در گفت وگو با کارشناسان بررسی شد

کابینه فراجناحی یا هم سو با روحانی در حیطه اختیارات رئیس جمهور است

به تناسب روزهایی که به موسم معرفی وزرای کابینه دوازدهم به مجلس شورای اسلامی میگذرد، شایعات و بحث های حاشیه ای هم در خصوص چندوچون آن زیاد می شود.

  1. ۳ هفته،۲ روز قبل
  2. ۰
دولت
نوآوران -

آن چه در روزهای جاری در این خصوص شنیده می شود، در کنار ورود زنان و قومیت ها به کابینه جدید، بحث کابینه فراجناحی است. بسیاری بر این اعتقادند که کابینه فراجناحی معنایی ندارد و به تناسب آرای مردمی شکل نمی پذیرد. مردم در جریان انتخابات اخیر به اصلاح طلبان رأی دادند و انتظار دارند تا کابینه ای اصلاح طلب هم تشکیل شود. این که از میان زنان و قومیت های شایسته و توانمند عده ای برای ورود به کابینه آماده شوند، امری مطلوب است، اما آن چه در برابر چنین اصراری به ذهن متبادر می شود؛ این است که چرا اصولگرایان در زمان دولت نهم و دهم چنین عمل نکردند و کابینه ای فراجناحی تشکیل دادند!؟ چرا د رمثابل تا جایی هم که می شد، حتی فرمانداران اصلاح طلب را هم برکنار کردند و عملا در هشت سال دولت نهم و دهم شاهد خانه نشینی اصلاح طلبان بودیم!؟ بنابراین با توجه به اصل شایسته سالاری به عنوان تنها ملاکی که باید مورد توجه رئیس جمهوری برای انتخاب افراد کابینه قرار گیرد، اما آن چه به عنوان تشکیل کابینه فراجناحی و امثالهم مطرح می شود فقط در حیطه اختیارات رئیس جمهوری است.

اصلاح طلبان می توانند خواست حامیان خود را محقق سازند

داریوش قنبری، نماینده پیشین مجلس و فعال سیاسی اصلاح طلب با بیان این که جدا از بحث های حاشیه ای درباره چگونگی تشکلی کابینه دوازدهم؛ بحث هایی نظیر سهم خواهی و فراجناحی بودن آن ، گفتنی است که کابینه دولت دوازدهم باید متشکل از معتدلین دو جناح باشد، می گوید:

شایسته است تا افراد زبده از دو جریان سیاسی کشور در کابینه  جای داده شوند و از مهارت آن ها در حل مشکلات کشور بهره گیری شود.

قنبری با اشاره به بحث چگونگی چینش کابینه دوازدهم، افزود: بهتر است افرادی در کابینه قرار گیرند که با رئیس جمهور هم عقیده و هم نظر باشند تا از این طریق بتوانند رییس جمهور را در تحقق وعده هایی که به مردن ازائه شئه است،  یاری برسانند.

این فعال سیاسی اصلاح طلب با اشاره به این که در این روزها هرلحظه شایعه جدیدی درمورد کابینه دوازدهم منتشر می‌ شود، ادامه داد: فارغ از شایعات موجود باید توجه داشته باشیم که نخستین ویژگی یک کابینه خوب این است که ترکیب آن در راستای شعارهای رئیس جمهوری و مطالبات مردم باشد. همچنین افراد تشکیل دهنده آن باید متخصص،ماهر و دارای انگیزه ‌کافی برای خدمت و فعالیت جهت رفع مشکلات کشور باشند.

او همچنین افزود: در خصوص یکی از این شایعات یعنی مباحث سهم خواهی گفتنی است که برای مثال اصلاح ‌طلبان در ایام انتخابات بدون سهم ‌خواهی، بی ‌مضایقه در انتخابات اخیر از دکتر روحانی حمایت کردند و به عنوان پایگاه حمایتی اصلی او به فعالیت پرداختند. استفاده جدی از این جریان سیاسی درکابینه، مطالبه جدی همه ۲۴میلیون نفری ‌است که به روحانی رای دادند.

این نماینده پیشین مجلس با بیان این که توصیه هایی که مطرح می شود به معنای سهم خواهی نیست، افزود: هر دولتی برای موفقیت نیازمند حمایت افراد همفکری است که به چارچوب‌های فکری دولت اعتقاد داشته باشند و در آن مسیر گام بردارند، استفاده از اصلاح‌ طلبان، باعث افزایش ضریب موفقیت دولت و به نفع جامعه خواهد بود.

قنبری ادامه داد: بنابراین  تحقق مطالبات اصلاح‌ طلبانی که به دکتر روحانی رأی دادند توسط همین افراد هم فکر با رئیس جمهوری صورت می پذیرد و مطرح شدن چنین مسائلی به معنای سهم خواهی نیست.

