آیتالله هاشم هاشمزاده هریسی عضو مجلس خبرگان رهبری در گفت وگو با نوآوران:

سیاسی کردن مجالس مذهبی باهدفی غیر از هدایت جامعه اسلامی گناه است

یک عضو مجلس خبرگان رهبری با انتقاد از افرادی که از تریبون‎های مذهبی استفاده سیاسی می کنند، اظهار داشت: «هدف از انقلاب این بود که اسلام و تقوا برقرار باشد نه اینکه ریاست مداری باشد، تریبون هایی به دست گرفته شود که هر کسی خودش را مطرح کند و دیگری را نفی کند. این با سیره نبوی، شرعیات و توصیه های امام راحل و رهبر معظم انقلاب همخوانی ندارد».

  1. ۱ ماه،۱ هفته قبل
  2. ۰
هریسی
نوآوران -

جدا از آن بارها از سوی فعالان و دلسوزان جامعه تأکید شده است که واعظان، خطیبان و مداحان و تمام افرادی که پشت تریبونهای حساسی همچون میکروفنهای مذهبی قرار میگیرند به اعلام مواضع و اندیشههایی بپردازند که تماما انسجام ملی را در نظر داشته باشد. دیده شده است که چنین تریبون جامع و با اهمیتی خصوصا از سوی برخی سخنرانان مذهبی و مداحان تبدیل به سکویی شده که در آن رقیب سیاسی به خوبی نشانه میرود و در نتیجه تخریب آن نیز از همین منظر ممکنتر از همیشه به وقوع میپیوندد؛ موضوعی که در شبهای احیا و مراسم مربوط به ماه مبارک رمضان هم بارها دیده شده است. در همین رابطه با آیتاللههاشمهاشمزادههریسی، نماینده مردم تبریز در مجلس خبرگان رهبری به گفت و گو پرداختیم که باهم می خوانیم:

در بسیاری از اوقات دیده و شنیده شده که بسیاری از تریبون های حساس نماز جمعه و یا مراسم عزاداری تبدیل به ابزاری برای بیان اظهارات جهت دار سیاسی شده است، با توجه به تعداد وسیع مخاطبان این تریبون ها و تأثیرگذاری مطالب عنوان شده از آن ها، استفاده جهت دار از این جایگاه را چطور ارزیابی می کنید؟

ببینید ضمن اشاره به استفاده های نادرست و نابهجای سیاسی از تریبونهای مذهبی باید توجه داشت که نباید دور از صحنه و بدون آگاهی از چگونگی اتفاقات به قضاوت افراد و رویکردها و اتفاقات جاری پرداخت، اما نکته مهم دیگر آن است که افرادی که به عنوان کارشناس مذهبی، مداح، روضهخوان و واعظ در مراسم مذهبی حضور پیدا میکنند، پیش از هرچیز باید بدانند که مراسم ارزشمندی همچون ایام مبارک ماه رمضان و البته دیگر مراسم مذهبی باید دور از بازیها و نگرشهای سیاسی پاک بماند.

پرداختن به مسائل سیاسی و اجتماعی جامعه از تریبون های حساس مذهبی در اداره امور جامعه دارای اهمیت فراوانی است، از این منظر نیز ارزیابی شما چیست؟

در اسلام یک بحثی با عنوان سیاست در اسلام وجود دارد که انگیزه طرح آن مسائل تربیتی، تدبیر و برنامهریزی برای اداره جامعه است، اما این که اکنون در جامعه مشاهده شده افراد با استفاده از تریبونهای مذهبی سعی بر برچسب زدن،اهانت کردن، نسبتهای ناروا زدن و پایین آوردن شان و مقام برخی افراد جامعه در مقابل بالابردن عده ای دیگر هستند، در واقع مبنای کار خود را بر اساس شبهات قرار دادهاند. نباید از یک جایگاه ارزشمند همچون تریبونهای مذهبی براساس شبهات داوری و قضاوت کرد.

تأثیر این سخنرانی ها بر مردم تا چه اندازه ای ارزیابی می شود؟

سیاسی کردن مجالس مذهبی اگر به غیر از هدفی که برای تربیت افراد و هدایت جامعه اسلامی، انجام پذیرد، گناه است و موجب آلودگی است. در مراسم مذهبی یک بُعد مهم و تأثیرپذیر مردمانی هستند که در آن مراسم شرکت کردهاند که به شدت از نوع موضعگیری افراد در پشت تریبونهای مذهبی تاثر میپذیرند. سیاسیکاری، فرافکنی و نسبتهای ناروا زدن در این جایگاه ها باعث تاثیرات منفی همچون بروز حالتهای دلزدگی، نارضایتی و ناراحتی در افراد مخاطب میشود. گاهی اوقات مردم عامهای که به شرکت در مراسمهای مذهبی مبادرت میکنند، از موضوعات سیاسی آگاهی ندارند و به همین دلیل به شدت تحت تاثیر مواضع و حرفهای مداحان و واعظان و... قرار میگیرند. در چنین شرایطی اگر آن فردی که در پشت تریبونهای مذهبی قرار دارد بر اساس شبهات و تحت تاثیر بازیهای سیاسی مواضع خاصی را اتخاذ کند، باید عمق تاثیرات منفی وی را در مردم جستوجو کرد. دلزدگی افراد از مراسم مذهبی نتیجه همین موضعگیریهای نام برده است و چنین رویکردهای جهتداری گناه بوده است.

مهم ترین توصیه از نگاه شما در چنین شرایطی چه می تواند باشد؟

حساس و سرنوشتساز بودن هرآنچه که از طریق تریبونهای مذهبی به جامعه متبادر میشود، موضوع را حساس تر می کند. مداحان، واعظان، روضهخوانان و غیره باید بدانند که اگر میخواهند پایبند به اخلاق باشند و انسجام جامعه را در وسعت بخشند، نباید سیاسیکاریها را مبنای خود قرار دهند. همچنین با یاداور شدن معانی متفاوت تقوا معنای صرف تقوا دوری از گناه نیست بلکه در زمینه امر به معروف و نهی از منکر باید توجه داشت که انجام برخی اعمال و ذکر بعضی موارد خود به مثابه گناه است و فرد را در برابر جامعه مسؤول میکند. در جامعهای که متأسفانه میزان تاثیرپذیر از شبهات بسیار بالا است نباید با اتکا بر آن از تریبونهای عمومی استفاده کرد. ضمن اشاره به تقوای سیاسی و اجتماعی و لزوم توجه به آن را از سوی کسانی که تریبون عمومی را در دست دارند، ضرر و تاثیرات منفی بیتقواییهای سیاسی از بیتقوایی فردی بسیار بیشتر است، فلذا رعایت آن از سوی افراد تاثیر گذار بر تمام سطوح جامعه الزام آور و واجب است.


نوشتارهای مرتبط

تازه های سیاست داخلی