حق‌شناس در گفت‌و‌گو با نوآوران تأکید کرد:

ضرورت همسویی کابینه دوازدهم با سیاست‌های قطار تدبیر و امید

این روزها گمانه‌زنی‌های بسیاری درخصوص ترکیب کابینه دوازدهم مطرح می‌شود، اما آنچه که در این میان بسیار مهم جلوه می‌کند ضرورت همسویی و همراهی وزرای کابینه با رئیس‌جمهور است.

  1. ۱ ماه قبل
  2. ۰
حق شناس
نوآوران -

بسیاری از صاحب‌نظران اعتقاد دارند که با ترکیب کابینه یازدهم دولت در جامه عمل پوشاندن به وعده‌هایش با مشکل مواجه خواهد شد و از همین رو بر ضرورت ترمیم کابینه و به‌ویژه کاهش میانگین سنی وزرا تأکید می‌کنند. اکنون دولت به همه ملت ایران پاسخگوست و باید مطالبات و انتظارات همه مردم چه کسانی که به روحانی رأی دادند و یا آن‌ها که به رقبای او رأی دادند، پاسخ گوید. برکسی پوشیده نیست که قطار تدبیر و امید باید برای ادامه مطلوب مسیر خود با برخی از وزرا خداحافظی کند.

خوشبختانه باتوجه به ترکیب کرسی‌های پارلمان چنین به نظر می‌رسد که رئیس‌جمهور منتخب مردم ایران مسیر هموارتری را نسبت به گذشته در تعیین اعضای کابینه در پیش داشته باشد. قاطبه مردم ایران نیز با رأی بالای خود به دکتر روحانی نشان دادند که انتظار تعیین کابینه اصلاح‌طلب‌تر برای اداره امور کشور دارند.

در همین خصوص به گفت‌و‌گو با دکتر محمدجواد حق‌شناس، منتخب مردم تهران در شورای شهر پرداختیم که ماحصل آن تقدیم مخاطبان گرامی می‌شود. 

* در شرایط کنونی بحث انتخاب کابینه دوازدهم در بسیاری از محافل سیاسی مطرح است. در این خصوص برخی از اصلاح‌طلبان معتقدند که وزرا باید افرادی باشند که هزینه حمایت از دولت را بپردازند. درخصوص ضرورت همراهی و همسویی اعضای کابینه با سیاست‌های دکتر روحانی بفرمایید. 

کابینه مجموعه‌ای از مدیران عالی نظام سیاسی ایران است که با انتخاب رئیس‌جهور و پس از کسب رأی اعتماد نمایندگان مردم در مجلس در کنار یکدیگر به انجام کار گروهی و تیمی می‌پردازند و براساس قانون اساسی پاسخگو هستند و مسؤولیت مشترکی درخصوص اداره امور دارند. مردم ایران براساس رأیی که به دکتر روحانی دادند از دولت او مطالبات و انتظاراتی دارند که در راستای تحقق آن‌ها و همچنین جامه عمل پوشاندن به وعده‌های انتخاباتی، ترمیم کابینه امری ضروری به نظر می‌رسد. از این رو مدیران دولتی باید ضمن کارآمدی همسو با سیاست‌های دولت دوازدهم عمل کنند. در چنین شرایطی می‌توان گفت مهم‌ترین موضوع در بحث تعیین کابینه این است که متصدیان وزارتخانه‌ها نگاه راهبردی و صریح به سیاست‌های ابلاغی و اعلامی رئیس‌جمهور و وعده‌های انتخاباتی او داشته باشند. دولت اکنون پاسخگوی مطالبات همه مردم ایران است. از این رو وزیران و مدیران دولتی باید همسو و همگام با کابینه تدبیر و امید عمل کنند. نکته مهم دیگری که باید مورد توجه قرار گیرد این است که مهم‌ترین مشخصه کابینه، سیاسی بودن آن است و لزوماً به این معنا نیست که تنها وزرای کشور و یا وزارت امور خارجه باید سیاسی باشند بلکه همه وزارتخانه‌ها باید نسبت به سیاست‌های عمومی موردنظر مردم و همچنین برنامه‌های دکتر روحانی نگاه مثبت داشته باشند و بر همان اساس حرکت کنند. کارآمدی و شجاعت نکته مهم دیگری است که باید مورد توجه قرار گیرد. متأسفانه در شرایط کنونی باتوجه به این‌که اعتماد عمومی مردم نسبت به برخی از مسؤولان دچار خدشه شده است، نیازمند بازسازی روابط میان دولت و مردم هستیم. از این رو وزیرانی که به‌عنوان مدیران ارشد نظام انتخاب می‌شوند باید متصف به صفت کار جمعی و حرکت در چارچوب منافع ملی باشند.

