کارشناسان در گفت و گو با نوآوران تاکید کردند

توسعه تهران نیازمند شهرداری معتدل برای هماهنگی با دولت اعتدالگراست

افرادی که برای شهرداری آینده پایتخت مطرح هستند باید قبل از هر چیزی تسلط کامی بر اجرای برنامه‌های شهر تهران داشته باشند.

  1. ۳ هفته،۴ روز قبل
  2. ۰
شهرداری
نوآوران -

مدیریت آینده شهر تهران باید بررسی و مطالعه عملکرد سال های گذشته شهرداری تهران را در اولویت کاری خود قرار دهد تا سرعت بیشتری به اجرای برنامه‌های توسعه شهر داده شود. گفته می شود تا زمانی که دولت و مجموعه مدیریت شهری نسبت به مقوله ای بحران زا و مشکل آفرین و حل آن اتفاق نظر و عزمی جزم نداشته باشند، آن پدیده نامطلوب از جامعه رخت برنمی کند و شاید همین جاست که بسیاری از سیاسیون و جامعه شناسان در تحلیل ها و پیش بینی هایی که از شهردار آینده انجام می دهد، تأکید می کنند که محموعه مدیریت شهری باید با دولت وقت در هماهنگی به سر برد تا در سیر اندیشه یکسان آن ها آسیب های اجتماعی از شهری که باید در صدر کلانشهرهای اسیا قرار گیرد، خارج شوند.

شهردار آینده معتدل باشد

محمد حقانی، عضو چهارمین دوره شورای شهر تهران با اشاره به ویژگی های شهردار آینده می گوید:  آن چه برای مدیریت کلان شهر تهران بیش از هر چیزی اهمیت دارد؛ این است که فردی در منصب شهرداری قرار گیرد که جدا از ای نکه نام آشنا است، نسبت به مسائل شهری نیز متخصص باشد.

او همچنین با بیان این که تهران یک کلان شهر بزرگ در غرب آسیاست، افزود: نگاه فرد شهردار به پایتخت باید مردم مداری و از بالا به پایین باشد و این همان نکته ای است که کار را برای انتخاب شهردار در این دوره سخت می کند.

حقانی با اشاره به این که پنجمین دوره شورای شهر تهران با رأی حداکثری مردم به لیست امید آغاز به کار خواهد کرد، ادامه داد: به عبارتی انتخاب شهردار برای اصلاح طلبان همچون آزمونی است که سرنوشت آن ها به آن بستگی دارد.

حقانی با بیان این که اصلاح طلبان باید کاری کنند تا شهر تهران دوباره در مسیر و ریل اصلی خود اداره شود، افزود: آن چه مدنظر قرار دارد این است که شهردار منتخب اصلاح طلبان فردی معتدل و میانه رو بوده و با استفاده از متخصصین در امور اجرایی شهر رسیدگی به معضلات جامعه را در اولویت خود قرار دهد.

او همچنین با بیان این که این فرد منتخب به عنوان شهردار باید با گروه متخصصینی که در اطراف او به فعالیت می پردازند، مسائل و مشکلات کشور را در نظر داشته باشد و برای مثال رسیدگی به معضل آلودگی هوا را در صدر برنامه های خود قرار دهد.

این عضو چهارمین دوره شورای شهر با اشاره به جلساتی که برای انتخاب شهردار تهران تاکنون برگزار شده است، اظهار کرد: آن چه در نظر اعضا قرار دارد این است که به مسائل تخصصی توجه زیادی شود، به گونه ای که  با ترکیبی از متخصصین و اعضای شورا این جلسات تشکیل می شود.

حقانی با بیان این که برای شناسایی شاخص های انتخاب شهردار نیاز به یک شناخت عمیق، واقع بینانه و مبتنی بر آمارها از وضعیت چالش ها و البته فرصت ها و نقاط مثبت شهر تهران است، افزود:  آن چه باید به آن توجه کرد این است که شهردار آینده باید شخصی باشد که از نظر اجرایی دارای توانمندی ، پاکدستی و تخصص باشد و با رویکردی اعتدالگرایانه با دولت معتدل نیز هم سویی و قرابت داشته باشد.

روحیه مبارزه با فساد در کنار توجه به اصل شفافیت

احمد شیرزاد، نماینده پیشین مجلس و فعال سیاسی اصلاح طلب با اشاره به این که با توجه به اختیارات شهرداری ها این محل ها بسیار خطرناک و نیاز به مراقبت هستند، می گوید: اعضای پنجمین دوره شورای شهر تهران باید بتوانند تا پایان روزی که ماموریت آن ها به اتمام می‌رسد سالم و بدون آغشتگی به روابط ناسالم درون شهرداری‌ها وظایف خود را اجرایی کنند.

او با بیان این که  پاک ماندن اعضای شورای شهر در اولویت است، افزود: مبارزه با فساد در شهرداری‌ها از پاکدست ماندن اعضای شورای شهر آغاز خواهد شد.  تمامی اصلاح‌طلبان شورای شهر باید اطمینان داشته باشند که رسانه‌ها عملکرد آن ها را زیر نظر دارند و کمترین زد و بند و رابطه ناسالم از دید مطبوعات در طول چهارسال آینده مخفی نخواهد ماند.

شیرزاد با بیان این که این مهم است که افراد راه یافته به مجموعه مدیریت شهری در این اندیشه نباشند که ظرف مدت چهارسال پروژه‌های عظیم را به بهره‌ برداری برسانند و به جای چنین چیزی آگاه باشند که تمامی اعمال آن ها از سوی مردم در حال رصد است.

این فعال سیاسی اصلاح طلب با بیان این که مدیرتی کلان شهری نظیر تهران، بیش از آن که رسیدگی به احداث تونل ها باشد، متشکل از مسائل و مشکلات است که امروزه تغییرات کلانی کرده  است، ادامه داد: بنابراین در شیوه مدیریت شهرها به‌خصوص کلانشهر‌هایی مانند شهر تهران باید تغییراتی ایجاد شود.

این نماینده پیشین مجلس با اشاره به این آن چه اهمیت دارد این است که باید بتوانیم نوعی سالم‌سازی و شفافیت در ساختار شهرداری‌ها به وجود آوریم،اظهار کرد: اصرار فزاینده ای که به تغییر شیوه مدیریت در شهرداری ها می شود، به این دلیل است که  شفاف‌سازی عملکرد شهرداری‌ها به ایجاد سلامت در روابط سالم شهرداری منجر خواهد شد.

 شیرزاد در ادامه با افزود:‌گزینه‌ هایی که برای شهرداری تهران مطرح شده‌اند، باید وجهه همت خود را رفتار سالم قرار دهند و کسانی که به هیچ روی زد و بند و حیف و میل را بر نمی ‌تابند، باید در مدیریت شهر تهران قرار بگیرند.

به عقیده این فعال سیاسی اصلاح طلب محمدعلی نجفی دارای تفکری مدرن است و چنین تفکری توجه فزاینده ای به مقوله توسعه پایدار دارد و اتفاقا همان مهمی است که برای توسعه شهر تهران به آن احساس نیاز می شود.