نوآوران در گفت وگو با کارشناسان بررسی می کند

تغییر واحد پول کشور به تومان نیاز به چکش کاری مجلس دارد

هیئت وزیران در جلسه اخیر خود به ریاست رئیس جمهوری به بررسی گزارش کمیسیون اقتصاد درخصوص لایحه اصلاح قانون پولی و بانکی کشور پرداخت.

  1. ۳ هفته،۳ روز قبل
  2. ۰
پول
نوآوران -

در این لایحه به احکامی درباره نظارت، مقررات انتظامی، صندوق حمایت سپرده‌ها، توقف، بازسازی، ورشکستگی، انحلال و تصفیه بانک­‌ها و مؤسسات اعتباری پرداخته شده است. بر پایه این لایحه، واحد پول ایران تومان و برابر ۱۰ ریال تعیین شد. هدف از این لایحه، تأمین ثبات، سلامت و پایداری نظام پولی و بانکی بر مبنای موازین شرعی و صیانت از منافع سپرده‌گذاران است که مشتمل بر اقدامات مناسب به‌منظور برون‌رفت مؤسسات اعتباری از شرایط نامطلوب، نحوه رسیدگی به تخلفات مؤسسات اعتباری و اقدامات مقتضی در زمان ورشکستگی این مؤسسات است. همچنین به منظور تضمین سپرده‌های اشخاص در مؤسسه اعتباری، به صندوق ضمانت سپرده‌ها اجازه داده شده با رعایت شرایط مقرر در این لایحه به فعالیت‌های خود ادامه دهد که بر این اساس عضویت تمامی مؤسسات اعتباری در این صندوق الزامی است.

علاوه‌ بر این، برای کمک به پیشرفت حرفه بانکداری، اعلام موارد عملکرد غیرحرفه‌ای اعضا به بانک مرکزی، تصمیم‌گیری و اقدام در جهت پیشگیری از رقابت ناسالم و غیرمنصفانه بین اعضاء، هماهنگی و تصمیم‌گیری در خصوص نحوه تبلیغات و اطلاع‌رسانی بانکی در چارچوب مقررات بانک مرکزی، تشکیل هیئت‌ داوری با ضمانت اجرا در جهت حل اختلاف بین اعضاء و مشتریان و ارایه نظرات مشورتی به اعضاء، کانون بانک‌ها با مشارکت مؤسسات اعتباری که در ایران فعالیت می‌کنند، تشکیل شده و تمامی مؤسسات اعتباری ملزم به عضویت در کانون بانک‌ها هستند.

تغییر واحد پول از اشتباهات محاسباتی جلوگیری می کند

سید مهدی فرشادان، نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به تغییر واحد پول ملی از ریال به تومان با بیان این که تغییر واحد پول از ریال به تومان اقدام خوبی است، می گوید: دلیل مثبت بودن این اقدام هم این است که در مبادلات اقتصادی و جامعه در حال حاضر واحد پول مورد استفاده تومان است.

او همچنین با بیان این که در حال حاضر از واحد ریال در اسناد مالی و حسابداری استفاده می شود، افزود: و حتی گاه باعث ایجاد برخی اشتباهات برای مردم نیز می شود، بنابراین تغییر واحد پول ملی سبب تسهیل مبادلات اقتصادی و ارتباطات بانکی می شود.

فرشادان با بیان این که تبدیل واحد پول ملی از ریال به تومان برای کشور هزینه دارد، ادامه داد: به طور طبیعی برای انجام این مهم یک صفر از واحد پول ملی باید حذف شود، اما اجرایی شدن آن به صرفه جویی در هزینه های چاپ اسکناس منتهی می شود.

این نماینده مجلس با بیان این که با حذف صفر از پول ملی باید دفاتر و حساب ها و شکل اسکناس ها تغییر کند، اظهار کرد: بنابراین بهتر است یکبار هزینه انجام شود و در صورت وجود مبنای کارشناسی موضوع حذف چهار صفر و تغییر واحد پولی در یک مرحله انجام شود.

به اعتقاد این نماینده مجلس با وجود تمام مسائل حاشیه ای اما حذف صفر از پول ملی به تسهیل در نقل و انتقال پول و صرفه جویی در هزینه های چاپ اسکناس منتهی می شود، اما به تصویب مجلس شورای اسلامی نیز باید برسد.

