تحقق اهداف انتخابات در گفت وگو با کارشناسان بررسی شد

پویایی و جوانی جامعه با تفکرات حذفی منافات دارد

رییس‌ جمهور بهره گیری بهتر از اندیشه نسل جوان را از اهداف دولت دوازدهم برشمرد و با تاکید بر اینکه ‏با تمام توان برای تحقق وعده های انتخاباتی تلاش خواهیم کرد، گفت: نسل جوان باید برای حل مشکلات و ‏ساختن آینده به صحنه بیاید.‏

  1. ۱ ماه،۲ هفته قبل
  2. ۰
1
نوآوران -

حسن روحانی در مراسم دیدار و ضیافت افطار با جمعی از ‏جوانان و دانشجویان گفت: جامعه جوان ما سازنده حماسه 29 ‏اردیبهشت بود و جوانان بودند که آن شور و نشاط واقعی در انتخابات را آفریدند و نتیجه را همانطور که ‏می‌خواستند رقم زدند.‏

رییس‌ جمهور با اشاره به این که امروز همه باید در کنار هم به دنبال ساختن اهداف انتخابات باشیم، گفت: در ‏انتخابات 29 اردیبهشت انتخاب میان دو نفر یا یک نفر میان چند نفر نبود، بلکه انتخاب میان دو نوع تفکر بود ‏و مردم یک تفکر را ترجیح دادند که این مبنایی برای حرکت دولت در مسیر آینده کشور خواهد بود.‏

روحانی در پاسخ این پرسش که چرا مشکل قومیت یا جنسیت یا تفکرات سیاسی در جامعه داریم، ‏اظهار داشت: برای این که عده ای هستند که نمی توانند آستانه تحملشان را بالا ببرند. باید آستانه تحملمان را ‏بالا ببریم و باید افکار دیگران را به رسمیت بشناسیم. این که ما فکر کنیم آن چه ما می اندیشیم درست است و ‏آن چه دیگران می اندیشند یا می گویند، نادرست است، این به معنای آن است که ما در زمینه تفکر و اندیشه ‏صبر نداریم و تحمل نمی کنیم.‏

    انحصار در امور اجرایی کشور هیچ ثمره‌ای ندارد

سید محمود میرلوحی، منتخب مردم تهران در شورای شهر و فعال سیاسی اصلاح طلب با بیان این که انتخابات اخیر ایران نماد واقعی دموکراسی بود، می گوید: در انتخابات اخیر ایران مشارکت و رقابت به مفهوم واقعی کلمه رخ داد و آحاد مردم، گروه‌ها و جریان‌ها با همه توان به صحنه آمدند.

او همچنین با اشاره به این که حسن روحانی رئیس جمهوری همه مردم است، افزود:  روحانی در نخستین سخنان خود پس از پیروزی در انتخابات ریاست‌جمهوری 96 اظهار کرد: «رئیس‌جمهور، رئیس‌جمهور صد‌درصدی همه است و دست یاری و کمک به سوی همه آحاد مردم و گروه‌ها حتی جریان‌هایی که با من مخالفند دراز می‌کنم».

 میرلوحی با اشاره به مواضع مختلف مخالفان دولت، ادامه داد: به هر حال آن ها نیز باید بپذیرند که روحانی رئیس‌جمهور همه مردم و جریان‌هاست. به همین دلیل هم همه باید با رئیس‌جمهور در دولت دوازدهم همکاری کنند.

این فعال سیاسی اصلاح طلب در ادامه با اشاره به استفاده از جریان‌های مخالف برای تشکیل دولت جدید، اظهار کرد: آن چه در ابن راست اهمیت دارد؛ این است که در این زمینه باید بر اساس مطالبات مردم تصمیم گرفت و عمل کرد، زیرا در انتخابات اخیر بیش از کاندیداها، مردم سخن گفتند و بر اساس برنامه‌ها و شعارها تصمیم گرفتند و به صحنه انتخابات آمدند.

