نوآوران در گفت وگو با کارشناسان سیاسی بررسی کرد

صداهای اختلاف برانگیز در آستانه انتخاب شهردار به زیان کل جریان اصلاحات است

حجت الاسلام والمسلمین رسول منتجب‌نیا، قائم مقام حزب اعتماد ملی در گفت و گو با انتخاب از مسائل پشت پرده شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان و ماجرای اعتراضا خود به رئیس دولت اصلاحات سخن گفت.

  1. ۱ هفته،۵ روز قبل
  2. ۰
اصلاح طلبان
نوآوران -

منتجب‌نیا در توضیح مصاحبه رهامی درمورد نامه وی به رئیس دولت اصلاحات گفت: از نظر من و خیلی از بزرگان جریان اصلاحات، لیستی که بسته و در انتخابات شوراها ارائه شد به هیچ وجه قابل دفاع نیست. چراکه هم جامع نیست و هم بسیاری از نیروهای شایسته حذف شده اند. در واقع، بسیاری از افرادی که در لیست حضور دارند، اصلا قابل دفاع نیستند. هنگامی که من مطلع شدم هیئت رئیسه شورای عالی سیاست‌گذاری این لیست را بسته نگران شدم. همان روز تعداد قابل توجهی از شخصیت‌های اصلاح‌طلب با من تماس گرفتند و گفتند چرا شما ساکت هستید و اعتراضی نمی‌کنید؟

بسیاری از فعالان این جریان سیاسی معتقدند که امروز تداوم بهره مندی از فرصتی که برای اصلاح طلبان ایجاد شده است، نیازمند وحدت و پرهیز از صداهای اختلاف آمیز است، خصوصا آن که این جریان سیاسی امروز در شرف انتخاب شهردار است و هرگونه تفرقه در این مسیر می تواند به زیان آن ها تمام شود.

به احزاب فرصت دهیم

احمد حکیمی پور، عضو شورای شهر چهارم و فعال سیاسی اصلاح طلب، با بیان این که ریشه شکل گیری شورایعالی بر اســاس اشخاص و نه احزاب بوده است، می گوید:  این به خوبی واضح است که این افراد هستند که باید به احزاب کنند و نه احزاب به افراد یاری رسانند.

او همچنین با بیان  این که نهاد حزبی اصلاح طلبان شورای هماهنگی است، افزود: در عرصه فعالیت های سیاسی هرکسی که فعالیت دارد قطعا در تشکیلاتی حضور دارد و این به آن دلیل است که چون سیاست عرصه کار جمعی است.

این فعال سیاسی اصلاح طلب با تأکید بر این که سیاست ورزی باید از طریق نهادهای سیاسی که عالیترین آن حزب است انجام شود، ادامه داد: آن چه باید به آن توجه کرداین است که جامعه نیاز دارد تا نهادهای سیاسی آن تقویت شوند.

حکیمی پور با بیان این که در جریان انتخابات گذشته شاهد بودیم که کسانی که به اختلافات و تفرقه آفرینی ها دامن می زنند، شورای هماهنگی را ترک کرده و به ساز و کار جدید روی می برند.

 و همین جاست که باید گفته شود، وجود اختلافات طبیعی است، اما باید آن ها را مدیریت کرد.

این عضو چهارمین دوره شورای شهر تهران با اشاره به این که اگر نقصی در میانه راه وجود دارد باید آن را اصلاح کنیم، افزود:  ما به عنوان احزاب اصلاح طلبان فعالیت می کنیم و شناسنامه ما نیز روشن است. سازوکار شورای هماهنگی اصلاحات و مواردی از این دست هم برای ساماندهی نقطه نظرات است.  مهم ترین هدف اصلاح طلبان افزایش مشارکت مردم و رفع مواضع حضور سلیقه ‌ها در انتخابات و همچنین انسجام و وحدت آن ها است.

از صداهای اختلاف آمیز پرهیز شود

حسین کاشفی، دیگر فعال سیاسی اصلاح طلب نیز با بیان این که مردم در روز انتخابات ریاست‌ جمهوری و شوراهای شهر و روستا پیام خود را به تمام جریان‌های سیاسی اعلام کردند، می گوید: مردم با حضور حداکثری خود در پای صندوق های ردی اعلام کردند که خواستار توسعه و پیشرفت در تمامی ابعاد هستند.

او همچنین با اشاره به نتایج انتخابات شورای شهر تهران، افزود: نتیجه آرای مردم به خوبی نشان داد آن ها از مدیریت اجرایی شهر در سال‌های ناراضی بوده و خواستار تغییر آن هستند.

کاشفی با اشاره به این که نحوه اداره شهر در برخی از زمینه ها  در وضعیت مطلوبی قرار ندارد، ادامه داد: اگر وضعیت اداره شهر به همین شیوه باقی بماند نه‌ تنها مشکلات شهر برطرف نمی شود، بلکه برخی از آن ها تشدید هم می شوند.