تسهیل محاسبات حسابداری

زهرا سعیدی، دیگر نماینده مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به تغییر واحد پول ملی از ریال به تومان می گوید: تغییر واحد پول ملی موضوعی است که از مدت ها پیش مطرح شده است و انجام آن نیاز به تصویب مجلس دارد.

او با بیان این که تغییر واحد پول ملی از ریال به تومان بیانگر این است که یک صفر باید از پول ملی حذف شود، افزود: تغییر واحد پول ملی کشور به طور طبیعی نیاز به بررسی‌های کارشناسی دارد، اما در صورت انجام در تسهیل محاسبات حسابداری  تاثیرگذار است.

سعیدی با اشاره به افزایش ارزش اسمی پول ملی در مقابل ارز سایر کشورها، ادامه داد: البته باید توجه داشت که وجود ثبات اقتصادی و این که نرخ تورم کشور بالا نباشد از لازمه های تغییر واحد پول ملی است.

این نماینده مجلس با بیان این که برای حذف صفر و تغییر واحد پول ملی بطور طبیعی باید شکل اسکناس‌ها و وجوه نقد تغییر کند، اظهار کرد: به طور کلی گفتنی است که تبدیل واحد پولی از ریال به تومان به حذف یک صفر از پول ملی منتهی می شود و این درحالی است که حذف 3 یا 4 صفر از پول ملی از قبل در دستور کار بوده است و بهتر بود بیش ازیک صفر از پول ملی حذف می شد.

سعیدی معتقد است؛ انجام نهایی چنین تصمیمی به معنای حذف صفر از پول ملی دارای آثار مثبتی است که یکی از مهم ترین آن ها تسهیل فعالیت ها و مبادلات اقتصادی کشور است. به گفته او برای تبدیل واحد پولی کشور لازم است تا اسکناس های موجود در جامعه براساس مکانیزمی تغییر کند و انجام این مهم نیاز به هزینه دارد،‌ بنابراین مطلوب است تصمیم جامعی برای تغییر واحد پول ملی اتخاذ شود.

صرفه جویی در هزینه های چاپ

احمد انارکی محمدی، دیگر نماینده مجلس نیز می گوید:  اگرچه تبدیل واحد پولی ریال به تومان دارای تبعات مثبتی برای کشور است، اما هزینه هایی هم دارد و تمامی دفاتر و حساب ها باید براساس آن تغییر کند.

او همچنین با بیان این که حذف صفر از پول ملی  باعث تسهیل ارتباطات بانکی می شود، افزود: انجام این تصمیم در کاهش تورم مفید خواه بود، اما باید به این نکته توجه شود که تورم زمانی تاثیرگذار خواهد بود که اصلاحات اقتصادی قبل ازحذف صفر صورت گرفته باشد، بنابراین تاثیرات این اقدام بر روی تورم و نقدینگی بیش از همه به نحوه  اجرای طرح بازمی گردد.

این نماینده پیشین مجلس با اشاره به پیامدهای مثبت تغییر واحد پول ملی از ریال به تومان، ادامه داد: تسهیل نقل و انتقال پول، کاستن از مخاطرات آن در حجم کلان، صرفه جویی در هزینه های چاپ اسکناس و غیره از اولین پیامدهای مثبت این تصمیم است.

انارکی افزود: آن چه باید به آن توجه داشت این است که سیستم های اقتصادی کشور باید به گونه ای تنظیم شود که مردم احساس راحتی و آسایش بیشتری در معاملات روزمره داشته باشند تا فعالیت های اقتصادی با سهولت بیشتری انجام شود و این اقدام حجم زیاد اسکناس برای انجام معاملات را کاهش می دهد.

این نماینده مجلس با بیان این که با حذف صفر و ارزشمندشدن پول ملی و هزینه های چاپ اسکناس به میزان زیادی صرفه جویی خواهد شد، افزود: همچنین تقویت پول ملی و افزایش ارزش اسمی آن در کنار افزایش جایگاه پول ملی در حوزه بین المللی شده و جذب سرمایه گذاری خارجی برای کشور به ارمغان خواهد آمد.