برنامه های دولت برای پاسخ به مطالبات مردمی در گفت وگو با کارشناسان بررسی شد

مطالبه مردمی؛ از شایسته سالاری تا اطلاع رسانی شفاف

محسن صفایی فراهانی در گفت وگویی اعلام کرده است که من انتخابات ۹۶ را از ناحیه مردم فقط انتخاب یک دولت نمی‌دانم؛ بلکه یک رفراندوم می‌دانم.

  1. ۱ ماه،۲ هفته قبل
  2. ۰
1
نوآوران -

رفراندومی که چندین موضوع را پاسخ داده است. جامعه‌ای که در آن چهل درصد زیر خط فقر زندگی می‌کنند و در انتخاباتش وعده پرداخت سه چهار برابری یارانه مطرح می‌شود و اکثریت مردم پاسخ منفی می‌دهند یعنی مردم هم به پوپولیست نه گفتند هم به یارانه‌ای که به هیچ وجه در زندگی شخصی آن ها تغییری ایجاد نمی‌کند.

مردم با درایت کامل برای حرکت‌های تعاملی عقلانی بین‌المللی ارزش قائل شدند. وقتی روحانی می‌گوید رفع تحریم‌های جدا از تحریم‌های هسته ای را دنبال می‌کنم، این مطالبه مردم است. مردم‌خواهان صلح و دوستی و تعامل بین‌المللی هستند که ظرفیت‌های جدیدی برای فرزندان کشور ایجاد می‌کند.

انتخاب روحانی در پرتوی شعارهایی که داد نشان می‌دهد مردم یک بعدی به وضعیت اقتصادی نگاه نکردند. آن ها به توسعه همه جانبه آری گفتند. مردم نگاهی جامع‌تر به آینده دارند.

به گفته او دولت روحانی باید در این دوره راحت‌تر با مردم صحبت کند و موانعی که ایجاد می‌شود را با آن ها در میان بگذارد. این موانع، مساله خصومت فردی نیست؛ رفتارهایی است که به توسعه ملی  لطمه می‌زند. یعنی ابعاد ملی موضوع، حکم می‌کند از نیروهای مردمی که ۵۸ درصد آنها خواسته‌شان را تحت یک انتخابات مطرح کردند و به شعارهای او آری گفتند استفاده شود. وقتی این مردم توسعه اقتصادی را در غالب توسعه همه‌جانبه انتخاب کرده‌اند پس نباید موانع تحقق حقوق شهروندی و حقوق بشر و حقوق مالکیت را از نگاه جامعه دور نگاه داشت، ضمن اینکه بعید است سایر قوا بخواهند به رای و نظر مردم بی تفاوت باشند.

هریک از قوا اگر مانعی دید باید با مردم در میان بگذارد؛ چون مردمی که رای دادند حق دارند بدانند چه کسانی در کشور ایجاد مانع می‌کنند که نه فقط حقوق فردی آن ها را از بین می‌برد بلکه باعث پس رفت کشور در این شرایط منطقه می‌شود!

    پیشبرد برنامه ها به واسطه کابینه ای که به مسیر حرکت باور دارند

محسن جلال پور، یک تحلیلگر اقتصادی با این که کارهای روی زمین مانده بسیاری وجود دارد، می گوید:  رئیس‌جمهور برای حل مشکلات کشور نیازمند زمان و حمایت است.

او با اشاره به این که رئیس جمهوری می تواند کابینه‌ای کارآمد تشکیل دهد، افزود: در چهار سال گذشته، کابینه روحانی قوی بود، اما نقاط ضعف زیادی داشت. به روحانی رأی دادیم اما پس از یک دوره نگرانی و اضطراب، انتظار داریم کابینه‌ای به مراتب قوی‌تر از قبل تشکیل دهد. جلیل پور همچنین ادامه داد: بی‌تعارف، دولت به وزرایی چالاک و خلاق نیاز دارد. وزرایی که اقتصاد را بشناسند و بخش خصوصی را باور داشته باشند.

 این کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به برخی از مطالبات بخش خصوصی از دولت دوازدهم دارد، گفت:  نخست آن که لازم است تا برای بازگرداندن امید به اقتصاد، کابینه‌ای کارآمد تشکیل دهد و برای بازگرداندن اعتماد به جامعه، برنامه‌ای جامع برای کاهش فساد تدوین کند.

جلیل پور با بیان این که دولت جدید برای خروج اقتصاد از مشکلات، تکلیف ما را در زمینه تعامل با کشورهای جهان مشخص کند، افزود: لازم است تا برای تشویق سرمایه‌گذاران، حد و مرز فعالیت‌های دولت مشخص شود.

او با اشاره به این که دولت برای بهینه شدن تخصیص منابع، سیاست‌های حمایتی و مساله یارانه‌ها را به شکلی اصولی حل و فصل کند، ادامه داد: دولت همچنین باید برای بازگرداندن نشاط به اقتصاد، کام بخش خصوصی را با آزاد سازی و رفع موانع کسب وکار شیرین کند.

این کارشناس امور اقتصادی با اشاره به این که دولت باید بگوید برای بانک‌ها چه در سر دارد، افزود:  برای گام برداشتن در مسیر توسعه، محیط ‌زیست را بیشتر از گذشته جدی بگیرد و برای ایجاد فضای رقابتی، حد و مرز فعالیت بنگاه‌های اقتصادی غیر دولتی را مشخص کند.

