نوآوران در گفت وگو با کارشناسان بررسی کرد

چینش کابینه با موضعگیری های جناحی اعتماد مردمی را تضعیف می کند

رییس جمهور با اشاره به اینکه دولت دوازدهم دولتی فراجناحی خواهد بود، گفت: شیوه و تفکری که از مردم رای گرفته باید در اولویت و سرلوحه دستگاه های اجرایی در سراسر کشور باشد.

  1. ۴ هفته قبل
  2. ۰
روحانی باید کابینه اش را تغییر دهد
نوآوران -

روحانی با اشاره به تشکیل دولت دوازدهم در آینده نزدیک گفت: به هر حال کابینه دوازدهم در چارچوب مقررات در حال شکل گرفتن است و رییس جمهور موظف است در این راستا  با افراد مختلف مشورت کند و بنده هم با افراد مختلف در جناح های گوناگون اصولگرا، اصلاح طلب، میانه رو یا اعتدالیون مشورت کرده و نظرات آنها را جویا شده ام و همچنین به دوستان دیگر هم گفتم اگر نظر خاصی نسبت به کابینه دوازدهم دارند، بگویند و این در حالی است که نظرات برخی افراد در بعضی از روزنامه ها، سایتها و رسانه ها منعکس شده اما در عین حال باید همه بدانند که دولت دوازدهم مانند دولت یازدهم، دولتی تک جناحی نبوده  و فراجناحی خواهد بود.

رییس جمهور اظهار داشت: افرادی که در دولت دوازدهم عهده دار مسئولیت می شوند باید خواسته و  نظر اکثریت مردم که در انتخابات رای دادند را به طور کامل باور و قبول داشته باشند و اگر کسی اینطور نیست نمی تواند مسئولیت سنگین را برعهده بگیرد.

چینش کابینه نیاز به یاری همه جریان های سیاسی دارد

شهربانو امانی، منتخب مردم تهران در پنجمین دوره شورای شهر و فعال سیاسی اصلاح طلب با بیان این که حضور حداکثری مردم در پای صندوق های رأی در انتخابات ریاست جمهوری فرصت خوبی را برای حسن روحانی ایجاد کرد تا وعده های خود را با آن ها پیگیری کند، می گوید: متأسفانه در این روزهای اخیر شاهد رفتارهایی از سوی برخی از مخالفان بودیم که درست برعکس خواست و اراده مردم معنا می شود.

او افزود: برای مثال شاهد بودیم که مخالفان تصمیم جامعه در روز قدس و در روز عید فطر و در مراسم قبل از نماز، به رئیس‌ جمهور قانونی ایران توهین‌ کردند. آن ها به جای پاسداری از رأی مردم، به مخالفت با رئیس‌ جمهور و اهانت به منتخب مردم پرداختند.

امانی با بیان این که این طور به نظر می رسد که جریان مخالف دولت خواهان سهمی دولت برای حضور در کابینه دولت دوازدهم است، چراکه نگران عدم حضور نمایندگان خود در قوه مجریه است.

این نماینده پیشین مجلس با اشاره به این که برخی از مخالفان در این سال ها به هر نحوی تلاش کردند تا در مقابل اقدامات سازنده داخلی و خارجی رئیس‌جمهور ایستادگی ‌کنند و مانع تراشی کنند، ادامه داد: چنین رفتارهایی در جایی است که مردم ایران حوادث سیاسی را به‌ خوبی رصد می‌ کنند و می دانند که اقدامات سلسله‌ ای علیه رئیس جمهوری دولت تدبیر و امید به منظور فشار بر او جهت تاثیرگذاری در تصمیمات حساس رئیس ‌جمهور در شرایط حساس انتخاب کابینه است.

این فعال سیاسی با بیان این که این افراد در نظر دارند تا از طریق در فشار گذاشتن دولت، سهمی در دولت آینده داشته باشند، افزود: آن ها به جای این که پاسخگوی اقدامات قبلی خود باشند، در تلاش اند تا اجازه ندهند دولت کاری را از پیش برد و مشکلات جامعه را حل کند.

 منتخب مردم تهران در پنجمین دوره شورای شهر تهران ادامه داد: خطاب به این افراد و جناح های سیاسی باید گفت که شرایط کنونی جامعه اقتضا می کند که همگی حتی منتقدان با نقد منصفانه و اصولی به منتخب مردم در اداره کشور یاری برسانند.

امانی با تأکید بر این که تشکیل کابینه حق طبیعی رئیس‌جمهور منتخب است، افزود: چنین رفتارهایی درجایی است که اکثریت مردم ایران به ‌خوبی می‌ دانند فشار بر رئیس ‌جمهور تا زمان استقرار دولت دوازدهم، ادامه خواهد یافت.

پرهیز از موضعگیری های جناحی

غلامعباس توسلی، فعال سیاسی اصلاح‌ طلب نیز با اشاره به شرایط مجلس نهم و روزهایی که رئیس جمهور کابینه یازدهم خود را انتخاب کرد، می گوید: کابینه یازدهم در شرایطی تشکیل شد که رئیس‌ جمهور به دلیل مخالفت‌های مجلس نهم، موفق به اخذ تایید گزینه‌هایی نشد که برای برخی وزارتخانه‌ها در نظر داشت. این عدم همراهی مجلس و موضعگیری ‌های جناحی در رأی اعتماد به وزرای پیشنهادی روحانی منجر به محرومیت افراد باتجربه، کارآمد و دلسوز از خدمت به کشور شد.

 او همچنین با بیان این که شرایط کنونی به مدد وجود مجلس دهم با گذشته تغییریافته است، افزود: در چنین مقطعی رئیس دولت تدبیر و امید با توجه به فعالیت مجلس همسو با اعتدال، فرصت کافی برای تغییر و تحولات لازم در کابینه را دارا است.

توسلی با بیان این که در چنین شرایط تغییریافته ای رئیس ‌جمهور باید از مماشات اجتناب کند و وزرایی را به مجلس معرفی کند که توان تحقق وعده‌ها را داشته باشند، ادامه داد: انتظار می رود که رئیس جمهوری افرادی را برای کابینه خود انتخاب کند که علاوه بر سابقه روشن، هر یک دارای برنامه و راهکار تخصصی در حوزه مربوطه باشند.

این فعال سیاسی اصلاح طلب با تأکید بر این که دولت باید بداند که دیگر فرصت خطا و آزمون ندارد، تصریح کرد:  بنابراین دولت نباید ریسک کند و در وزارتخانه‌های موفق خود تغییر کلان صورت دهد، چراکه چهار سال آتی را نباید فرصتی طولانی برای خطا و آزمودن دانست.

او همچنین با بیان این که در برخی از وزاردتخانه ها کارنامه‌ ای مطلوب و رضایت‌بخش ارائه نشد و مطالبات جامعه برحسب انتظار محقق نشد، افزود: رئیس‌جمهور در تغییر برخی از وزرا و مدیران خود نباید تردید نداشته باشد، چراکه تحقق مطالبات مردم در این 4 سال پیش رو ضروری است و اعتبار بزرگان اعتدال و اصلاحات کشور در انتخابات اخیر همراه با رئیس‌جمهور برای تجدید جایگاه بوده است.