میرلوحی همچنین با بیان این که بیش از هر مساله‌ای نظر و خواست اکثریت ملاک خواهد بود، افزود: اما با توجه به اینکه یک جناح به‌تنهایی در اداره کشور موفق نیست و نباید انحصار ایجاد کند، همه باید به رئیس‌جمهور در حل مشکلات کمک کنند.

منتخب مردم تهران در پنجمین دوره شورای شهر با طرح سؤالی مبنی بر این که آیا بخش‌هایی که رودرروی دولت قرار می‌گیرند و گاه به تندترین شکل به دولت انتقاد می‌کنند، حاضر هستند تغییر جهت داده و از دولت استفاده کنند یا خیر، گفت:  روحانی رئیس‌جمهور همه آحاد ملت است؛ به همین دلیل باید در تقسیم منابع کشور، توجه به نیروها و ارائه خدمات طوری عمل کند که همه مردم و گروه‌ها احساس کنند که او رئیس‌جمهور همه است.

او همچنین افزود: در چنین شرایطی نیاز به همکاری و هم دلی بیش از هر چیزی احساس می شود، فلذا  از رقبای روحانی می‌خواهیم که انتخابات را تمام‌شده بدانند و در ساختن کشور و حل مشکلات آن با روحانی همکاری کنند که در این صورت نگاه رئیس‌جمهور نسبت به جریان‌های مخالف دولت هم برابر خواهد بود.

    دوقطبی سازی در تقدیر جامعه معنایی ندارد

محمد کیانوش راد، نماینده پیشین مجلس و فعال سیاسی اصلاح طلب با تأکید بر این که باید یک صدای واحد از سوی مسؤولان کشور مخابره شود، می گوید:  با توجه به حوادث تروریستی اخیر جای نگرانی است که برخی از چهره‌های سیاسی سخنانی را مطرح می‌کنند که گویی جریان خاصی در جامعه و دولت به نحوی با چنین رفتارهای نابخردانه و انزجارآوری همراهی دارد.

او همچنین با اشاره به این که در چنین شرایطی نیاز به همگرایی و همبستگی اجتماعی است، افزود: اما متأسفانه شاهد صداهایی هستیم که درصدد ایجاد خلل در وحدت و یکپارچگی مردم هستند.

این فعال سیاسی اصلاح طلب با بیان این که از قبل از انتخابات و اکنون برخی افراد تلاش می‌کنند که کشور را دوقطبی نشان دهند، ادامه داد: این درحالی است که دوقطبی شدن کشور می‌تواند آسیب‌های جدی‌ای را به جامعه وارد سازد. کیانوش راد با بیان این که دو قطبی شدن جامعه امکان پذیرش، تعامل، گفت‌وگو و سازش را درمیان دو گروه رقیب کاهش خواهد داد، تصریح کرد: برای یک جامعه سالم، وجود تفاوت‌ها نه تنها امری غیر مفید نیست، بلکه می‌تواند مبنای ساخت‌و‌سازندگی نیز قرار بگیرد.

 این نماینده پیشین مجلس می گوید؛ آن چه اهمیت دارد، این است که وجود این دو قطبی‌های کاذب مبتنی بر امر غیر واقع است. امر غیر واقع را گاه افراد عامدانه انجام می‌دهند که مصداقی از دروغ بوده و گاه افراد با تحلیلی اشتباه، به ایجاد چنین دوقطبی‌هایی در جامعه دست می‌زنند که نمی‌توان صفت دروغگویی را برای این دسته از تحلیلگران به‌کار برد، اما می‌توان گفت که در تحلیل جامعه ایران دچار خطا و اشتباه شده‌اند.

او افزود: امیدوارم که ایجاد دوقطبی جامعه، رأی حلال و حرام و دسته‌بندی‌هایی از این قبیل، مبتنی بر نوعی برداشت اشتباه از جامعه ایران باشد، نه این که مصداق بارز دروغگویی در میان مردم نام بگیرد. به هر تقدیر چنین امری در جامعه ایران به این معنا واقعیت ندارد.


نوشتارهای مرتبط

تازه های سیاست داخلی