* ضرورت جوانگرایی در کابینه دوازدهم را تا چه حد ضروری می‌دانید؟ آیا جوانگرایی را می‌توان مترادف با بی‌تجربگی دانست؟

وقتی واژه کارآمدی را به کار می‌بریم بر ترکیبی از تجربه و دانش و در عین حال توانمندی فرد برای پیگیری امور تأکید می‌کنیم؛ طبیعی است که یک وزیر نباید تا حدی مسن باشد که به عنوان یک انسان فرتوت و از کارافتاده به شمار آید و نتواند در جلسات وزارتخانه حضور یابد و از پیگیری امور وزارتخانه عاجز باشد. وزرای دولت باید از تجربه و توانمندی کافی برای اداره امور برخوردار باشند تا طی روز بتواند زمان قابل توجهی برای پیگیری امور وزارتخانه اختصاص دهند. مدیران دولتی همچنین باید این توانمندی را داشته باشند که به خوبی درخصوص مسائل به تفکر بپردازند و همچنین بر حسن اجرای قوانین وزارتخانه نظارت کنند تا در نهایت پاسخگوی مطالبات مردم و نهادهای نظارتی باشند. از این رو به نظر می‌رسد یکی از شاخص‌هایی که در مجموع باید مورد توجه قرار گیرد، کاهش میانگین سنی وزرای کابینه است. جوانگرایی در کابینه ضرورتی انکارناپذیر است که باید مورد توجه قرار گیرد. در دولت یازدهم میانگین سنی‌ وزرا 57 سال بود که به نظر من حداقل باید میانگین سنی وزرا به 50 سال کاهش یابد و از مدیرانی کارآمد و باانگیزه در دولت استفاده شود.

* به نظر شما هماهنگی و همراهی مجلس با دولت در اعتماد به وزرا چگونه خواهد بود؟ شما تصور می‌کنید که دولت راه هموارتری برای تعیین اعضای کابینه خواهد داشت یا خیر؟

تصور نمی‌کنم که نمایندگان مجلس با ایجاد موانع، سد راه روحانی شوند. شاید در سایر بخشها و حوزه‌ها رئیس‌جمهور با مشکلاتی مواجه باشد اما با ترکیب کنونی مجلس به نظر نمی‌رسد که مشکل خاصی ایجاد شود. خوشبختانه در حال حاضر مسیر دولت برای چیدن کابیدن هموارتر از گذشته خواهد بود. دکتر روحانی در تعیین انتخاب وزرای کابینه یازدهم با مخالفت‌ها و موانع مجلس مواجه بود اما اکنون وضعیت مطلوب‌ شده است و به نظر من همه کابینه پیشنهادی روحانی موفق به کسب رأی اعتماد از نمایندگان مردم خواهند شد.

* ضرورت استفاده از ظرفیت‌های بانوان در کابینه دوازدهم را تا چه حد ضروری می‌دانید

مخالف نگاه نمادین به حضور بانوان در پست‌های مدیریتی و وزارتی هستم؛ این که بخواهیم به صورت نمادین از بانوان در  رأس یک یا دو سازمان بزرگ یا وزارتخانه استفاده نماییم نه تنها به نفع آن‌ها نیست بلکه به ضرر آن‌ها نیز خواهد بود. به اعتقاد من بانوان مجرب و کارآمد برای پست‌های مدیریتی و وزارتی در ایران تعدادشان کم نیست. امیدوارم دولت دوازدهم با استفاده از نیروهای مجرب، توانمند و شایسته بتواند جایگاه مناسبی برای بانوان در نظام تصمیم‌گیری کشور اختصاص دهد.


خبرنگار: آرزو قادری