وزیر اسبق تعاون در گفت‌و‌گو با نوآوران تأکید کرد:

با انتقادات مغرضانه دولت را تحت‌فشار قرار ندهیم

بعد از اعلام نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری و تأیید صحت آن از سوی شورای‌نگهبان برخی بدون توجه به آرای مردم و براساس تعصبات جناحی خود عمل کردند.

  1. ۱ ماه قبل
  2. ۰
پرویز کاظمی
نوآوران -

 این افراد بدون در نظر گرفتن منافع ملی و تنها با هدف زیر سؤال بردن دولت منتخب مردم اقدام به تخریب دولت می‌کنند؛ غافل از این‌که با این اقدام ناخواسته به زیان مردم و نظام عمل می‌کنند. برخی از جریانات سیاسی اکنون از هر فرصتی برای زیر سؤال بردن و نقد مغرضانه دولت بهره می‌جویند و اختلافات جزئی را به مسائل پیچیده و بحرانی تبدیل می‌کنند. برخی هنوز باور ندارند که انتخابات و رقابت‌های انتخاباتی به پایان رسیده است و هرگونه دوقطبی کردن فضا از این پس به منزله آب به آسیاب دشمن ریختن است و همچنین تهدیدی علیه امنیت ملی محسوب می‌شود.

در همین خصوص پرویز کاظمی، وزیر اسبق تعاون و رفاه اجتماعی طی گفت‌و‌گویی با خبرنگار نوآوران با اشاره به دوقطبی شدن فضای انتخابات ریاست‌جمهوری اظهار داشت: طی سال‌های اخیر همواره در هنگامه انتخابات به‌ویژه ریاست‌جمهوری شاهد شکل‌گیری فضای دوقطبی هستیم تا جایی‌که می‌توان دوقطبی شدن را یکی از ویژگی‌های انتخابات ریاست‌‌جمهوری در ایران دانست، اما تداوم چنین فضایی به‌ویژه پس از انتخابات تهدیدی علیه امنیت ملی تلقی می‌شود.

وی افزود: مردم با مشارکت گسترده خود در انتخابات نشان دادند که نظام را از خودشان می‌دانند و آینده سیاسی نظام جمهوری اسلامی ایران برایشان از اهمیت بسیاری برخوردار است.

وزیر اسبق تعاون و رفاه اجتماعی با تأکید بر ضرورت پذیرش نتیجه انتخابات از سوی همه جریانات سیاسی عنوان کرد:  بعد از اعلام نتایج انتخابات همه باید نسبت به رأی مردم احترام بگذارند. انتخابات اکنون به پایان رسیده است و همه به باید به آرای مردم تمکین کنند. اکنون زمان آن است که به دور از تعصبات جناحی و با کمک یکدیگر دولت روحانی را برای پیشبرد امور یاری کنیم و با انتقادات مغرضانه تحت‌فشار قرار ندهیم.

کاظمی توفیقات کشور را نتیجه عملکرد همه مسؤولان کشور دانست و گفت: برخی چنین تصور می‌کنند که اگر در کشور شاهد پیشرفتی هستیم و یا در نقطه مقابل گرفتار مشکلاتی هستیم، نتیجه عملکرد دولت مستقر است در حالی که چنین نیست و موفقیت‌ها قطعاً نتیجه مشارکت و مساعدت هر سه قوه است؛ چراکه دولت تنها نهاد اجرایی کشور را در دست دارد. اگر همه قوا در کنار هم قرار گیرند، حرکت رو به جلو آغاز می‌شود و این همان تحقق «وحدت‌کلمه‌ای» است که امام‌خمینی(ره) بر آن تأکید می‌کردند. از این رو این مهم باید در سپهر سیاسی کشورمان سایه اندازد.

وی با بیان این‌که اکنون انتخابات به پایان رسیده است و شورای نگهبان نیز بر صحت آن صحه گذاشته است، بیان کرد: اکنون زمان آن است که به دور از اختلاف‌نظرها در کنار هم و نه در تقابل با یکدیگر در راستای ارتقای کشور گام برداریم.

کاظمی همچنین درخصوص مسیر دولت برای جلب اعتماد وزرا از مجلس ابراز داشت: به نظر می‌رسد که مجلس نهایت همکاری را با دولت منتخب مردم برای اعتماد به وزرای معرفی شده خواهد کرد و دولت مسیر هموارتری را در پیش خواهد داشت.

وی همچنین به شرایط متشنج منطقه اشاره کرد و افزود: در چنین شرایطی و با توجه به این‌که در منطقه‌ای متشنج به سر می‌بریم،‌ ضروری است که جریانات سیاسی در داخل کنار هم قرار گیرند نه در مقابل یکدیگر و از هر فرصتی برای نقد مغرضانه دولت استفاده نکنند.