جلال پور با تأکید بر این که دولت نباید فرصت اصلاح و تغییر را از دست دهد، ادامه داد: روحانی این بار بیشتر از گذشته به مردم مدیون است و الحق والانصاف باید قدر آن ها را بداند.

    هم گام با دیگر کشورها مسیر توسعه را ادامه دهیم

محمدعلی مشفق، یک فعال سیاسی اصلاح طلب با بیان این که کم هزینه‌ترین روش و رویه‌ برای تحقق بخشیدن به خواست‌ها و مطالبات مردم درچارچوب قانون است، می گوید: کشورها با برگزاری انتخابات و مراجعه به آرای عمومی، جامعه خود را از بحران‌ها و نارضایتی‌ها و شورش‌ها عبور می‌دهند و با پایان گرفتن عادلانه آن، منازعات و دعواهای سیاسی هم از آن جامعه به‌تدریج رخت برمی‌بندد.

 او با بیان این که جریانی که مردم به او اقبال نکرده‌اند در پایان انتخابات، شکست را بدون هیچ تهدیدی پذیرفته و دست همکاری به‌سوی حزب پیروز و رقیب خود در راستای منافع ملی دراز کند، افزود:  تا از این طریق همه توان‌ها و قابلیت‌های ملی و منطقه‌ای در راستای منافع ملی و رفع مشکلات و معضلات پیش روی مردم به‌کارگرفته شود.

به اعتقاد مشفق اگر فعلی توسط هریک از ارکان نظام برخلاف اصول قانون اساسی انجام شود این رئیس‌جمهور است که باید مطابق مفاد اصل 113 به آن مقام تهدید‌کننده و دیگر ارکان نظام اعم از انتخابی یا انتصابی، تذکر نقض یا عدم اجرای قانون اساسی را بدهد و بنا به مسئولیتی که دارد اجازه نقض یا عدم اجرای قانون اساسی را ندهد و جلوی تضییع حقوق اساسی مردم را بگیرد.

این فعال سیاسی اصلاح طلب می گوید؛ تعامل سازنده با دنیا و تسلیم زورگویی‌ها نشدن، همراه با تامین منافع ملی و حفظ ارزش‌های دینی و انقلابی و اسلامی و ارتقای قدرت دفاعی موضوعی است که آرامش و امنیتی همراه با اقتدار و اتحاد و امید به ارمغان می‌آورد. این مهم سبب خواهد شد که آینده‌ای بهتر و مطمئن‌تر، دور از تنش و تحریم و تهدید رقم بخورد.

او با بیان این که در کنار بهانه ندادن به‌دست دشمنان دیرین این سرزمین، باید گام‌هایی پرشتاب در مسیر آبادانی کشورمان ایران بزرگ برداشته شود، ادامه داد:  اجازه ندهیم که از توسعه و رشد دور شویم. نکته مهم این است که نمی‌توان در زمان متوقف شد و همچنان که همه کشورهای جهان برای توسعه بیشتر تلاش می‌کنند ما هم باید به سمت توسعه و پیشرفت گام برداریم.

این فعال سیاسی با اشاره به این که اگر بنیه اقتصادی کشور ضعیف شود نمی‌توان در مسائل بین‌المللی، چنان که شایسته نام ایران است تاثیر گذاشت، افزود:  بنابراین برای رسیدن به آبادانی، پیشرفت و استقلال و تحقق سیاست‌های کلی نظام و تبدیل شدن به پیشرفته‌ترین کشور منطقه در اقتصاد و علم و فناوری در1400می‌طلبد که همه مردم ایران به گفتمان اصلاح و اعتدال رای دادند تا ایران بتواند بهترین جایگاه را در عرصه منطقه‌ای به‌دست آورد.

        نیاز فزاینده به اقتصادی پویا

حمید بنایی، نماینده مجلس شورای اسلامی نیز با بیان این که یکی از اولویت های دولت دوازدهم در حوزه مسائل اقتصادی و مشارکت بخش خصوصی معنا می شود، می گوید: دلیل آن هم این است که بسیاری از پروژه‌های عمرانی ناتمام مانده‌اند و شرایط ایجاب می کند تا نیاز باشد تحول چشمگیری در حوزه اجرایی و عمرانی‌ اتفاق بیفتد.

 این نماینده مجلس با اشاره به لزوم تغییرات در کابینه دولت جدید نیز ادامه داد: آن چه اهمیت دارد این است که دولت دوازدهم باید دولتی پویاتر باشد و از نیروهای جوان و لایق انقلابی بیشتر استفاده کند.

او همچنین با بیان این که در بحث اشتغال چندان موفق عمل نکرده‌ایم، افزود: برای حل این مشکل نیاز به اقتصادی پویا و فعال است . برای ایجاد اشتغال پایدار و رفع مشکل بیکاری لازم است تا تمامی نیروهای کشور دست به دست هم دهند و با مشارکت بخش خصوصی بتوانیم مشکل اشتغال و معیشت مردم به ویژه دهک‌های پایین جامعه را رفع کنیم.

 این نماینده مجلس در بخش دیگری از اظهارات خود با تأکید بر این که برخی از کشورها پروژه ایران هراسی را دنبال می کنند، بیان کرد: در برخورد با چنین شرایطی لازم است با قدرت در زمینه دیپلماسی فعالیت کنیم.

نوشتارهای مرتبط

تازه های سیاست داخلی