مشاور رئیس دولت اصلاحات در گفت‌و‌گو با نوآوران تأکید کرد:

دست روحانی در انتخاب کابینه باز باشد

بحث انتخاب کابینه از جمله موضوعات بسیار مهمی است که پس از برگزاری هر دوره از انتخابات ریاست‌جمهوری مطرح می‌شود.

  1. ۱ ماه قبل
  2. ۰
قادری
نوآوران -

اکنون نیز بحث سهم‌خواهی محمدرضا عارف از منتخب مردم برای کابینه دوازدهم مطرح شده است. این در حالی است که بسیاری از اصلاح‌طلبان اظهارات عارف درخصوص استفاده بیشتر از اصلاح‌طلبان در کابینه دوازدهم را توصیه‌ای در راستای پیشبرد امور و تحقق وعده‌های انتخاباتی دکتر روحانی می‌دانند. پرواضح است دولتی که با مشی اصلاح‌طلبی موفق به جلب آرای مردم شده است، قطعاً باید مدیرانی همسو با مواضع خود تعیین نماید. چراکه در غیراینصورت شاهد ناامیدی مردم خواهیم بود. در حقیقت رأی بالای مردم به دولت روحانی نشان از تداوم ادامه مسیر تدبیر و امید دارد که این امر تنها با استفاده از مدیرانی همراه و همسو با قطار کابینه تدبیر و امید محقق می‌‌شود.

در همین خصوص به گفت‌و‌گو با مصطفی درایتی، مشاور رئیس دولت اصلاحات پرداختیم که ماحصل آن تقدیم مخاطبان گرامی می‌شود.

* اخیراً بحث سهم‌خواهی اصلاح‌طلبان از رئیس‌جمهور مطرح شده است که به نظر می‌رسد این اقدام صحیح نیست چراکه حمایت اصلاح‌طلبان از دکتر روحانی مشروط به سهم‌خواهی در کابینه دوازدهم نبود؛ بلکه به دلیل صلاحیت دکتر روحانی برای بر عهده گرفتن ریاست قوه‌مجریه و در راستای دفاع از منافع ملی بود. شما این اقدام را چطور ارزیابی می‌فرمایید؟

به اعتقاد من صحبت آقای عارف را می‌توان به منزله مشورت و توصیه دانست. در این میان انتظاری که از دکتر روحانی می‌رود این است که کابینه دوازدهم را از میان شخصیت‌های اصلاح‌طلب و یا اصولگرا به نحوی تعیین کند که همراه و همسو با دولت منتخب مردم حرکت کنند. در این میان نکته مهمی که باید مورد توجه قرار گیرد این است که وزرای کابینه متناسب با مواضع روحانی که خواست مردم نیز است، حرکت و دولت را همراهی کنند. متأسفانه برخی از وزرایی که در کابینه یازدهم فعالیت می‌کردند، عملکردشان مورد قبول جریان اصلاحات نبود. از این رو ذکر این مهم ضروری است که صرف این‌که شخصی خود را منتسب به جریان اصلاح‌طلب بداند، برای تصدی امور و حرکت در راستای دولت تدبیر و امید کفایت نمی‌کند. این‌که چه فردی وزیر شود طبیعتاً در اولویت دوم قرار می‌گیرد اما نکته مهم این است که وزیری که در کابینه تدبیر و امید تصدی امور را بر عهده می‌گیرد، باید همسو با دولت منتخب مردم حرکت کند. انتظار جامعه از دکتر روحانی انتخاب کابینه‌ای اصلاح‌طلب‌تر است. خوشبختانه مواضع دکتر روحانی در دوره دوم همسویی بیشتری با جریان اصلاحات داشت. قطع یقین مردم با رأی بالا به دکتر روحانی نشان دادند که انتظار دارند دولت براساس مشی اصلاح‌طلبی افرادی را به عنوان وزیر انتخاب کند که همراه و همگام با منتخب مردم باشند و در راستای جامه عمل پوشاندن به اهداف انتخاباتی دولت کمک کنند تا برنامه‌های تعیین شده به سرانجام برسد؛ این نکته مهمی است که جریان اصلاحات نیز بر آن تأکید می‌کند. از این رو دکتر روحانی باید از ظرفیت‌های مدیران کارآمد و شایسته برای تصدی امور وزارتخانه‌ها استفاده کند.

