نکات ضروری برای چینش کابینه دوازدهم در گفت و گو با کارشناسان بررسی شد

تغییرات کابینه از حالا و از مدیران پایینی به منظور کاستن از فشارها آغاز شود

بحث از تغییر در کابینه دولت دوم حسن روحانی برای پاسخ گویی شایسته این دولت به بدنه رأی دهنده به او به کرّات مطرح شده است.

  1. ۱ ماه قبل
  2. ۰
1
نوآوران -

بسیاری بر این باورند که دست رئیس جمهور در چینش کابینه دولتش آن گونه که باب میلش باشد، در دوره گذشته به دلیل وجود مجلسی ناهم سو ممکن نبوده است، اما امروز اوضاع کاملا که نه  اما تا حدودی تغییر یافته و حداقل آن این است که مجلسی هم سو تر از گذشته مقابل وزیران برای اعتماد به آن ها وجود دارد. آن چه در این دوره شایسته است تا مورد توجه قرار گیرد؛ این است که رئیس دولت دوازدهم برای رهایی از فشارهایی که برای انتخاب وزرا و چینش بدنه دولت به آن ها وارد است، می تواند در فاصله ای زیاد - مثلا در این روزها- به معرفی اعضای کابینه خود بپردازد. تا به این وسیله هم امکان شناخت نسبت به آن ها میسر شود و همانطور که ذکر شد، رئیس جمهور از بسیاری از فشارها در وقت اصلی و رسمی انتخاب کابینه دور بماند. همچنین اگرچه امروز بر همگان روشن است که لزوم تغییراتی در این دولت احساس می شود، اما خوب است که این تغییرات در این فرصت باقی مانده از مدیران سطوح پایین تر شروع شده و به وزیران ختم شود که این می تواند بیشتر به کمک دولت در دوره جدید بیاید.


دست روحانی در این دور بازتر است


علی صوفی، عضو شورایعالی اصلاح طلبان و فعال سیاسی با بیان این که  برنامه‌ اعلامی رئیس جمهور، وعده‌هایی که به مردم داده و مطالباتی که مردم به جهت عقبه رأی آقای روحانی از او دارند، از جمله مواردی است که در تغییرات کابینه باید مورد توجه قرار گیرد، می گوید: یکی از انتظارات مردم از رئیس‌جمهور نحوه چینش کابینه دوازدهم است. مردم انتظار تغییر دارند. او همچنین افزود: کابینه اول روحانی در شرایطی بسته شد که دولت یک مجلس مخالف را پیش روی خود داشت. مجلس که از یک سو به دولت قبلی وابسته بود و از سوی دیگر حاصل هشت سال تسلط اصولگرایان بود. بنابراین دست آقای روحانی در انتخاب وزرای دولت یازدهم بسته بود.

به اعتقاد صوفی صوفی در حال حاضر می‌توان گفت این دولت بایستی ویژگی‌هایی داشته باشد که تعامل با دنیا را استمرار دهد، برجام را اجرا و پیاده‌سازی کند و تهدیدات موجود را دفع کند و از نظر منطقه‌ای و بین‌المللی نیز سیاست‌های موفقی را به اجرا بگذارد.

این فعال سیاسی اصلاح طلب با بیان این که دولت یازدهم وزرای موفقی داشت که آقای روحانی می‌تواند از آنها در دولت دوازدهم نیز استفاده کند، گفت:  یکی از این وزرا آقای ظریف بود که در سطح بین‌المللی عملکرد موفقی داشته است. وزیر موفق دیگروزیر نفت است که پابه‌پای وزارت‌خارجه توانسته فضا را برای استفاده از توافقات صورت‌گرفته در طی مذاکرات هسته‌ای باز کند و در اوپک گام‌های مثبتی بردارد.

او با بیان این که لزوم تغییر در برخی وزارتخانه‌ها بسیار احساس می‌شود، ادامه داد: یکی از مهم‌ترین وزارتخانه‌ها وزارت کشور است که در دولت یازدهم در این وزارتخانه، چندان موفق نبوده است. با وجود تلاش‌ها و تجدیدنظرهایی که از سوی آقای رحمانی‌فضلی در سیاست‌های وزارت کشور صورت گرفته، اما عملکرد این وزارتخانه کافی نبوده و باید تجدیدنظری در این وزارتخانه صورت گیرد . همچنین تغییر در وزارتخانه‌های اقتصادی نیز مهم است. گرچه تیم اقتصادی فعلی دولت توانسته در سیاست مهار تورم و تثبیت قیمت‌ها موفق عمل کند، اما در بازار سرمایه و خروج از رکود با اینکه چشم‌انداز مثبت است، هنوز تحرکی در ارتباط با خروج واحدهای تولیدی در خروج از رکود نمی‌بینیم.

به گفته صوفی باید گروهی با رویکرد اقتصادی متناسب با شرایط امروز و هماهنگ با هم انتخاب شوند. رویکرد آقای روحانی باید بیشتر متوجه کارآمدی و شایسته‌سالاری در دولت باشد و ملاحظات و فشارهای بیرونی را کمتر در نظر بگیرد تا بتواند پاسخگوی عقبه رأی خود باشد.


