بررسی تعابیر مختلف جریانات سیاسی از اظهارات رهبرمعظم انقلاب مبنی بر آتش به اختیار

تلاش عده ای برای ارتباط دادن بازی های سیاسی خود به فرمایش رهبری ناکام خواهد ماند

حسین کنعانی‌مقدم درباره اصطلاح آتش‌به اختیار که رهبری مطرح کردند، گفت: منظور رهبری از مقدمه و مؤخره این کلمه کاملاً مشخص است، می‌توان متوجه شد که خطاب ایشان به دانشجویان است.

  1. ۱ ماه،۱ هفته قبل
  2. ۰
1
نوآوران -

 او ادامه داد:‌ منظور رهبری این است که دانشجویان درخصوص مسائل فرهنگی پیشتاز باشند، ایشان  یکی از عوامل مهم حل معضلات را همین در صحنه بودن می‌دانند.

او خاطرنشان کرد: منظور رهبری آن است که منتظر نباشید تا  دستور به شما در مسائل فرهنگی داده شود یعنی هر زمان احساس کردید کار فرهنگی انجام شود آن را صورت دهید.دبیرکل حزب سبز ایران خاطرنشان کرد : قطعاً رهبری بیانات خود را در چارچوب قانون بیان می‌کنند.او در ادامه تصریح کرد: هیچ کاری در کشور خارج از چارچوب قانون صورت نمی‌گیرد و همه دستگاه‌های اجرایی، تبلیغاتی و مسئولان وظیفه دارند بر اساس قانون عمل کنند.کنعانی‌مقدم در ادامه با بیان این که حرکت خلاف قانون آشوب‌گری است و انقلابی‌گری با آشوبگری فرق دارد، عنوان کرد: انقلابی‌گری براساس عقلانیت است.او در ادامه افزود:‌ اصولگرایی یعنی قانونگرایی و آنهایی که خلاف این عمل می‌کنند به دنبال آشوب هستند.دبیرکل حزب سبز  در ادامه با بیان این که متاسفانه بعضی از این کلمه تفسیر نادرست کرده‌اند، هم مخالفان و هم موافقین به دنبال این هستند که یک جنگ لفظی راه بیندازند  و این خود می‌تواند زمینه‌ساز راهی غلط باشد، عنوان کرد: مقام معظم رهبری بر بیانات و دیدگاه خودشان کاملاً اشراف دارند و این کامل مشخص است و بنابراین جایی برای سوءاستفاده نمی‌ماند.این فعال سیاسی اصولگرا تاکید کرد: عده‌ای همیشه برداشت‌های غلط و یا سوءاستفاده از سخنان برزگان دارند و به دنبال این هستند از سناریوهایی برای راهی که خودشان می‌خواهند دنبال کنند استفاده کنند.او در ادامه افزود: منظور رهبری واضح و روشن است نباید عده‌ای با سوءاستفاده از عنوان آتش به اختیار  دست به اقدامات خودسرانه بزنند.این فعال سیاسی تصریح کرد: در سیستم نظامی و دفاعی هنگامی که یک نیروی رزمنده ارتباطش با مرکز فرماندهی قطع می‌شود براساس دستورالعمل قبلی رفتار می‌کند تا تسلیم دشمن نشوند. افرادی هم که در صحنه فرهنگی حضور دارند باید براساس قانون عمل کنند و نباید منتظر باشند تا دستورالعملی به آنها اعلام شود. این کاملاً مشخص است و مانع آشوبگری و اختلال و سوءاستفاده می‌شود.

   برخی تعبیرها بر‌خلاف فرمایشات روشن رهبری است

حجت الاسلام سید محمدباقر عبادی، نماینده مردم بیرجند در مجلس شورای اسلامی با بیان این که هیچ کس نمی تواند از تعبیر مقام معظم رهبری مبنی بر آتش به اختیار که تعبیری روشن و مشخص است،  سوء تعبیر کند، می گوید؛ برخی از تحریف ها نسبت به تعبیر اخیر مقام معظم رهبری درباره آتش به اختیار خلاف این فرمایش آشکار و روشن ایشان است. او همچنین افزود:  دشمنان انقلاب و نظام همواره مسائل داخلی کشور را آن گونه که دوست دارند تعبیر می کنند و گرنه مطلب مقام معظم رهبری کاملا مشخص و روشن است. این نماینده مجلس شورای اسلامی معتقد است؛ آتش به اختیار بودن یعنی افراد منتظر نشوند که دستگاه فرهنگی کاری کند بلکه هر کس وظیفه خودش را در عرصه فرهنگ به خوبی انجام دهد.