این فعال سیاسی اصلاح طلب با اشاره به رأی مردم به لیست امید، می گوید که رأی مردم به گزینه های موردنظر اصلاح طلبان به معنای اعتماد به آن ها بوده و این به آن معناست که آن ها تصور می کنند وجود اصلاح طلبان در مجموعه مدیریت شهری توسعه شهر و حل مشکلات تهران را به دنبال دارد.

 او با اشاره به این که این رأی حامی انتظارات بزرگی از اصلاح طلبان است، افزود:  پس از این اصلاح طلبان باید امین و امانتدار رأی مردم و اعتماد آن ها باشند و در راستای تحقق مطالبات آن ها تلاش کنند.

کاشفی در ادامه با اشاره در پیش بودن انتخاب شهردار، بیان کرد:  شورا و شهردار باید یک مجموعه به‌ هم‌ پیوسته  و هماهنگ باید یکدیگر مدلی جدید از مدیریت شهر مبتنی بر اندیشه و پروژه‌های اصلاح‌طلبی را به مردم ارائه دهند.

این فعال سیاسی اصلاح طلب افزود: به‌رغم وجود سازوکار منطقی و قانونی برای انتخاب شهردار آتی باید اعضای شورا از این موضوع برای تقویت وحدت جریان اعتدال و امید استفاده کنند و تا حد امکان برای پاسداشت آرای اعتماد مردم از صداهای اختلاف برانگیز پرهیز کنند.

مراقب اعتماد مردم باشیم

علی صوفی، وزیر تعاون دولت اصلاحات نیز با اعتقاد بر این که پیروزی اصلاح طلبان در انتخابات نتیجه اقدامات شورای‌عالی سیاستگذاری، حمایت بزرگان اصلاحات و بدنه اجتماعی آن ها بود، می گوید:  اعتماد مردم به جریان اصلاحات بعد از واگذاری قوه ‌مجریه به کاندیدای مورد حمایت این ‌جریان و در گام بعد انتخاب لیست امید در انتخابات مجلس و در نهایت رأی بالا به اصلاح‌طلبان در شورای شهر و سپردن اداره شهر تهران به آن ها پیام آور چندین ضررورت است.

او با بیان این که چنین چیزی از اصلاح طلبان انتظاراتی را ایجاد می کند، افزود:  مهم آن که این جریان سیاسی باید موقعیت به ‌دست ‌آمده را حفظ کرده و در تصمیم ‌گیری‌ های خود مکانیزم اجماع ایجاد کند و در دام تفرقه و تشدد نشوند.

صوفی ادامه داد: در انتخاب لیست امید به مکانیزم شورای‌عالی ایراداتی اساسی وارد بود، اما مجموعه اصلاحات به صورت یکپارچه به حمایت از لیست شورای‌عالی در انتخابات شورای شهر پرداختند، در این مرحله نیز این امکان وجود دارد که گزینه‌هایی که مدنظر اعضای شورای شهر به منظور انتخاب شهردار قرار گرفته‌اند، نهایتا با تمام شایستگی‌هایی که تمامی کاندیدا‌های مدنظر اعضای شورا دارند، افراد شایسته برای تصدی شهردای تهران از دل تصمیم جمعی شورا خارج نگردد، اما اجماع حاصل‌شده در بین جریان اصلاح‌طلب دستاورد بزرگی ‌است که باید آن را حفظ کرد.

این فعال سیاسی اصلاح طلب با اشاره به این که متاسفانه اکنون فضای غیراجماعی در فضای مجازی برای انتخاب شهردار حاصل شده که کاملا نگران‌کننده است، افزود:  این امکان وجود دارد که وقایع فعلی در انتخاب شهردار، بازی اصلاح‌طلبان در زمین جریان اصولگرا باشد. خروجی شرایط فعلی در صورت ادامه، موجب یاس و ناامیدی مردم به جریان اصلاحات خواهد شد. ناکارآمدی‌ای که ممکن است با انتخاب شهردار غیراجماعی حاصل شده و به صورت مهندسی‌شده از بیرون شورا اعضا را تحت‌تاثیر قرار دهد، طوری‌که انتخاب شهردار باعث سرشکستگی اعضای شورای شهر، اصلاح‌طلبان و شورای‌عالی سیاستگذاری شود. به صورتی که با این اقدام مردم را از اعتماد به جریان اصلاحات در اداره شهر تهران پشیمان کرده و نتیجه این بی‌اعتمادی باعث ایجاد نوعی سوءمدیریت در اداره شهر تهران شود و چهار سال آینده مردم شهر تهران توجهی به جریان اصلاحات نکرده و اصولگرایان دوباره در اداره شهر قدرت بگیرند، به همین دلیل است که باید مراقب آن ها باشیم.