در گفت وگو با کارشناسان سیاسی بررسی شد

تخریب دولت منتخب یعنی تضعیف نظام سیاسی کشور

حسن روحانی، منتخب مردم ایران در دوازدهمین ریاست جمهوری است.

  1. ۱ ماه قبل
  2. ۰
روحانی
نوآوران -

حسن روحانی، منتخب مردم ایران در دوازدهمین ریاست جمهوری است. او امروز در حالی عنوان رئیس قوه اجراییه کشور را با خود به همراه دارد که با منتقدان بسیاری روبه رو است؛ منتقدانی که دایره و وسعت هجمه و تخریب آن ها گاهی تا جایی وسعت پیدا می کند که پشتوانه مردمی و رأی دهنده به او را هم نشانه می گیرد. آن چه در گفت وگو با کارشناسان پیرامون وضعیت کنونی کشور بررسی شد، بر این محور است که امروز کشورمان چه از نظر داخلی و چه از دریچه خارجی با مسائل و مشکلات حساسی مواجه است که کنترل آن ها نیازمند وحدت و همدلی میان فعالان و جریانات سیاسی است، اما متأسفانه آن چه در شرایط کنونی جامعه مشاهده می شود، تخریب بی محابا و غیر منصفانه علیه فردی است که رد قامت رئیس جمهوری منتخب مردم است؛ این جاست که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان هجمه های ناروا علیه او می تواند اعتماد عمومی را نسبت به کل کشور خدشه دار کند.

توهین به منتخب ملت توهین به آن هاست

کمال الدین پیرمؤذن، نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی با اشاره به تخریب ها و هجمه هایی که علیه دولت تدبیر و امید و رئیس آن وجود دارد، می گوید: رییس جمهور تبلور اراده ملت است و توهین به رئیس جمهور ، توهین به ملت ایران است .

او با اشاره به این که بیشترین مخالفان رئیس جمهوری در زمره جناحی هستند که کارنامه آن ها از سوی اکثریت قاطع مردم ایران مردود اعلام شده است، افزود: این افراد خاص امروز با رویگردانی مردم مواجه شده‌اند و ناجوانمردانه و غیر منصفانه علیه ریس جمهور و دولت منتخب او به بازی های متعددی می پردازند، اما این افراد باید بدانند بیش از این نباید به ریس جمهور و کسی که منتخب مردم است، توهین کنند.

این نماینده پیشین مجلس با بیان این که مردم آگاه و هوشیار به خوبی افراد و مسؤولان پاکدست را می شناسند، ادامه داد: اکثریت مردم ایران می دانند که

مسؤولیت سنگین اجتماعی همه ما در شرایط فعلی ایران اسلامی تلاش مجدانه جهت رهایی کشور از بیماری تاریخی توسعه نیافتگی است.

این فعال سیاسی با بیان این که مردم حق طلب و آگاه کشورمان به خوبی از پشت پرده برخی مواضع غیراصولی و ایراد اتهامات به ناحق گوناگون هجمه  تخریب ها علیه دولتمردان بلندمرتبه و برنامه های اصلاحی اعتدال دولت آگاه هستند، تصریح کرد:  خوشبختانه نادرستی این فضاسازی های دروغ ، مورد تایید و تاکید افکارعمومی ایرانیان است و هیچکس با هیچ ابزاری نمی تواند افکارعمومی را فریب دهد.

عده ای روند وحدت کشور را برهم می زنند

داریوش قنبری، نماینده پیشین و فعال سیاسی اصلاح طلب با بیان این که در شرایط کنونی کشور وحدت و انسجام داخلی امری کاملا ضروری است، می گوید: هم اکنون مسائل و مشکلاتی در جامعه وجود دارد که فشارهای وارد شده بر ایران را دوچندان می کند. برای مثال  تهدیدات خارجی از سوی دشمنان برای فشار بیشتر به کشورمان همان نکته مهمی است که ضرورت وحدت ملی را دو چندان می‌کند.

او با بیان این که جامعه نیازمند حرکت بر اسا وحدت است، افزود: رسیدن به وحدت، آرمانی است که همه جریان‌ها بر آن تاکید دارند، اما وصول عملی به این وحدت با چالش تندروها و افراطیون مواجه است.