توجه فزاینده به مؤلفه هایی اساسی در تغییرات کابینه


نجفقلی حبیبی، دیگر فعال سیاسی نیز با بیان این که دولت روحانی برای رتق و فتق امور در حال تلاش است، اما آن چه لازم است انجام پذیرد؛ این است که نوعی سازماندهی در میانه این تلاش ها ایجاد شود، می گوید:لازم است تا در شهرهای مختلف نوعی نظارت مرتب  و منظمی انجام شود تا در هر کجا که احساس ضعف می شود، پروسه مقوم سازی صورت پذیرد. چنین امری باعث می شود تا هم حق امانت داری و هم صرفه جویی اَدا شود.

او با اشاره به این که در بعد اجتماعی دولت باید به مؤلفه های عدالت اجتماعی توجه کند، افزود:  همانطور که می دانیم انقلاب اسلامی برای عدالت صورت پذیرفت و عدالت اجتماعی به معنای رسیدگی به حقوق مردم است. در این راستا دولت باید برنامه های خود را به گونه ای تنظیم کند که راه پیشرفت برای افرادی که از نظر تمکن مالی پایین هستند، هموار شود.

حبیبی با بیان این که برای رسیدن به رشد و توسعه دو مسیر وجود دارد، ادامه داد: نخست آن است که دولت نسبت به کسانی که به ناتوانی های مالی دچار هستند، کمک های مستقیمی روا داشته باشد. دومین راه رسیدن به رشد این است که به جای کمک مستقیم، زمینه های ارتقای موقعیت اشخاص ایجاد شود. این فعال سیاسی اصلاح طلب با اعتقاد بر این که دولت باید به شیوه خود ادامه دهد و به جای دامن زدن به فرهنگ صدقه دادن موقعیت را برای افراد برای ارتقای جایگاه خود فراهم آورد.

او ادامه داد: آن چه از عملکرد دولت در دوره دوم در زمینه آموزش و پرورش انتظار می رود؛ این است تا فرصتی برای رشد و تعالی مراکز آموزشی فنی و حرفه ای ایجاد شود تا از این طریق فقط به علوم نظری پرداخته نشود و در نتیجه فرصت اشتغال برای افراد در رده های سنی پایین تر ایجاد شود.


تغییرات کابینه و استانداران و آرای آن ها


محمود صادقی، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به این که لزوم ایجاد تغییرات درسطوح مختلف دولت متناسب با گرایش مردم و همچنین وعده‌های رئیس دولت دوازدهم، امری بدیهی است، می گوید: عدم توفیق حسن روحانی در برخی از استان‌ها موجب شده برخی تغییر استانداران را حتی قبل از تنفیذ خواستار شوند. اگر بخواهیم مسأله تغییرات و میزان آرای آقای روحانی در استان‌ها را با هم در ارتباط قرار دهیم و در استانی که رئیس جمهور رای پایین کسب کرد، انتظار تغییر استاندار را داشته باشیم، نگاه صحیحی به این موضوع نداشته‎ایم.

به گفته او میزان آرای کاندایداها از متغیرهای مختلفی برخوردار است. یکی از این متغیرها مدیران سیاسی استان‌ها هستند. آرای مردم تابعی از عملکرد دولت است در نتیجه سوال این است که چرا مدیران استانی به‌گونه‌ای عمل نکردند که اعتماد مردم را جلب کنند؟ این در حالی است که در استان‌هایی که آرای آقای روحانی پایین‌تر از رقیب بوده دلایل دیگری نیز در این کاهش آرا تاثیرگذار بوده است.

او با اشاره به این که بنابراین نباید تفاوت آرا را تنها ناشی از عملکرد مقامات استانی و استاندار بدانیم، ادامه داد:  در  دولت گذشته که روحانی رئیس جمهور شد، بحران مدیریتی در ایران فراگیر بود. از این رو رئیس جمهور اشخاصی را به مجلس معرفی کرد که نیاز به آزمون و خطا نداشتند. تا به کمک تجربه این مدیران از بحران خارج شدیم.

این نماینده مجلس با بیان این که در دولت گذشته بخش‌هایی از بدنه دولت در فرمانداری‌ها پاسخ مثبتی به رویکرد آقای روحانی نداشتند و حتی در برخی حوزه‌های انتخاباتی عملکرد معکوسی داشتند و بیشتر در زمین حریف بازی کردند، افزود: این دولت نیازمند تغییر و تحول در حوزه‌های مهمی است. دولت باید در وزارت آموزش و پرورش، وزارت علوم و همچنین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تحرک بیشتری داشته باشد. در حوزه‌های اقتصادی نیز آقای روحانی باید وزرای هماهنگ‌تری داشته باشد. انتظار طبیعی مردم این است که آقای روحانی در گزینش افراد کابینه به اصلاح‌طلبان نگاه ویژه‌ای داشته باشد.


نوشتارهای مرتبط

تازه های سیاست داخلی