سرمقاله - محسن غرویان

پرهیز از تفسیر به رأی فرمایشات مقام معظم رهبری

استاد حوزه علمیه قم

  1. ۱ ماه قبل
  2. ۰
سرمقاله -محسن غرویان
نوآوران -

تفسیر نگارنده از فرمایشات رهبر معظم انقلاب مبنی بر آتش به اختیار این است که ایشان قصد داشتند بگویند که انتقادات خود را بگویید، حرف‌هایتان را بزنید و اگر نقد و نظری نسبت به حاکمیت، نظام، قوانین و مقررات یا دولت و دولتمردان، ائمه‌جمعه دارید؛ از مسیر قانونی خود بگویید و پنهان نکنید.

به عقیده نگارنده سخنان رهبری نباید تفسیر به رأی‌هایی شود که با مبانی و اندیشه‌ها و دیدگاه‌های رهبری منافات داشته باشد. کسانی که سخنان رهبری را تفسیر می‌کنند باید این فرمایش رهبری را در کنار سایر سخنان قرار دهند تا با اندیشه‌های دیگر رهبری منافات پیدا نکند. مثلاً رهبر معظم در بسیاری از موارد فرمودند؛ کشور قانون دارد، نظم و انضباط دارد و هر کسی خود سرانه نباید اقدامی انجام دهد که به این معناست که در هرگونه اقدامی باید مسیر قانونی را رعایت کنیم و بی‌قانونی نباید صورت گیرد.

رهبر انقلاب در خصوص انتخابات گفتند که کسانی که کاندیدای موردنظرشان رأی آورده و کسانی که کاندیدای مورد نظرشان رأی نیاورده باید از خودشان ظرفیت نشان داده، قانون را رعایت کنند و تحمل داشته باشند. ایشان رئیس‌جمهور منتخب را رئیس‌جمهور همه دانستند و حتی تعبیر رهبری این بود که گذشته‌ها گذشته است و همه باید ملتزم به نظم و انضباط قانونی باشند و نمی‌شود خود سرانه نظم اجتماعی را به هم بریزیم، اگر انتقادی داریم باید از مجرای قانونی وارد شویم. برای مثال در جریان انتخابات شاهد تقسیم آرای مردم بودیم. این تقسیم‌بندی‌ها را موافق نظر رهبر معظم انقلاب نیست و همه کاندیداها به هر تعداد که رأی آورده‌اند رأی قانونی مردم است و طبق قانون کسی که اکثریت آرا را کسب کرده است، رئیس‌جمهوری قانونی کشور است. باید آگاه باشیم که تقسیم کردن آرا باعث ایجاد تفرقه در مردم می‌شود نه وحدت و این مسائل خلاف منویات رهبری است، چون معظم له می‌فرمایند که انتخابات باید باعث ایجاد وحدت در بین مردم شود و رقابت‌ها را به رفاقت تبدیل کند.

این‌که ایشان گفتند آتش به اختیار، تفسیر بنده این است که ایشان منظورشان بوده که انتقادات خود را بگوید، حرف‌هایتان را بزنید و اگر نقد و نظری نسبت به حاکمیت، نظام، قوانین و مقررات یا دولت و دولتمردان، ائمه جمعه دارید؛ از مسیر قانونی خود بگویید و پنهان نکنید. رهبری معتقدند که قانون حرف اول را می زند و در مسائل مختلف ارجاع به قانون می‌دهند.

نوشتارهای مرتبط

تازه های سیاست داخلی