فریدون مجلسی در گفت‌وگو با «نوآوران» تأکید کرد:

حمله تلافی‌جویانه ایران؛ پاسخی به گستاخی تروریست‌ها

روز چهارشنبه، 17 خرداد 1396 مجلس شورای اسلامی و حرم‌مطهر امام‌خمینی(ره) با تهاجم گروه تروریستی داعش مواجه شد. در آن روز نیروهای دفاعی و امنیتی با تمام توان به مبارزه با این گروه تروریستی پرداختند و در کمترین زمان ممکن آرامش را به پایتخت بازگرداندند.

  1. ۱ ماه قبل
  2. ۰
مجلسی
نوآوران -

در واکنش به این اقدامات تروریستی نیز سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یکشنبه شب با هدف قرار دادن مقرّ فرماندهی و مراکز تجمع و پشتیبانی داعش در منطقه دیرالزور سوریه این منطقه را مورد حمله تلافی‌جویانه موشکی قرار دادند.  تعداد این موشک‌ها 6 فروند موشک بالستیک میان‌برد زمین به زمین بوده که از پایگاه‌های موشکی نیروی هوافضای سپاه در استان‌های کردستان و کرمانشاه شلیک شده و پس از عبور از آسمان عراق، به طور دقیق به اهداف اصابت کرده است. در همین خصوص به گفت‌وگو با دکتر فریدون مجلسی، دیپلمات سابق و کارشناس مسائل بین‌الملل پرداختیم.

     یکشنبه شب شاهد حمله تلافی‌جویانه سپاه پاسداران بودیم. این اقدام در واکنش به تهاجم تروریستی اخیر داعش به تهران صورت گرفت. ارزیابی‌تان را از این اقدام انتقام‌جویانه بفرمایید.

حمله تلافی‌جویانه ایران به مواضع تروریست‌ها در سوریه اقدامی به موقع و قابل دفاع است. نکته مهمی نیز در این‌خصوص وجود دارد و آن این‌که موشک‌ها دقیقاً به مناطق مورد هدف اصابت کرده است و این بسیار مهم است که در شلیک موشکی که برای اولین بار به خارج از کشور انجام می‌شود، ‌بدون کمترین خطا موشک‌ها به درستی به هدف اصابت کرد. با این وجود باید محتاطانه برخورد کنیم و تدریجاً به جنگ فرسایشی کشیده نشویم. خطر داعش امروز کشورهای اروپایی را نیز تهدید می‌کند و فقط مختص منطقه ما نیست. در این میان حمایت‌کنندگان گروه تروریستی داعش همچون عربستان و آمریکا مدعی هستند و چنین تظاهر می‌کنند که هدفشان مبارزه با تروریسم در منطقه است. امروز با توجه به این‌که در شرایط کنونی منطقه وضعیت مناسبی ندارد، بیش از هر زمان دیگری باید به رفع مشکلات موجود از طریق مذاکره بپردازیم و در صحنه بین‌المللی حضور داشته باشیم.

    در شرایط کنونی متأسفانه شاهد مناقشات بسیاری در منطقه هستیم. از یک سو تنش‌هایی میان قطر و سایر کشورها وجود دارد و با تحریم‌ کشورهای عربی مواجه شده است. از سوی دیگر در عراق و سوریه شاهد حضور تروریسم‌ها هستیم. اخیراً نیز ترکیه و عربستان طی واکنش‌هایی ادعاهایی را علیه ایران مطرح کرده‌اند. به نظر شما اقدام تلافی‌جویانه سپاه پاسداران تا چه اندازه در نشان دادن اقتدار جمهوری اسلامی ایران مؤثر است؟