 عبادی همچنین ادامه داد: این که مقام معظم رهبری لفظ آتش را در این خصوص به کار بردند به دلیل جنگ فرهنگی است که امروز با دشمن در این عرصه داریم از این رو هر کس به نوبه خود باید در عرصه فرهنگ برای مقابله با تلاش های شوم دشمن به وظیفه اش عمل کند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی می گوید؛ باتوجه به این که مقام معظم رهبری خود، استاد ادبیات فارسی هستند به خوبی چنین عبارتی  که دارای تشبیه بسیارجالب توجه است را بیان فرمودند،  از این رو هیچ کس نمی تواند از این تعبیر روشن و مشخص سوء تعبیر کند.

عبادی با بیان این که هر مطلبی که مسؤولان از ابتدای انقلاب تا این لحظه مطرح کردند دشمن به نوعی آن را به ضرر انقلاب تعبیر و تفسیر کرده است، افزود:  بنابراین برخی اقداماتی که امروز از سوی عده ای در داخل و دشمنان در خارج شاهد هستیم به هیچ وجه تازگی ندارد.

      برخی به دنبال بازی سیاسی هستند

ناصر ایمانی، یک کارشناس و تحلیلگرمسائل سیاسی اصولگرا درباره تعبیرهای متفاوت از اظهارات مقام معظم رهبری با اشاره به این که فرمایش مقام رهبری کاملاً روشن بود، می گوید؛ یک جریان خاص سیاسی برای بهره‌برداری از این موضوع، اظهار نگرانی نسبت به فعال شدن عناصر خودسر را شروع کرده است.

او با بیان این که سخنی که مقام رهبری به گروه‌های دانشجویی فرمودند در امور فرهنگی با حد و حدود روشن بود، افزود: ایشان در آن سخنرانی فرمودند؛ به خاطر این که برخی از دستگاه‌های متولی ممکن است دچار ضعف کم ‌کاری باشند، خودتان به فعالیت بپردازید. ایمانی با بیان این که یک جریان سیاسی درصدد برآمده تا این طور وانمود کند که جریان خودسر در جناح اصولگرا قرار دارد که احتمالاً به هر اقدامی دست خواهند زد، ادامه داد: این توجیه یک بازی سیاسی است که هیچ ربطی به صحبت‌های معظم له ندارد.

ایمانی در رابطه با تعبیر رسانه‌های مختلف نسبت به این فرموده مقام معظم رهبری و تبری جستن از رفتارها تند خارج از چهارچوب قانون توضیح داد: درصورتی‌ که برخی از جریان ها بعد از فرمایش رهبری تا این اندازه به مسأله مورداشاره نمی‌پرداخت رسانه‌های طرف مقابل هم از کنار آن به‌سادگی می‌گذشتند، ولی به دلیل تأکید بر فعال شدن عناصر خودسر، مجبور شدند به دفاع بپردازند که «آتش به اختیار» به این معنا نیست.

او می گوید: آتش به اختیار بدین معنا است که باید استعداد و انرژی‌های متراکم در بخش جوانان و مخصوصاً دانشجویان برای امور فرهنگی و هنری آزاد شود و اجازه داده شود با تمام توان و انرژی خود در عرصه فرهنگی فعالیت کنند و منتظر نهادهای قانونی ذی‌ربط باقی نمانند.

این تحلیلگر سیاسی اصولگرا در ادامه بیان کرد: در روزهای ابتدایی انقلاب گروهی از جوانان به‌صورت خودجوش برای محرومیت‌زدایی در مناطق روستایی کشور به فعالیت پرداختند، چند ماه پس‌ازآن مرحوم امام خمینی فرمان تشکیل جهاد سازندگی را صادر کردند. کار خودجوش باید ازاین‌دست باشد مانند ساختن یک تئاتر بسیار ساده یا فیلم کوتاه مدنظر قرار گیرد.