واکنش تخریبی مخالفان دولت در حادثه تروریستی اخیر در گفت‌و‌گو با شیرزاد بررسی شد

عقده‌گشایی انتخاباتی با خطر آفرینی برای منافع ملی

چهارشنبه 17 خرداد 96 خانه‌ملت شاهد حمله کور تروریستی بود. تروریست‌ها با هجوم به مجلس شورای اسلامی و همچنین حرم مطهر امام‌خمینی(ره) سعی در ناامن نشان دادن ایران داشتند اما خوشبختانه با رشادت‌های نیروهای دفاعی و امنیتی در تحقق اهدافشان با شکست مواجه شدند.

  1. ۱ ماه،۲ هفته قبل
  2. ۰
احمد شیرزاد
نوآوران -

در این میان برخی در داخل به عقده‌گشایی پرداختند و با تخریب دولت خواسته یا ناخواسته سعی در بزرگنمایی حادثه کور تروریستی کردند و آب به آسیاب دشمن ریختند.

برخی که همواره منتظر هستند تا از آب گل‌آلود ماهی بگیرند، این بار به تضعیف عملکرد دولت در موضوعی ملی اقدام کردند و درنهایت کج‌سلیقگی به تسویه‌حساب شخصی با منافع ملی پرداختند؛ تسویه‌حسابی که می‌توان آن را ناشی از شکست‌های پی در پی در انتخابات دانست. اما این نکته غیرقابل انکار است که در شرایط کنونی که منطقه از یک سو با بحران تروریسم مواجه است و از دیگر سو نیز شاهد مناقشات میان اعراب هستیم، مخالفان دولت به جای توجه و صرف انرژی بر روی جزئیات، از اهمیت مسائل کلان که منافع ملی در گروی آن است،‌ غافل نشوند چراکه امروز زمان شکستن دیوار میان جناح‌های مختلف سیاسی است و اصولگرایان و اصلاح‌طلبان همگی باید زیر پرچم هویت ملی و ایرانی فعالیت کنند و درخصوص مسائل ملی بر طبل اتحاد و انسجام ملی بکوبند و اجازه ندهند تروریسم به هدف اصلی‌اش یعنی تفرقه‌افکنی دست یابد.

بر کسی پوشیده نیست که وجود هرگونه شکاف در داخل، کشور را در برابر دشمن خارجی تضعیف و همچنین نقد عملکرد دستگاه‌های امنیتی و دولت، مردم را دلسرد می‌کند.

از این رو ضروری است یکصدا و همدل به دفاع از کشور بپردازیم و با حفظ و تقویت انسجام ملی، کشور را در برابر تهدید تروریسم واکسینه کنیم.

در همین خصوص به گفت‌و‌گو با احمد شیرزاد، نماینده مجلس ششم پرداختیم که تقدیم مخاطبان گرامی می‌شود.

    متأسفانه در شرایط کنونی و پس از حادثه کور تروریستی پایتخت برخی در داخل با تشویش اذهان عمومی سعی در تضعیف عملکرد دولت دارند و فضا را به سمتی هدایت می‌کنند که در تضاد با منافع ملی است و وحدت و انسجام ملی را هدف قرار داده‌اند. ضرورت حفظ وحدت ملی را در چنین شرایطی تا چه اندازه مهم می‌دانید؟

در همه جوامع موضوعات مربوط به امنیت ملی از جمله مباحث ویژه‌ای است که حتی نحوه ورود احزاب سیاسی و روزنامه‌نگاران و افکار عمومی به موضوع چارچوب‌های تعیین‌شده‌ای دارد و نقد دلسوزانه در شرایط مقتضی باید با آداب خاصی صورت گیرد. نهادهای اطلاعاتی و امنیتی از جایگاهی خاص برخوردار هستند و نباید با نقد عملکرد دستگاه‌های امنیتی، امنیت ملی کشور و مأموریت اصلی آن‌ عزیزان را زیر سؤال برد.

