علی تاجرنیا در گفت‌و‌گو با نوآوران تأکید کرد:

تعیین کابینه دوازدهم قاطعانه و به دور از فشارها باشد

در شرایط کنونی شاهد هستیم که جناح‌های مختلف از هر سو به نحوی به سهم‌خواهی از دولت دوازدهم می‌پردازند. از آن جمله می‌توان به اصولگرایانی اشاره کرد که همواره تأکید می‌کنند که کابینه باید فراجناحی باشد.

  1. ۳ هفته،۴ روز قبل
  2. ۰
تاجرنیا
نوآوران -

این در حالی است که مردم به جناحی خاص یعنی اصلاح‌طلبان رأی داده‌اند و انتظار تشکیل کابینه‌ای اصلاح‌طلب را دارند. از دیگر سو طی هشت سال ریاست اصولگرایان بر قوه‌مجریه شاهد برکناری همه مدیران اصلاح‌طلب بودیم و به بیان دیگر می‌توان گفت اصلاح‌طلبان خانه‌نشین شدند و محلی از اعراب در مدیریت و تصمیم‌گیری در بخش‌های مختلف کشور نداشتند. حال این سؤال مطرح است که چطور همین افراد اکنون انتظار دارند و مکرر تأکید می‌کنند کابینه دوازدهم فراجناحی باشد. فراجناحی بودن کابینه دوازدهم با رأی مردم در 29 اردیبهشت 96 منافات دارد و یأس و ناامیدی مردم را به دنبال خواهد داشت. نکته مهمی که در این میان باید مورد توجه قرار گیرد این است که استفاده از اصولگرایان متعهد، معتدل و کارآمد در کابینه دوازدهم امری مطلوب است اما نباید در این مسیر منتخب مردم ایران تحت‌فشار قرار گیرد چراکه تصمیم‌گیری درخصوص تعیین وزرا از جمله اختیارات رئیس قوه‌مجریه است. استفاده از ظرفیت‌های زنان در بخش‌های مختلف کابینه نیز از دیگر مباحثی است که طی روزهای اخیر بسیار مطرح شده است. در این خصوص می‌توان گفت یافتن بانوان مدیری که بتوانند در سطوح عالی کار کنند، امری دشوار نیست اما از این مهم غافل نشویم که استفاده از ظرفیت‌های بانوان نباید به صورت نمادین و سمبلیک و آن هم تحت‌تأثیر فشارها صورت گیرد.

در همین رابطه به گفت‌وگو با علی تاجرنیا، نماینده مجلس ششم پرداختیم که تقدیم مخاطبان گرامی می‌شود.

* همانطور که می‌دانید طرح موضوع دولت فراجناحی در شرایط کنونی امری بی‌معناست. رأی مردم به اصلاح‌طلبان نشان از اقبال آن‌ها به کابینه‌ای اصلاح‌طلب دارد. تا چه حد تشکیل کابینه‌ای متناسب با رأی و نظر مردم را ضروری می‌دانید

مباحثی که درخصوص تشکیل کابینه‌ای فراجناحی در ایران مطرح می‌شود در هیچ‌یک از کشورهای دنیا وجود ندارد. به این معنا که در ساختار نظام‌های جمهوری دنیا منتخب مردم برای ریاست‌جمهوری اعضای کابینه را از میان افراد همسو و هم‌فکر انتخاب می‌کند و این یک قاعده کلی و پذیرفته شده است. این موضوع بسیار مهمی است که کابینه باید متشکل از مدیرانی باشد که به‌نوعی رئیس‌جمهور و برنامه‌هایش را قبول داشته باشند. در هیچ‌یک از کشورهای دنیا سهم‌خواهی امری متداول و قابل‌قبول نیست و از دیگر سو تا به حال شاهد نبودیم که منتخب مردم برای ریاست‌جمهوری، اعضای کابینه را از جناح مقابل خود برگزیند. حتی در دولت‌های ائتلافی نیز کابینه از جناح‌های همسو و درواقع جناح پیروز تعیین می‌شوند. موضوع مهمی که وجود دارد این است که اگر اصولگرایان نیت صادقانه خدمت به مردم را دارند باید در شرایط کنونی که مردم با رأی‌شان موضع‌شان درخصوص اصلاح‌طلبان را صرحتاً اعلام کردند، در سایر نهادها غیر از قوه مجریه نیز انتصابات به نوعی باید متأثر از خواست مردم باشد. سیستم قوه مجریه در بهترین حالت کمتر از یک سوم قدرت را در ساختار مدیریت کشور بر عهده دارد. از این رو اگر قرار باشد که این یک سوم نیز به صورت فراجناحی میان جناح‌های سیاسی تقسیم و اداره شود، عملاً جناح پیروز نخواهد توانست سهم درستی از قدرت داشته باشد. از این رو به نظر من این موضوع با هدف تحت‌فشار قرار دادن روحانی شکل می‌گیرد و مطرح می‌شود. در دولت‌های اصولگرا نیز این مسأله سابقه نداشته است از نظر اخلاق سیاسی نیز صحیح نیست که در کابینه دولت تدبیر و امید از افرادی استفاده کنیم که درواقع باور به برنامه‌های دولت ندارند و انگیزه‌ای نیز برای تحقق اهداف وعده داده شده ندارند. از این رو ضروری است که وزرای کابینه همسو و همگام با روحانی حرکت کنند.

