نوآوران در گفت و گو با کارشناسان بررسی کرد

تشکیل کابینه تدبیر و امید دوازدهم به دور از سهم خواهی جناحی

اصلاح طلبان تاکید دارند بخاطر حمایت شان از روحانی، دنبال سهم خواهی از دولت دوم روحانی نخواهند بود.

  1. ۱ ماه قبل
  2. ۰
1
نوآوران -

آن ها می گویند اصلاح‌طلبان دنبال سهم‌خواهی نیستند. اگر به دنبال سهم‌خواهی بودند سال 96 حمایت‌شان را از آقای روحانی مشروط به تحقق شروطی می‌کردند. به گفته فعالان این جریان سیاسی اصلاح طلب ها و حامیان ایشان و حتی اصولگرایان معتدل در صف نیستادند که سهمشان را بگیرند، آن ها به وظیفه خودشان عمل کردند و رئیس جمهوری هم باید به وظیفه خودش عمل کند. از طرفی جریان رقیب آن ها یعنی اصولگرایان، اصلاح طابان را متهم به سهم خواهی از دولت روحانی می کنند و در این میان از اظهارات وزیر ارتباطات بسیار یاد می کنند. محمود واعظی وزیر ارتباطات و عضو شاخص حزب اعتدال و توسعه می گوید«من اصلاً موافق سهم‌خواهی و سهم‌طلبی نیستم و نباید این‌گونه باشد سهم‌خواهی از روحانی در چینش کابینه اصلاً تفکر درستی نیست، مردم در 29 اردیبهشت 24 میلیون رأی به آقای روحانی دادند و از رئیس‌جمهور انتظار دارند به وعده‌هایش عمل کند، بنابراین دست رئیس‌جمهور در چینش کابینه باید باز باشد. ممکن است برخی گروه ها علایقی داشته باشند ولی با شناختی که از آقای روحانی دارم، بعید می دانم اینگونه سهم خواهی ها در تصمیمات او تأثیر بگذارد».

تاکنون دیده نشده است که اصلاح طلبان برای روحانی شرط بگذارند

عبدالله ناصری، عضو شورای مشورتی اصلاح طلبان و فعال سیاسی اصلاح طلب می گوید: همان‌طور که خود رئیس جمهوری اعلام کرد؛ عده‌ای با دولت همکاری لازم را داشتند و تمام‌قد از دولت دفاع می‌کردند و عده‌ای هم نصفه و نیمه دولت را همراهی می‌کردند.

او با اشاره به این که چنین اظهاراتی از سوی حسن روحانی نشان از عزم جدی رئیس جمهور در تغییر کابینه و مدیران در سطوح استانی و منطقه‌ای دارد، افزود:  من کابینه آقای روحانی در دولت یازدهم را به کابینه دوقطبی تعبیر می‌کنم که یک قطب با تعداد بسیار کارآمد و پرتلاش و پردستاورد و قطب دیگر نیز نسبتا ناکارآمد و ناهماهنگ با سیاست‌های کلان دولت بود.

ناصری با بیان این که دسته دوم دستاورد قابل قبولی را برای افکار عمومی پس از پایان دوره اول به همراه ندارد، ادامه داد:  لازم است تا اصل همراهی وزیران و مدیران با دولت و عقاید و برنامه های آن مورد توجه قرار گیرد.

این استاد دانشگاه در بخش دیگری از اظهارات خود با بیان این که اصلاح‌طلبان هیچ‌زمان شرط و شروط برای آقای روحانی نگذاشتند و سهم‌خواهی نکردند، گفت: ببینید بسیاری از وزارتخانه‌هایی که ناکارآمد بودند، مانند وزارت کشور و وزارت علوم، عملکرد چندان موفقی نداشتند. این وزارتخانه‌ها می‌توانند چهره‌های کارآمدتری را به خود ببینند.

او ادامه داد: آقای روحانی اگر بخواهد صادقانه شعارهای انتخاباتی خود را عملی کند و به رأی شایسته و قابل تقدیر مردم پاسخ دهد، قبل از هر چیز باید به کارآمدی کابینه و وزرای خود فکر کند، چون بیش از 50‌درصد آن ها در دولت اول مصداق ناکارآمدی بودند. این عدم کارآیی مشکلاتی را برای آقای روحانی و کشور ایجاد کرده که امیدواریم در دولت دوم این مشکلات رفع شود.