* دکتر روحانی منتخب مردم است و با رأی بالایی موفق به جلب اعتماد مجدد ملت ایران شد. از این رو می‌توان گفت هرگونه فشار بر رئیس‌جمهور برای استفاده از فردی خاص در کابینه مغایر با اخلاق سیاسی و به نوعی توهین به آرای مردم محسوب می‌شود. شما در این خصوص چه نظری دارید؟

طبیعتاً هر دولتی که روی کار می‌آید براساس مشی و سمت‌و‌سویی که دارد به انتخاب وزرا می‌پردازد و در حقیقت می‌توان گفت ترکیب کابینه را مردم با رأی‌شان انتخاب می‌کنند. به عنوان مثال وقتی احمدی‌نژاد با رأی مردم ایران عهده‌دار ریاست قوه‌مجریه شد، هیچ‌کس انتظار نداشت که او از افراد اصلاح‌طلب در کابینه‌اش استفاده کند. لذا می‌توان گفت دولتی که سر کار می‌آید طبیعتاً جهت‌گیری و سمت‌و‌سویی خاص دارد که آن را از مردم می‌گیرد و از دیگر سو باید برای اجرای سیاست‌های خود از استقلال کافی برخوردار باشد تا مدیرانی همسو با مواضعش انتخاب کند. دکتر روحانی نیز با جهت‌گیری خاصی پا به عرصه انتخابات نهاد و مورد اعتماد مردم قرار گرفت. بی‌شک دکتر روحانی خود را مدیون رأی مردم می‌داند و از این جهت باید ساختار سیاسی و اجرایی کابینه را طوری تعیین کند که مردم از اعتماد به او مأیوس نشوند. نوع جهت‌گیری او با جریان اصلاحات همسویی بسیاری داشت و از این جهت می‌توان گفت ضروری است دکتر روحانی کابینه‌ دوازدهم را متناسب با رأی مردم انتخاب کند. لذا استفاده از افرادی که این جهت‌گیری را قبول ندارند و یا همراهی درستی با دولت ندارند، خلاف اخلاق سیاسی است. جریان رقیب باید این موضوع را کاملاً بپذیرد که سلیقه خاصی در کشور نظر مثبت اکثریت را کسب کرده است و این حق رأی اکثریت است که چینش کار عوامل اجرایی را مطابق با این جهت‌گیری انتخاب کند. از این رو می‌توان گفت فشار به دولت برای انتخاب کابینه نه معقول است و نه در چارچوب منطقی قرار می‌گیرد.

* از فرمایشات حضرتعالی چنین استنباط می‌شود که مخالف اعمال فشار بر دکتر روحانی برای انتخاب کابینه هستید و اعتقاد دارید که ضروری است منتخب مردم در تعیین کابینه تا حدی از استقلال برخوردار باشد؟

طبیعی است که دست دولت باید در انتخاب کابینه باز باشد و در این راستا از استقلال برخوردار باشد. اما پیش و پس از انتخابات، دکتر روحانی به انتقاد از برخی وزرای کابینه دوازدهم پرداخت و تأکید کرد که باید افرادی برای اداره امور وزارتخانه‌ها انتخاب شوند که هزینه حمایت از دولت را بپردازند و همسو با کابینه حرکت کنند. اصلاح‌طلبان نیز اعتقاد دارند که کابینه یازدهم آنچنان که باید و شاید چابکی و تحرک لازم را نداشت و حتی در برخی موارد روحیه تحقق کار عملیاتی با توجه به جهت‌گیری و مواضع دکتر روحانی را به طور کامل نداشت؛ از این رو انتظار می‌رود که کابینه دوازدهم همسو و همراه با مشی دولت تدبیر و امید باشد. البته این را نیز باید در نظر داشته باشیم که دست دولت یازدهم برای انتخاب وزرا و جلب رأی اعتماد نمایندگان مجلس بسته بود چراکه در جریان رأی اعتماد به وزرای دولت یازدهم، مجلس چندان همراه با دولت عمل نکرد و موانعی بر سر راه دکتر روحانی بود اما اکنون با ترکیب جدید مجلس به نظر می‌رسد که دولت مسیر هموارتری را در پیش داشته باشد و باید از افرادی همسو با سیاست‌های خود بهره ببرد و ریسک‌پذیری بیشتری داشته باشد.


خبرنگار: آرزو قادری