این فعال سیاسی اصلاح طلب با بیان این که افراطین جامعه باید بدانند فرد رئیس جمهوری با رأی اکثریت قاطع مردم ایران به این سمت منصوب شده است. شایسته است تا زمانی که انتخاباتی برگزار می‌شود و مردم با رأی خود تکلیف را مشخص می‌کنند، جریان‌های سیاسی به خواست و نظر مردم تمکین می‌کنند و به اختلافات خاتمه دهند.

 قنبری با اشاره به این که ممکن است برخی از افراد به فرد انتخاب شده اعتقادی نداشته باشند، اما باید در راستای منافع ملی بدان گردن نهند و از آرای عمومی تبعیت ‌کنند.

این نماینده پیشین مجلس با بیان این که متأسفانه عده ای در جامعه نمی خواهند رأی مردم را بپذیرند،افزود: عده قلیلی از تندروها قصد دارند غیرعامدانه وحدت جامعه را برهم بزنند، برای این افراد دیدگاه مردم  اهمیتی ندارد و منافع آن ها با منافع کلی کشور و جامعه در تضاد است.

به اعتقاد او جریانات تندروی کشور در مسیر تفرقه‌افکنی به جایی نخواهند رسید و اگر دنبال جایگاهی در آینده سیاسی هستند باید به رأی و نظر مردم تمکین کنند. نفع واقعی دلواپسان در این است که به مردم بپیوندند، زیرا در این صورت خواهند توانست چهره خود را نیز در جامعه بازسازی کنند.

این فعال سیاسی اصلاح طلب با اشاره به این که حل مشکلات موجود در کشور از طریق همدلی و وحدت امکان‌پذیر است، ادامه داد: وحدت به نفع تمام جریانات سیاسی است. اختلاف سلیقه در هر جامعه‌ای طبیعی است، اما در ارتباط با منافع ملی دیگر اختلاف‌نظر معنا ندارد. اگر نگاهی به کشورهای دموکراتیک پیشرفته نیز بیندازیم، شاهدیم که احزاب مختلف فعال هستند، اما زمانی که بحث منافع ملی مطرح می‌شود، اختلاف را کنار می‌گذارند.

به ادامه اعتدال خواهی کمک کنیم

محمدصادق جوادی حصار، دیگر فعال سیاسی اصلاح طلب نیز با اشاره به در پیش بودن پروژه انتخاب وزرا و چینش کابینه، بیان کرد:  این که دست دولت برای گزینش و انتخاب گزینه‌های مناسب و همراه با پروژه‌های آن باز باشد، بسیار مهم است.

او همچنین افزود: جریانات سیاسی می توانند به عنوان جریان حامی دولت که مشارکت جدی در مدیریت‌ها نداشته‌اند یا آن را نپذیرفته‌اند، از موضع منتقد سازنده با دولت تعامل و گفت‌وگو داشته باشند و لزوما کلیه مسؤولیت‌ها، کارها و وظایف دولت برعهده آن ها نخواهد بود.

جوادی حصار با اشاره به این جریانات سیاسی می‌توانند با دیدگاه انتقادی به برنامه‌های دولت و اهداف آن نگاه کنند، ادامه داد:  قطار اصلاح‌طلبی و اعتدالخواهی به حرکت درآمده است و باید در ادوار آتی نیز با تمام قوا به پیروزی و موفقیت‌های خود ادامه دهد.

او ادامه داد: مردم در ۲۴ خرداد ۹۲ مسیری را انتخاب کردند که کاملا هدفمند بود در همین راستا ضروری است ، دولت دوازدهم همراه با رای مردم و در جهت پوشش مطالبات آن ها به ایفای نقش بپردازد.

جوادی حضار با بیان این که یکی از مهمترین اقدامات دولت دوازدهم باید چابک‌سازی و جوان‌گرایی باشد، افزود:  در این راستا، ضروری است که دولت از ظرفیت‌های زنان به نحو نیکوتر و شایسته‌تری استفاده کند.

این فعال سیاسی اصلاح طلب معتقد است جامعه در شرایط حاضر نیازمند پویایی و زنده بودن است و باید به این نکته توجه کرد که لازم است جریانات سیاسی از افراط و تفریط دوری کنند و اندیشه‌ورزی، منفعت‌جویی ملی و حفظ منافع عمومی ملت ایران در داخل و یا خارج کشور سرلوحه اعمالشان قرار گیرد.