ناصری همچنین افزود: رئیس جمهوری با امکاناتی که در اختیار دارد، اگر به حوزه اطلاع‌رسانی خود قدرت ببخشد ، می‌تواند پاسخ اظهارات گوناگون رقیب را نیز بدهد.

بحث سهم خواهی ها بداخلاقی سیاسی است

 آذر منصوری، عضو ارشد سیاستگذاری اصلاح طلبان با بیان این که لازم است تا از طریق همراهی های لازم مجلس با دولت تغییراتی مناسب در کابینه دولت دوازدهم رخ دهد، می گوید: این تغییرات باید به گونه ای باشد که با سطح مطالبات مردم همخوانی داشته باشد.

او همچنین با بیان این که مجلس کنونی نسبت به مجلس گذشته دارای همگرایی بیشتری با دولت است، افزود:  مشخصا دولت آقای روحانی در چهار سال گذشته کارنامه‌ای از خود به جای گذاشته‌اند که برای چهار سال پیش رو باید نقاط مثبت آن تقویت و نقاط ضعف آن برطرف شود.

منصوری با اشاره به انتقاداتی که به دولت یازدهم وجود داشت، ادامه داد: در چهارساله دوم باید تلاش شود تا نقدها نسبت به کابینه اول به حداقل برسد. تغییر در کابینه به‌عنوان بخشی از مطالباتی بود که در انتخابات مطرح شد و قاعدتاً دولت دوم آقای روحانی به‌عنوان یک ملاحظه و مطالبه جدی باید به آن توجه داشته باشد.

این فعال سیاسی اصلاح طلب با اشاره به تبلیغات اصولگرایان مبنی بر این که اصلاح طلبان به دنبال سهم خواهی از دولت دوازدهم برای چینش کابینه هستند، اظهار کرد: چنین مواردی را می توان نوعی بداخلاقی سیاسی دانست. گفتنی است که آن چه بیشتر مدنظر اصلاح‌طلبان قرار دارد؛ همانا رویکرد و عملکرد کابینه‌ای است که می‌تواند عامل تقویت جایگاه حسن روحانی در مجموعه اصلاح‌طلبان و در بدنه اجتماعی حامی‌ دولت باشد و این همان نکته ای است که  در عملکردها و رفتارها  باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

او با بیان این که دو موضوع در کنار چابک و همراه بودن کابینه با رئیس‌جمهور باید موردتوجه قرار گیرد، ادامه داد:  توجه به مسأله جوان‌گرایی و گردش نخبگان یکی از این موارد است که باید در کابینه دوازدهم بیشتر به آن نگاه شود و مسئله بعدی هم توجه به حضور زنان در کابینه است.

به دنبال تقویت و ترمیم دولت باشیم

علیرضا رحیمی، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان این که آن چه اهمیت دارد این است که  در انتخابات اخیر مردم و نه هیچ جریان و جناحی حرف آخر را زدند، می گوید: جمعیت گسترده و موج پر قدرتی که از مردم در انتخابات شرکت کردند برای همه ما نوعی تعهد ایجاد کرده است که بر اساس آن  هرگونه سهم خواهی برای افراد و گروه‌ها یک نوع انحراف معنا می شود.

او با بیان این که اصلاح طلبان باید از هر شرایط و اتفاقی که باعث انشقاق میان اصلاح طلبان می‌شود، پرهیز کنند، افزود: اصلاح طلبان قطعا در مسیر دولت حرکت می ‌کنند به این صورت که نقاط مثبت این دولت را تقویت و نقاط ضعف آن را ترمیم می ‌کنند.

به گفته رحیمی اصلاح‌طلبان می خواهند دولت در چالش‌های پیش‌رو موفق ترعمل کند. طبیعتا این دولت با  مشکلات زیادی رو به‌ رو  بوده است و در ابتدای کار مطرح می‌ کردند دو دوره از عمر دولت جدید لازم است تا شرایط را به گذشته برگرداند.

این نماینده مجلس ادامه داد: دولت باید بیشترین کمک را از عملکرد خود اخذ کند. در برخی حوزه ها  حواس و توجه دولت به خوبی جمع است  و کارش را درست انجام می دهد، اما در برخی مواقع هم دولت جا می ماند که نیازمند ترمیم واصلاح است.