* در شرایط کنونی تحت‌فشار قرار دادن رئیس‌جمهور منتخب مردم منطقی و عقلانی نیست. تصمیم نهایی درخصوص تعیین وزرا با روحانی است و نمایندگان مجلس نیز در زمان مقرر و پس از بررسی سوابق آن‌ها با رأی‌اعتماد و یا عدم‌اعتماد به گزینه‌های معرفی‌شده نظر خود را اعلام می‌دارند. به نظر شما آیا کابینه دوازدهم مسیری هموار در پیش خواهد داشت یا در راستای اعتماد به وزرا با مشکلاتی مواجه خواهند بود؟

در چنین شرایطی دکتر روحانی باید تصمیم خود را قاطع و شفاف بگیرد و به هیچ‌وجه تحت تأثیر فشارها قرار نگیرد. به نظر من کابینه دوازدهم در جریان رأی اعتماد مجلس به وزرا با مشکل مواجه نخواهد شد. روحانی برای تحقق وعده‌های انتخاباتی که بر همان اساس مردم به او رأی دادند، نیازمند کابینه‌ای همسو و همگام است که در راستای این وعده‌ها عمل کنند. از این رو ضروری است مدیرانی برای تصدی امور در دولت دوازدهم انتخاب شوند که ضمن پذیرش برنامه‌های رئیس‌جمهور منتخب مردم در راستای تحقق وعده‌ها و اهداف نیز مجدانه تلاش کنند.

درخصوص تعیین وزرا، دکتر روحانی تصمیم‌گیر و دارای اختیارات کامل است و نباید تحت‌فشار قرار گیرد. البته نباید از این نکته غافل شد که در قبال رأی اکثریت مردم پاسخگو نیز است و از این رو باید با انتخاب مدیرانی با قدرت اجرایی بالا، اراده‌ای مصمم، شایسته و کارآمد و متعهد در این راستا گام بردارد.

* در حال حاضر شاهد هستیم که برخی از نمایندگان اقلیت‌های قومی نیز بر این موضوع تأکید می‌کنند که بهتر است از ظرفیت اقلیت‌ها در کابینه استفاده شود و البته فقط جنبه اعلام‌نظر و مشورت دارد نه سهم‌خواهی. شما ضرورت استفاده از زنان و اقلیت‌ها را در کابینه دوازدهم چطور ارزیابی می‌نمایید؟

به نظر من این انتظاری به‌حق و صحیح است که از ظرفیت‌های زنان و اقلیت‌های قومی و مذهبی که متأسفانه طی سال‌های اخیر مغفول واقع شده است، متناسب با توانشان استفاده شود. ضمن این‌که آن‌ها اندیشه سهم‌خواهی در سر نمی‌پرورانند و دکتر روحانی باید کابینه‌ای جامع و متناسب با نیازهای روز کشور به مجلس معرفی نماید. از این رو می‌توان گفت ضروری است که از ظرفیت همه اقشار و اقلیت‌ها استفاده کند چراکه همه شهروندان جمهوری اسلامی ایران هستند و باید در مدیریت و تصمیم‌گیری امور نقش داشته باشند. متأسفانه در دولت یازدهم شاهد بودیم که بسیاری از وزرای کابینه همگام و همسو با دولت عمل نکردند و از دیگر سو در خارج از کابینه مدیرانی لایق و کارآمد و متهد وجود داشتند که ظرفیت‌ها و توانمندی‌هایشان بیش از وزرا بود. از این رو به جرأت می‌توان گفت باید تغییرات گسترده‌ای در کابینه انجام شود.


خبرنگار: آرزو قادری