به اعتقاد من این حمله تلافی‌جویانه نشان از اقتدار و قدرت بازدارندگی ایران دارد و درحقیقت پاسخی به گستاخی‌های غیرقابل توجیه تروریست‌هاست. این انتقام نشان داد که ایران در مبارزه با تروریسم جدی است و در زمانی که کاملاً حق با ماست اقدام کردیم و نشان دادیم که در سایر موارد آمادگی داریم که پس از پایان کار به داخل مرزها بازگردیم و به جای اقدامات نظامی سعی کنیم بعد از این‌که آرامش در کشور حاکم شد به گسترش همکاری‌های اقتصادی و بین‌المللی بپردازیم. در حال حاضر اظهارات خصمانه‌ای از سوی مقامات عربستان‌سعودی و ترکیه علیه جمهوری اسلامی ایران مطرح می‌شود اما نوع مخالفت ترکیه با نوع مخالفت عربستان بسیار متفاوت است. ترکیه در کمک به قطر با مواضع ایران هم‌راستاست و حتی با عربستان در تقابل قرار دارد اما در عین حال مایل نیست که نفوذ ایران در منطقه گسترش یابد؛ به‌خصوص در شرایطی که اوضاع داخلی ترکیه نیز به دلیل اقدامات اردوغان، قدری متزلزل شده است، اما به هر حال ناچارند که با ایران روابط خوبی برقرار کنند. مرزهای جغرافیایی ایران و ترکیه 350 سال تقریباً دست‌نخورده باقی مانده است و اختلافات جدی نیز بر سر مسائل مرزی نداریم. سایر مسائل را نیز باید از طریق گفت‌و‌گو حل کنیم. باید تلاش کنیم تا با همکاری گروهی میان کشورهای ایران، ترکیه، سوریه و عراق، آینده مطمئن‌تری را در منطقه ایجاد کنیم.

    حمله تلافی‌جویانه سپاه پاسداران به موقع صورت گرفت و بسیاری از سیاسیون و به ویژه نمایندگان مجلس به حمایت از این انتقام پرداختند. به نظر شما این واکنش جمهوری اسلامی ایران تا چه اندازه ضرورت داشت؟

گروه تروریستی داعش با گستاخی تمام و در شرایطی که رو به اضمحلال و نابودی است، از روی استیصال در پایتخت ایران اقدام به حمله تروریستی می‌کند و اگر این حمله پاسخ داده نشود، قطعاً گستاخ‌تر و جسورتر خواهند شد. اقدام سپاه پاسداران پاسخ مناسبی به گستاخی داعش بود و از این پس این گروه تروریستی فرصت چنین خرابکاری‌های احمقانه‌ای را نخواهند داشت.

    باتوجه به این‌که اکنون گروه تروریستی داعش درحال رانده شدن از موصل است و در سوریه به دلیل حمله تلافی‌جویانه ایران زمین‌گیر شده‌اند، شما آینده داعش را در منطقه چطور تصور می‌کنید؟

آینده‌ای برای گروه تروریستی داعش در منطقه ندارد. می‌توان گفت علت اصلی خشم عربستان نیز همین است که پایانی برای داعش نمی‌توان متصور شد. عربستان چهل سال است که روی گروه تروریستی داعش سرمایه‌گذاری کرده و ناچار است که اکنون خود را در جبهه مقابل داعش و در مبارز با این گروه تروریستی نشان دهد.

نکته مهمی که باید موردتوجه قرار دهیم این است که داعش به‌زودی از بین خواهد رفت اما این‌گونه تفکرات و تعصبات تندروانه تا مدت‌های طولانی در کشورهای منطقه و همچنین کشورهای دیگری که چنین تفکری در آن‌ها وجود دارد، ‌باقی خواهد ماند و آرامش مردم را سلب خواهد کرد. در حقیقت می‌توان گفت تروریست همچون بیماری است که از بین نمی‌رود بلکه به حالتی دیگر تبدیل می‌شود. از این رو باید همه کشورها برای مقابله با چنین گروه‌های تروریستی آمادگی داشته باشند.


خبرنگار: آرزو قادری

نوشتارهای مرتبط

تازه های سیاست داخلی