنابراین باید کابینه‌ای جوان، شجاع، کاردان، پویا و پاکدست باشد از دیگر سو کابینه دولت دوازدهم ضرورتا باید با لحاظ کردن منشور حقوق شهروندی و سرلوحه قراردادن اصول آن، کار خود را آغاز کند.

احمدی نیاز گفت: باید تلاش کرد تا حقوق شهروندی را به سمت آزاد راه هدایت کرد و حرکت اجرایی حلزونی آن پایان یابد. حقوق شهروندی و مفاد و اصول آن جزو حقوق بنیادین ملت بوده و تمامی اعضای کابینه باید قائل به بینش و تفکر منشور حقوق شهروندی باشند و دفاع از آن را نه با شعار بلکه در عمل رعایت کرد.

به عقیه او رئیس جمهوری باید قدر اعتماد ملت به خود را بداند و ارج نهد. روحانی هرگز نباید اقدامی انجام دهد که کوچکترین لطمه به این اعتماد وارد شود.

این حقوقدان با اشاره به این که یکی از خواست‌های ملت ایران بر اساس میزان رایی که به روحانی داده‌اند، به‌گارگیری و استفاده از شایستگان و جوانان نخبه متعلق به اقلیت‌ها و اقوام ایرانی است، افزود:  واقعیت مساله این است که تغییر در کابینه نه تنها یک ضرورت غیر قابل انکار است بلکه، یکی از خواست‌ها و مطالبات شهروندان خواهد بود، اعتماد ملت به دولت سرمایه بزرگی است و باید با تمام توان از آن دفاع و پاسداری کرد.

      مدل چینش کابینه باید تغییر کند

احمد شیرزاد، نماینده پیشین و فعال سیاسی اصلاح طلب نیز می گوید؛ اگر به سخنان دو روز پیش رئیس‌جمهور دقت کنیم به این نتیجه خواهیم رسید که او به عنوان یک شخصیت سیاسی که با معادلات مختلف آشناست، تغییر معادلات قدرت را درک کرده و متناسب با این تغییرات در آینده حرکت خواهد کرد. او همچنین با بیان این که کابینه اول دولت تدبیر و امید براساس مدل92 چیده شده بود، اما در این دوره شرایط تغییر کرده است، به گونه ای ‌که افزایش رأی آقای روحانی کاملا محسوس است، زیرا دولت اول بسترسازی مناسبی در طول چهار سال گذشته ایجاد کرده است.

شیرزاد با اشاره به این که مطالباتی که ‌ روحانی را دوباره به قدرت رساند، مطالبات اصلاح‌طلبانه بود، افزود:  در دوران انتخابات که شعارهای معیشت‌محور از رسانه‌های اصولگرا فراگیر شده بود، حسن روحانی فاقد اقبال چشمگیر به نظر می‌رسید، اما از زمانی که رئیس‌جمهور به عرصه جدیدی وارد شد در آن مرحله فضای سیاسی تغییر و نتیجه انتخابات به نفع روحانی تغییر کرد.

این فعال سیاسی اصلاح طلب با اشاره به اظهارات رئیس جمهوری ادامه داد: خود اقای روحانی اعلام کرد که از خط و مشی دولت تمام‌قد در انتخابات اخیر دفاع کردند. در دوره گذشته رئیس‌جمهور هراس داشت از مدیرانی استفاده کند که تمام‌قد در کنار او قرار بگیرند، در نتیجه در بسیاری از عرصه‌ها، آقای روحانی یک ‌تنه از خط و مشی دولت دفاع می‌کرد.

او با بیان این که در این انتخابات البته برخی وزرا به تبلیغ دولت و دستاوردهای روحانی پرداختند، افزود:  از این‌رو آقای روحانی به‌آرامی فرق کسانی را که در سایه ایستادند و بعضا از دستاوردهای دولت حمایت کردند، با مدیرانی که تمام‌قد پشت روحانی قرارگرفتند را درک کرده است و اکنون به خوبی می‌داند که در بحران‌های مختلف چه مدیرانی از وی حمایت می‌کنند. شیرزاد همچنین خاطرنشان کرد:  به نظر می‌رسد دولت دوازدهم از خط و مشی محافظه‌کاری فاصله گرفته و دولت آینده دولت کارآمد‌تری باشد و در این که کدام چهره در کدام پست قرار بگیرد تغییراتی لحاظ خواهد شد.