نوآوران در گفت و گو با کارشناسان بررسی کرد

آتش بس؛ راهی برای تعامل سازنده جریانات سیاسی؟

چند ساعت پس از این که ایده آتش بس میان اصولگرایان و اصلاح طلبان از سوی زاکانی اعلام شد، برخی از چهره های اصولگرایی به پشتیبانی از آن لب به سخن گشودند، اما در عین حال هنوز هم مخالفانی دارد، از جمله حمید رسایی که معتقداست زاکانی یک نفر است و نظر او نظر همه اصولگرایان نیست،

  1. ۲ هفته،۱ روز قبل
  2. ۰
1
نوآوران -

چند ساعت پس از این که ایده آتش بس میان اصولگرایان و اصلاح طلبان از سوی زاکانی اعلام شد، برخی از چهره های اصولگرایی به پشتیبانی از آن لب به سخن گشودند، اما در عین حال هنوز هم مخالفانی دارد، از جمله حمید رسایی که معتقداست زاکانی یک نفر است و نظر او نظر همه اصولگرایان نیست، اما این ایده «آتش بس» میان جریانات سیاسی پس از مدت های مدیدی اختلاف میان اصولگرایان و اصلاح طلبان می تواند رویای وحدت را به واقعیت نزدیک کند. به این معنا که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان سیاسی مطح شدن این مسأله از سوی اصولگرایان یی از عقلانی ترین ایده های سیاسی ایت که باید مورد توجه و اهتمام جریانات سیاسی قرار گیرد، اما همان اندازه ای که از این ایده استقبال شد، نسبت به آن هشدار هم داده شد؛ مثلا برخی از تحلیلگران معتقدند آتش بس زمانی می تواند منجر به پایان خصومت های جناحی شود که پایدار و دائمی باشد، در غیر این صورت می تواند آسیب های بیشتری را متوجه جامعه و همدلی مورد نیاز آن بسازد. همچنین گفتنی است که طرح مصدله ای نظیر آتش بس میان جریانات سیاسی کشور می تواند باری منفی را با خود به همراه داشته باشد، چرا که پرسشی دراین میان ذهن را درگیر خود می کند که چرا باید خصومتی وجود داشته باشد که پایان آن نیازمند فرمان آتش بس باشد؟

جریانات سیاسی با درک موقعیت به وحدت یاری برسانند

شهباز حسن‌پور، نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان این که وحدت میان مردم، مسؤولان و قوا همان رمز موفقیت جمهوری اسلامی ایران بوده است، می گوید: آن چه تاکنون ایران را به موفقیت رسانده و باعث شده تا به عنوان یک کشور قدرتمند در عرصه منطقه و بین‌الملل حضور فعال داشته باشد؛ وحدت کلمه بوده است.

او همچنین با تأکید بر این که بیان انتقادات سازنده آن جایی اهمیت پیدا می کند که نباید افراد نسبت به سرنوشت خود بی اهمیت باشند، افزود: تمام فعالان عرصه سیاست باید در ارائه انتقادات خود انصاف را در نظر داشته باشند و در موارد اختلافی در داخل کشور، فرمایشات مقام معظم رهبری باید فصل الخطاب قرار گیرد.

این نماینده مجلس با تأکید بر این که کشور امروز بیش از هر زمان دیگری به وحدت و هماهنگی نیاز دارد، ادامه داد: رفتارهایی که منجر به عدم وحدت در کشور می شود، بهترین فضا را برای دشمنان ایجاد می کند، چرا که  دشمن به دنبال صید ماهی خود از آب گل ‌آلود است.

حسن پور با بیان این که درخواست ما از مسؤولین این است که مسائل را به گونه‌ای مطرح نکنند که باعث جریحه دار شدن احساسات برخی اقشار شود، اظهار کرد: جریانات، جناح ها و فعالان عرصه سیاست هم باید آگاهی بر موقعیت کشور به حفظ وحدت و انسجام فزاینده یاری برسانند.

این نمانیده مجلس با اشاره به انتخابات اخیر و حضور حداکثری مردم در پای صندوق های رأی، افزود: همه کسانی که در انتخابات پای صندوق های رای آمدند حق دارند از مسؤولان توقع داشته باشند به فکر مسائل اصلی، کار و اشتغال باشند، چراکه مسائل حاشیه ای مشکلات مردم را حل نخواهد کرد.

حسن پور همچنین با بیان این که انتظار مردم از مسئولان حفظ وحدت و تلاش مضاعف برای حل مشکلات کشور است، گفت: همه باید کمک کنیم تا روند امور پاسخگوی مسائل و مشکلات مردم باشد، چراکه مسائل حاشیه ای نمی تواند نیازهای جامعه را برطرف کند.

آتش بس مقطعی کارساز نخواهد بود

اسماعیل گرامی مقدم، فعال سیاسی اصلاح طلب با اشاره به اختلافات اخیر میان طرفداران دولت تدبیر و امید و مخالفان آن، می گوید: اخیرا از سوی برخی از فعالان جریان اصولگرایی ایده آتش بس شنیده شده است که این ایده نسبت به اختلافات اخیر میان حامیان و مخالفان دولت مطرح شده است و یکی از عقلانی ترین تصمیم های چهره های منتسب به جریان اصولگرایی بوده است.

او همچنین افزود: آن چه باید مورد توجه قرار گیرد، این است که آتش بس بدون در نظر گرفتن ریشه اختلافات و تلاش برای حل مشکلات مقطعی است و هر آن می تواند دوباره نقض شود و بحران دیگری را برای کشور بیافریند.

گرامی مقدم با بیان ای نکه مردم در انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری برای بار دوم به سیاست های اعتدالی دولت روحانی روی خوش نشان دادند، ادامه داد: مشکل از آن جایی شروع شد که برخی از شکست خوردگان در انتخابات نمی خواهند به رای و خواست مردم اکثریت احترام بگذارند و با عدم پذیرش شکست خود از هر راه ممکن به سنگ پراکنی مقابل راه دولت می پردازند.

این فعال اصلاح طلب با بیان این که چنین برخورد هایی از دو طرف باعث ایجاد تنش در سطح جامعه می شود، می گوید: ایجاد چنین شکافی از سوی نیروهای سیاسی کشور آن هم در حال حاضر که کشور بیش از هر زمان دیگری به آرامش و ثبات نیاز دارد نه تنها باعث چوب لای چرخ فعالیت های دولت میشود بلکه  در روند رو به رشد کشور نیز اختلال ایجاد خواهد کرد که نه به نفع اعتدال گرایان و اصلاح طلبان است و نه به نفع اصولگرایان و دیگر نیرو های حامی انقلاب.

این فعال سیاسی ادامه داد:  تعامل میان جریانات سیاسی در این برهه از زمان ضمن این که می تواند ‌یکپارچگی و وحدت نیروهای متعهد به نظام جمهوری اسلامی و انقلاب و همچنین امام و رهبری را به رخ جهانیان و دشمنان ایران و مردم ایران بکشد، نیاز به آتش بس را هم با صلح میان جریانات سیاسی با اصل قرار دادن قانون اساسی و آرمان های انقلاب می تواند یک بار برای همیشه از میان بردارد.