نوآوران در گفت وگو با کارشناسان بررسی کرد

ضروت عدم استفاده مسؤولان از ادبیات نظامی در سیاست

حسین کمالی می‌گوید: پیشنهاد «آتش بس یکطرفه» بیانگر یک فضای متشنج و تند غیردموکراتیک درون جامعه است.

  1. ۱ ماه،۱ هفته قبل
  2. ۰
احزاب
نوآوران -

استفاده از چنین تعابیری برای توصیف وضعیت درونی جامعه ایران را شایسته نمی‌دانم. اخیرا علیرضا زاکانی پیشنهاد آتش بس یکطرفه را مطرح کرد؛ اما در کمتر از 48 ساعت خودش آن پیشنهاد را نقض کرد. این رویکرد دوگانه، به چالشی بدل شد که مورد نقد و انتقاد شخصیت های سیاسی دو جناح اصولگرا و اصلاح طلب قرار گرفت.

حسین کمالی دبیر کل حزب اسلامی کار معتقد است: وارد کردن ادبیات نظامی به ادبیات سیاسی جایز نیست. چرا که جامعه آرامش می خواهد و شخصیت های سیاسی باید برای حل مشکلات کشور، نقادی و رقابت را در قالب گفتمان منطقی و سازنده و با پرهیز از هرگونه تندخویی و تندگویی دنبال کنند. او در گفت وگو با خبرآنلاین، افزود: چند ماه پیش یکی از دوستان پیشنهاد «آشتی ملی» را مطرح کرد. برخی اصولگراها در مقابل این پیشنهاد گفتند «مگر قهر و منازعه ای در جامعه است که از آشتی ملی صحبت می شود». معتقدم پیشنهاد «آتش بس یکطرفه» بیانگر یک فضای متشنج و تند غیردموکراتیک درون جامعه است، بر همین اساس استفاده از چنین تعابیری برای توصیف وضعیت درونی جامعه ایران را شایسته نمی دانم. به گفته کمالی مردم ایران وحدت ملی دارند و با هم دوست و صمیمی هستند بنابراین وضعیت طوری نیست که بگوییم منازعه ملی وجود دارد یا نخبگان جامعه در حدی رو به روی هم قرار گرفتند که می توان این وضعیت را به جنگ تشبیه کرد و حالا برای ترک مخاصمه اعلام آتش بس حتی یکطرفه نیاز است که باید مورد توجه طرفین قرار گیرد. در مجموع استفاده از این تعابیر شاید بین نظامی ها مرسوم باشد اما نباید در بین سیاسیون رواج پیدا کند و به صورت یک امر عادی در بیاید. ما باید یک گفتمان منطقی و سازنده را در جامعه ترویج و از هر گونه تندگویی و تندخویی پرهیز کنیم.

از تعابیر سنگین در سیاست استفاده نکنیم

علی صوفی، فعال سیاسی اصلاح طلب و وزیر تعاون دولت اصلاحات با تأکید بر این که برخی از رفتارها در عرصهسیاسی کشور با منافع ملی، اخلاق  و منافع و مصالح کشور در تضاد است،می گوید: برای مثال آن در جریان انتخابات شاهد آن بودیم که جریان رقیب از همان ابتدا بنای تخریب را گذاشت و دستاوردهای دولت مانند برجام را که یک تصمیم حاکمیتی است، به دلیل دشمنی با روحانی خیانت عنوان کردند.

  او با اشاره به در پیش بودن انتخاب وزرا برای کابینه دوازدهم، افزود: شرایط حساس کشور ایجاب می کند که رقبا به جای توهین و تخریب روحانی دولت را برای تشکیل کابینه یاری برسانند.

این فعال سیاسی اصلاح طلب با بیان این که با تمام حساسیت ها و فرزا و نشیب ها امروز انتخابات به پایان رسیده است، ادامه داد: اما جای تعجب دارد رئیس جمهوری که یک ماه از انتخاب او می‌گذرد این گونه مورد تخریب و توهین قرار بگیرد.

