سرمقاله - آذر منصوری

مهار تروریسم نیازمند یکدلی و هم صدایی است

فعال سیاسی اصلاح طلب

  1. ۱ ماه،۱ هفته قبل
  2. ۰
آذر منصوری
نوآوران -

دشمنان جمهوری اسلامی ایران پس از برجام امروز تمام توان خود را به کار گرفته‌اند تا از طریق تقویت ائتلاف ضدایران در منطقه فشارها را علیه کشورمان افزایش دهند.به عبارتی دشمنان ایران امروز به دنبال تبدیل تقابل ها به درگیری ها برای تحت فشار قرار دادن کشورمان هستند.

پس از حادثه تروریستی به مجلس شورای اسلامی و حرم امام (ره) آن چه اهمیت دارد، این است که پیشینهاین افراد کهعده‌ایازآنهاکشتهوعده‌ایهمشناساییشده‌اند،به طور دقیق مورد بررسی قرار گیرد. دلیل آن هم این است که از این طریقبایددیدانگیزهاین افرادازپیوستنبهاینگروه‌هاچیست؟با شناختندلایلجذبآن ها امکان شناخت بهتری کسب می شود تا رویآنهاکارکرد.  آگاه باشیم که گروه های تروریستی دارای اهدافبلندمدتداخلیو خارجی هستند. به این معنا که همانطور که در برخی کشورهای منطقه توانستند به اختلافات فرقه‌ای دامن بزنند، در جمهوری اسلامی ایران ما هم به دنبال این هدف هستند. بنابریان آن چه لازم است این است که باید نسبت به حفظ وحدت و انسجام داخلی ضرورت مراقبت را به عمل بیاوریم.

در گزارش‌های وزارت اطلاعات به خوبی مشهود است کهدستگاه‌های امنیتی ایران تاکنون در مهار این گروه‌ها موفق عمل کرده‌اند؛ اما این مسأله کافی نیست و باید ریشه‌ها و علت‌ها را شناسایی کرد. موقعیت بسیار حساسی است و اگر ما در این دام تروریست ها قرار بگیریم قطعا آن ها با هزینه کمتری به اهداف خود دست خواهند یافت. به عبارتی هر گونه مناقشه و درگیری به نفع دشمنان ما تمام می شود.

باید توجه داشته باشیم که سیاست خارجی و سیاست داخلی ما در امتداد و تلازم با یکدیگر هستند.دولت ایران توانست در عرصه بین‌المللی ناممکن را ممکن کند. ظرفیت و جایگاهی که امروز ایران در جامعه بین‌المللی کسب کرده، ظرفیت بی بدیلی است. وقتی دیپلماسی کشوری در سخت‌ترین شرایط موفق می‌شود هم اجماع جهانی علیه خود را بشکند و هم ناممکن خروج پرونده ایران از شورای امنیت را ممکن سازد، این دیپلماسی قطعا باید بتواند بر تحولات منطقه پیرامونی خود نیز اثرگذار باشد.

امروز تروریسم خطری جهانی برای همه کشورهاست و در این میان کشورهایی موفق به مهار آن شده‌اند که مردم آن یکصدا و متحد و همراه با نهادهاى مسئول تامین امنیت بوده‌اند. در خصوص ایران نیز انتظار این بود در چنین شرایطی هر ایرانى فارغ از گرایش فکرى و تفاوت‌های دیگر برای تقویت وحدت و همدلى و ثبات ایران تلاش کرده و به دولت و دیگر نهادهاى مسؤول کمک کند که آنها بتوانند به وظایف خود برای حفظ ثبات و امنیت کشور عمل کنند.


نوشتارهای مرتبط

تازه های سیاست داخلی