هماهنگی وزرا عامل رأی اعتماد به آن هاست

علی ادیانی ‌راد، نماینده مجلس شورای اسلامی با تأکید بر این که وجود هم گرایی و هماهنگی میان اعضای تشکیل دهنده کابینه دولت می تواندمنجر به هم افزایی بیشتر شود، می گوید: به طور مثال تیم اقتصادی دولت یازدهم هم گرایی لازم را برای رشد و توسعه اقتصادی دارا نبود  همین باعث می شد تا نتیجه اعمال آن ها در یک جهت و در یک مسیر تحقق نپذیرد.

او همچنین با اشاره به این که آن چه برای مجلس شورای اسلامی در هنگام رأی اعتماد به وزرا اهمیت دارد؛ شاخص‌ همگرایی و هم‌ افزایی بین تیم‌های مختلف دولت در ابعاد اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی است، افزود: مجلس در بررسی و رأی اعتماد به وزرای پیشنهادی دولت دوازدهم، ابتدا به کلیت دولت رأی می‌ دهد و سپس رأی‌ به آحاد وزرا انجام می‌ شود.

این نماینده مجلس با تأکید بر این که آن چه برای نمایندگان مجلس در جلساتنت رأی اعتماد به وزرا اهمیت دارد؛‌این است که آیا وزرای فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی با هم همگرایی و تجانس دارند یا خیر، ادامه داد: بنابراین شایسته است تا لیستی از سوی رئیس جمهوری برای معرفی به پارلمان ارائه شود که میان اعضای آن تعامل لازم در جهت اجرای اهداف کلان اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی وجود داشته باشد.

به اعتقاد ادیانی راد، آن چه انتظار می رود در جریان معرفی کابینه به مجلس تحقق بپذیرد، این است که افرادی که به عنوان وزرا برای تشکیل کابینه به مجلس معرفی می شوند دارای انگیزه کافی برای تحقق توسعه کشور در حوزه‌ های اجتماعی، فرهنگی و به‌ویژه اقتصادی باشند.

تأکید بر حضور همراهان خوش فکر و کاردان

مهدی پازوکی، اقتصاددان و تحلیلگر مسائل اقتصادی با بیان این که در سال 92 پس از این که دولت تدبیروامید آغاز به کار کرد، مشخص شد که بی ‌‌ثباتی و بی‌ انضباطی بسیاری در جریان امور دیده می شود، می گوید: بیشتر این بی ‌‌انضباطی اقتصادی هم در سه حوزه پولی، اداری و اقتصادی قابل رؤیت بود.

 او همچنین با بیان این که نتیجه چنین روندی باعث شده بود تا به ‌جای نیروهای‌ کارآمد ، اشخاصی در رده های پایین تر و با دانشی کم تر به صرف داشتن رابطه در پست‌های مختلف قرار بگیرند، افزود: در زمانی که دولت ‌های نهم و دهم بر سر کار بود، آن چه تجربه شد این بود که به حوزه‌ هایی که نباید پول سپرده می شد و همین امر هزینه های جاری کشور را افزایش می داد. چنین اقدامی برای بهبود اوضاع اقتصادی کشور انجام شد، اما در عمل نتیجه آن مشکلات بیشتری را متوجه کشور ساخت.

پازوکی با اشاره به اقدامات دولت یازدهم در حوزه اقتصادی، ادامه داد: در کنار اقدامات خوبی که خصوصا در زمینه کاهش نرخ تورم انجام شد، اما از میان برداشته شدن بسیاری از مشکلات خصوصا در عرصه اقتصادی نیاز به حضور افرادی شایسته و کاردان دارد.

این استاد دانشگاه با بیان این که دولت دوازدهم باید از افرادی بهره برد که دارای دانش بالایی برای مدیریت کشورهستند، اظهار کرد: شرایط کشور نشان دهنده این است که دیگر فرصتی برای آزمون وخطا نیست و نباید افراد کم‌ تجربه و نابلد در سمت ‌های مهم قرار بگیرند.

پازوکی با اشاره به آرای قاطعانه حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری و با بیان این که مردم برای رأی دادن به او دلایل خاصی را مورد توجه قرار دادند، ادامه داد:  تعامل دولت تدبیر و امید با دنیا و اتکای آن بر اتخاذ سیاست های عقلانی و کارشناسانه از جمله مواردی است که برای مردم اهمیت فراوانی داشته و دارد.

این استاد دانشگاه می گوید: قطعا برای نگه داشتن امید مردم باید در تمامی حوزه ها تلاش شود، خصاصا عرصه اقتصادی که نیازمند تغییرات مطلوب و مثبت است. رئیس ‌جمهور به یاد داشته باشد مردمی که به او رأی دادند، خواهان تغییر و کارآمدی بودند.