معمولاً در شرایطی که در کشور اتفاق ناگواری وقوع می‌یابد، بیش از پیش این ضرورت احساس می‌شود که با حفظ اتحاد ملی مانع از تکرار آن شویم. از این رو ضروری است که رخنه‌ها و خلل را کشف و درخصوصش چاره‌اندیشی و از وقوع دوباره آن تکرار کنیم.

پرواضح است که در مسائل امنیتی، همبستگی ملی نقش بسیار مؤثری ایفا می‌کند و در شرایط خاص باید همبستگی ملی را تقویت کنیم این در حالی است که متأسفانه طی روزهای بعد از حادثه تروریستی مجلس شورای اسلامی و حرم مطهر امام(ره) آن‌چه در عمل شاهد بودیم معنای دیگری داشت و برخی به نحوی از آب گل‌آلود ماهی گرفتند و گویا از تهاجم کور تروریستی به پایتخت، موقعیتی به دست آوردند که از طریق آن به تضعیف عملکرد و تخریب دولت بپردازند. در مواجهه با چنین شرایطی نباید همه چیز را از زوایه خاص جناحی خود تحلیل کنیم چراکه صلاح کشور نیست. این‌که برخی از این نمد کلاهی برای خود درست می‌کنند که تحلیل خود را حق به جانب نشان دهند، نهایت کج‌سلیقگی و بی‌دقتی و حساس نبودن به منافع ملی است.

   به نظر شما علت اصلی این‌که برخی سعی دارند حمله کور تروریستی اخیر را بزرگ‌نمایی و در راستای تخریب دولت از آن بهره‌برداری سیاسی کنند، چیست؟

متأسفانه شکست‌های پی در پی اصولگرایان برایشان بسیار ناگوار بوده است و هنوز نتوانستند خودشان را بازیابی کنند. هر جناح سیاسی ممکن است در برهه‌ای از زمان با شکست مواجه شود اما باید خود را بازیابی و در راستای اصلاح عملکرد اقدام نماید. این‌که برخی هرگاه اتفاقی در کشور می‌افتد، به جای حفظ وحدت و انسجام ملی، سعی در مشوش کردن فضا و بهانه‌جویی می‌کنند، خلاف منافع ملی و تهدیدی علیه امنیت ملی است.

   اگر بپذیریم که علت اصلی کینه‌ورزی‌های برخی اصولگرایان، شکست‌ ناگوارشان در انتخابات است، باید این را نیز به آن‌ها گوشزد کنیم که به جای زیر سؤال بردن تلاش‌ها و رشادت‌های دستگاه‌های امنیتی به آسیب‌شناسی رفتار سیاسی‌شان بپردازند. اکنون ضرورت این امر تا چه حد احساس می‌شود؟

قبل از انتخابات به کرات گوشزد کرده بودیم که جناح اصولگرا باید در فعالیت‌هایش تجدیدنظر کند و از حالت بی‌نظمی و آشفتگی خارج شود. متأسفانه اصولگرایان بیشتر تلاش می‌کنند بر موج تبلیغاتی و تعصبات جناحی دامن بزنند به جای این‌که صادقانه بررسی کنند که چرا مردم به آن‌ها اعتماد نکردند و امروز در تصمیم‌گیری‌های سیاسی حضور ندارد.

باید با واقع‌بینی و تدبیر به آسیب‌شناسی رفتارهای‌شان بپردازند و قطعاً بدون بررسی منصفانه و مدبرانه نمی‌توانند مسیر قبلی خود را اصلاح کنند. تا انتخابات بعدی زمان دارند برای سازماندهی تشکل‌های‌شان اقدام کنند و تشکل‌های پاسخگو تشکیل دهند. به عنوان نمونه تشکل جمنا که ایجاد کردند. این‌طور که به نظر می‌رسد تا چند هفته دیگر دوام نداشته باشد. باید منظم و منطقی جلسه تشکیل دهند و کار منسجم داشته باشند متأسفانه اخباری در این مورد به گوش نمی‌رسد.


خبرنگار: آرزو قادری

نوشتارهای مرتبط

تازه های سیاست داخلی