راه‌چمنی در گفت‌و‌گو با نوآوران تأکید کرد:

«گفت‌و‌گوی ملی»؛ راهکار رفع مشکلات جناحی

«آتش‌بس»؛ عنوانی است که این روزها در ادبیات سیاسی ایران بسیار شنیده می‌شود. بی‌شک طراح اصلی این اصطلاح کابرد مناسب آتش‌بس را درنیافته است که آن را در شرایط فعلی ایران به کار می‌برد.

  1. ۱ ماه قبل
  2. ۰
راه چمنی
نوآوران -

بسیاری از صاحب‌نظران اعتقاد دارند که واژه آتش‌بس در شرایطی که در داخل با جنگ داخلی مواجه باشیم، به کار برده می‌شود نه شرایط فعلی که اقتضا می‌کند با گفت‌و‌گوی ملی در راستای رفع اختلافات جزئی گام برداریم. نکته مهمی که باید مورد توجه قرار دهیم این است که جریانات سیاسی در عین وجود اختلافات جزئی یک هدف واحد و مشترکی را دنبال می‌کنند و آن اعتلای ایران اسلامی است. گاه در این میان تفاوت‌هایی در دیدگاه‌های جناح‌های سیاسی وجود دارد که محلی از اعراب ندارند و باید با گفت‌و‌گوی ملی برطرف شوند.  

در همین خصوص به گفت‌و‌گو با محمدرضا راه‌چمنی، دبیر کل حزب وحدت و همکاری ملی پرداختیم.

راه‌چمنی معتقد است جناح‌های سیاسی و جریانات حزبی در جمهوری اسلامی ایران اختلافات جدی با یکدیگر ندارند و استفاده از تعابیری همچون «آتش‌بس» مناسب نیست.

وی با بیان این‌که طرح کلمه «آتش‌بس» در ادبیات سیاسی ایران مصداق ندارد و نباید به کار برده شود، گفت: جریانات سیاسی ایران فقط با یکدیگر اختلاف‌سلیقه و دیدگاه دارند که این امر نیز با گفت‌و‌گوی ملی رفع می‌شود. وجود اختلاف‌دیدگاه میان جریانات سیاسی تا زمانی که موجبات آسیب به منافع ملی را فراهم نکند، امری طبیعی است.

دبیر کل حزب وحدت و همکاری ملی، با تأکید بر این‌که در شرایط کنونی باید رفع مشکلات مردم و بهبود زندگی مردم در اولویت قرار گیرد، اظهار داشت: جناح‌های سیاسی نباید به دنبال این باشند که دیدگاه خود را حق بدانند و سلیقه فکری خود را در اداره کشور حاکم کنند و با دامن زدن به اختلافات زمینه بروز آشفتگی را فراهم کنند.

راه‌چمنی همچنین بر ضرورت گفت‌و‌گوی ملی در شرایط کنونی تأکید کرد و گفت: احزاب و جریانات سیاسی باید تمام تلاش خود را به کار گیرند تا با کمک به دولت منتخب مردم در راستای تأمین منافع ملی و بهبود زندگی مردم و کاهش مشکلات گام بردارند. در چنین شرایطی ضرورت گفت‌و‌گوی ملی میان جناح‌های مختلف احساس می‌شود.

وی افزود: در بسیاری از موارد جریانات سیاسی با یکدیگر اختلافات جزئی و سلیقه‌ای دارند که با گفت‌و‌گو رفع می‌شود. از این رو نکته مهمی که باید مورد توجه قرار گیرد این است که هر دو جناح اصولگرا و اصلاح‌طلب در مسائل ملی یکپارچه و همدل باشند و همواره به دور از تعصبات جناحی از منافع مردم دفاع کنند.

دبیر کل حزب وحدت و همکاری ملی با بیان این‌که منافع ملی تحت هر شرایطی باید مورد توجه قرار گیرد، عنوان کرد: به نظر من اگر جناح‌های سیاسی درخصوص موضوعات مختلف با یکدیگر گفت‌و‌گوهای سازنده داشته باشند، به سمت تحقق مطالبات و انتظارات مردم و در نهایت پیشرفت کشور و ارتقای جایگاه ایران در سطح جهان خواهیم رفت.

راه‌چمنی افزود: قطعاً همه جریانات سیاسی هدف مشترک اعتلا و آبادانی ایران را در نظر دارند و در این میان برخی تفاوت دیدگاه‌ها موجب شده اختلافاتی ایجاد شود که چندان جدی و عمیق نیست و با گفت‌و‌گو رفع می‌شود.

وی مطرح کرد: انتخابات به پایان رسیده است و از فضای رقابت‌های انتخاباتی دور شده‌ایم. حال زمان آن است که جناح‌های سیاسی با یکدیگر به گفت‌و‌گو بپردازند و با احترام به آرای اکثریت مردم، منتخب مردم را برای ادامه راه کمک کنند.

دبیر کل حزب وحدت و همکاری ملی با بیان این‌که باید از نقدهای مغرضانه دوری جوییم، مطرح کرد: انتقادها از دولت باید کارشناسی‌شده و دلسوزانه و خیرخواهانه باشد چراکه تضعیف عملکرد دولت منتخب مردم تضعیف ارکان نظام و همچنین توهین به رأی مردم است. لذا اگر در چارچوب منطقی گفت‌و‌گو شود بسیاری از اختلاف سلیقه‌ها رفع می‌شود.

راه‌چمنی تأکید کرد: گفت‌و‌گوی ملی می‌تواند به کاهش اختلافات دیدگاهی و سلیقه‌ای بینجامد و به انسجام ملی کمک کند. از این رو بهتر است که خانه احزاب و یا بزرگان و چهره‌های شاخص طیف‌های سیاسی مختلف شرایط این گفت‌و‌گو را فراهم سازند.

وی همچنین به طرح کلمه «آتش‌بس» از سوی اصولگرایان اشاره و تصریح کرد: این کلمه در ادبیات سیاسی ایران به اشتباه به کار برده شده است چراکه آتشی به راه نیفتاده که آتش‌بسی نیاز باشد. این کلمه در شرایط جنگی به کار برده می‌شود در حالی‌که اکنون ما با اختلاف سلیقه‌ها مواجهیم نه جنگ داخلی.

دبیر کل حزب وحدت و همکاری ملی ادامه داد: به اعتقاد من باید امکان گفت‌و‌گوی ملی در کشور فراهم شود تا بزرگان هر طیف سیاسی با یکدیگر پیرامون مسائل مختلف به تبادل‌نظر بپردازند و با طرح دیدگاه‌ها گامی در راستای بهبود وضعیت سیاسی کشور بردارند و از کلی‌گویی و ابهام دوری کنند.

راه‌چمنی با بیان این‌که اختلافات به نفع کشور نیست، گفت: بروز اختلافات عمیق میان جریانات سیاسی، تهدیدی علیه وحدت و انسجام ملی به شمار می‌رود و دولت را از خدمت‌رسانی به مردم دور می‌‌کند چراکه باید تمام تلاش‌ها در جهت رفع حواشی صرف شود. از این رو ضروری است که همه در کنار هم باشیم.

وی در پایان تأکید کرد: احزاب و جریانات سیاسی باید این نکته را متوجه قرار دهند که بهترین راه رفع اختلاف دیدگاه‌های جزئی گفت‌وگوست و فقط از این طریق می‌توانند گامی در راستای بهبود بردارند. به همان اندازه که گفت‌و‌گوی ملی را میان جناح‌های سیاسی گسترش دهیم شاهد کاهش اختلافات خواهیم بود.


خبرنگار: آرزو قادری