وزیر اسبق تعاون و رفاه اجتماعی با تأکید بر این‌که همه باید با تمام توان برای ارتقای کشور تلاش کنند،‌ مطرح کرد: متأسفانه کشور ما سال‌ها با تحریم‌های بسیاری مواجه بود و این موجب شده تا در وضعیت اقتصادی و صنعتی نامناسبی به سر ببریم. صنعت نفت یکی از صنایعی است که نیاز به سرمایه‌گذاری دارد و این اقدام عمدتاً از طریق سرمایه‌گذاران خارجی باید صورت گیرد. علاوه بر این در داخل نیز باید امنیت سرمایه‌گذاری را تأمین کنیم تا شاهد ورود سرمایه‌های جدید به طرح‌های توسعه‌‌ای باشیم.

کاظمی ادامه داد: خوشبختانه ترکیب نیروی انسانی کشور ما جوان است و همچنین از منابع طبیعی غنی برخورداریم که باید با هم‌فکری هم و در کنار یکدیگر برای پیشبرد طرح‌های توسعه‌ای گام برداریم و تلاش‌ها به جای این‌که در راستای اغراق و بزرگنمایی اختلاف‌نظرات جزئی قرار گیرد، در جهت رشد و توسعه کشور به کار گرفته شود.

وی همچنین به فضای کنونی منطقه و مناقشات موجود اشاره کرد و گفت: در حال حاضر نباید فضای ایران متشنج باشد تا بتواند با میانجی‌گری و در پیش گرفتن دیپلماسی قوی و با اقدامات فعال و به دور از انفعال در کاهش مناقشات و تنش‌ها نقش مؤثری ایفا کند. لذا جریانات سیاسی باید از هرگونه تنش در کشور دوری جویند. البته نه به معنا که اگر نیاز به نقد بود از نقد بپرهیزیم. بلکه به این معناست که باید از نقد مغرضانه و تخریب دوری جوییم و به نقد دلسوزانه بپردازیم.

وزیر اسبق تعاون معتقد است که نقد باید سازنده و به دور از تعصبات جناحی مطرح شود. به عنوان مثال در حال حاضر برخی قرارداد توتال را زیر سؤال می‌برند و آن را در تضاد با منافع ملی می‌دانند و از این طریق به تضعیف دولت می‌پردازند. این در حالی است که اگر واقعاً منافع ملی را در نظر دارند، باید از نقدهای مغرضانه و ناشی از تعصبات بپرهیزند. چراکه در چنین حالتی سرمایه‌گذاران خارجی احساس ناامنی می‌کنند و از سرمایه‌گذاری در بخش‌های اقتصادی کشورمان امتناع می‌ورزند.

کاظمی تأکید کرد: نقد سازنده و به دور از تخریب ضرورتی انکارناپذیر است و باید این نکته مهم را مدنظر داشته باشیم که که اساس همه امور را اخلاق بدانیم. توجه به اخلاق امر مهمی است. اگر می‌خواهیم پیشرفت کنیم باید به سمت اخلاق‌گرایی حرکت کنیم و انتقادات باید در چارچوبی منطقی و اخلاقی مطرح شود.

وی همچنین به طرح موضوع «آتش‌بس» از سوی برخی اصولگرایان اشاره کرد و افزود: طرح چنین ادبیاتی در شرایط کنونی کشور کاربردی ندارد چراکه این واژه در هنگام جنگ و برای پایان دادن به شرایط جنگی اعلام می‌شود. این در حالی است که در حال حاضر در ایران در شرایط جنگی به سر نمی‌بریم و ضرورتی برای طرح و رواج چنین ادبیاتی وجود ندارد.

کاظمی، نقد را لازمه جامعه کنونی ایران دانست و گفت: کسانی که «آتش‌بس» را مطرح کردند، خود را در فضای جنگی دیدند در حالی که فضای کنونی ایران چنین نیست و نقدهایی که صورت می‌گیرد و دیدگاه‌هایی مطرح می‌شود که باید کارشناسی شده باشد.

وی نقدهای سازنده و منطقی را عامل واکسینه شدن جامعه در برابر مشکلات عنوان و بیان کرد: اگر قصد داریم امنیت جامعه را در فضای سیاسی تضمین کنیم باید با حفظ و تقویت انسجام ملی جامعه را واکسینه و از آن محافظت کنیم. نباید فضای جامعه متشنج باشد به نظر من یکی از راه‌های نجات کشورمان داشتن فضای باز سیاسی و نقد است. شرایط باید به‌گونه‌ای باشد که میان افراد و جریانات سیاسی امکان گفت‌و‌گوی ملی فراهم شود و نیازی به طرح مسائل بی‌کاربرد همچون آتش‌بس نخواهد بود چرا در چنین فضایی دیگر آتش‌بس محلی از اعراب نخواهد داشت.

وزیر اسبق تعاون و رفاه اجتماعی در پایان مطرح کرد: گفت‌و‌گوی ملی ضرورت انکارناپذیر امروز جمهوری اسلامی ایران است که باید با در نظر داشتن وحدت ملی و در راستای رشد و تعالی کشور صورت گیرد. 


خبرنگار: آرزو قادری