وزیر تعاون دولت اصلاحات با اشاره به این که برخی از فعالان عرصه سیاسی برای رسیدن به اهدافشان، استفاده از هر وسیله‌ای را مجاز می‌ دانند، گفت: چنین رویکردی در شرایطی است که موقعیت حساس کشور آرامش، صلح و همکاری را می طلبد.

صوفی همچنین با اشاره به پیشنهاد برخی از چهره اصولگرایی مبنی بر این که از سوی هردوجناح باید آتش بس برقرار شود، افزود: پیش تر نیز ذکر کردم که تعبیر آتش بس یک تعبیر سنگینی است. تعبیر آتش بس به معنای این است که در کشور جنگ وجود دارد. این سخنی سنگین است و پرسشی را ایجاد می کند که مگر میان فعالان عرصه سیاست جنگ وجود دارد که بخواهد آتش بس باشد.

او با بیان این که پیشنهاد دهنده این تعبیر البته با حسن نیت این مطلب را عنوان کرده است و منظور او این است که جناح های سیاسی دست از مناقشات بردارند، تصریح کرد: گفتنی است که تحقق وحدت و همکاری در جامعه نیازمند این است که باب گفت و گو را در کشور باز کنیم و از صف آرایی در مقابل یکدیگر پرهیز کنیم و همین مهم است که تأمین منافع ملی و مصالح جامعه را با خود به دنبال می آورد.

وحدت را با قوت پیگیری کنیم

جبار کوچکی نژاد، نماینده مجلس شورای اسلامی با نکوهش برخی رفتارهای خلاف مصالح عمومی در کشور، گفت: گاهی اوقات دیده می شود که برخی از جناح های سیاسی اهداف، اغراض و منافع سیاسی و اقتصادی خود را با هر روشی دنبال می‌ کنند و قواعد بازی سیاست را خلاف وحدت و امنیت جامعه برهم می زنند.

او همچنین با بیان این که تأکید بر کلیدواژه وحدت در جمهوری اسلامی ایران دارای اهمیت والایی است، افزود: مردم و فعالان سیاسی باید هوشیار باشند که دشمنان نظام سیاست تفرقه بین مسؤولان نظام را با قوت دنبال می‌کنند.

این نماینده مجلس با بیان این که لازم است تا میان مسؤولان کلیدی کشور به ویژه رؤسای قوای سه‌گانه و مدیران و کارگزاران نظام در سه قوه نقش بسیار وحدت و پیشگیری از تفرقه حفظ شود، ادامه داد: درگیری‌های لفظی میان رؤسای قوا، اهانت به شخصیت ها و انتقادات به مسؤولان به یکدیگر می تواند اصل وحدت را در جامعه مورد خدشه قرار دهد و به همین دلیل است که باید از بروز آن ها جلوگیری به عمل بیاید.

این نماینده مجلس سعه ‌صدر و خویشتن‌ داری رؤسای قوا از بیان اختلافات در تریبون‌های رسمی و عمومی را در حفظ وحدت جامعه مؤثر دانست و افزود: به دلیل روشن نبودن تعریف حزب در ایران طیفی در داخل جریان‌های سیاسی کشور شکل گرفته است که بسته به شرایط سیاسی حاکم بر قوای سه‌گانه اهداف، اغراض و منافع سیاسی و اقتصادی خود را به هر روش، شیوه و ابزاری دنبال می‌کنند و قواعد بازی سیاست را به‌هم می‌زنند.

او با بیان این که طرز تفکر این طیف در عرصه های داخلی و خارجی، اقتصاد، سیاست، فرهنگ و سیاست خارجی مشخص نیست، ادامه داد: اگر جناح‌های سیاسی در عین اختلافات دیدگاهی بتوانند با یکدیگر تعامل کنند و نقش یکدیگر در انقلاب را نادیده نگیرند، می‌توانند پیام‌آور وحدت بین مردم و مسؤولان باشند.