مشاور رئیس دولت اصلاحات در گفت‌و‌گو با نوآوران تأکید کرد:

همسویی با ملت؛ شرط حضور در دولت

این روزها اخبار پیرامون تشکیل دولت دوازدهم به مهم‌ترین بحث محافل سیاسی تبدیل شده است.

  1. ۳ هفته،۱ روز قبل
  2. ۰
فاضل میبدی
نوآوران -

برخی سخن از کابینه‌ای ائتلافی به میان می‌آورند و گروهی دیگر معتقدند وزارت، شایسته گیوه‌‌ورشکشیده‌هاست نه کسانی که طی چهار سال گذشته چندان کمک حال رئیس‌جمهور نبوده‌اند و نه‌تنها از رئیس‌جمهور بلکه توان دفاع از عملکرد خود را نیز نداشته‌اند.

قطعاً رئیس‌جمهور خود واقف است که واژه کابینه فراجناحی به منزله پشت کردن به خواست‌ها و مطالبات مردم نیست؛ مردمی که با وجود ناکامی‌های موجود فقط و فقط به امید مشاهده تغییرات مثبت پای صندوق‌های رأی آمدند و با حسن روحانی تجدید پیمان کردند. بدون‌شک مردم انتظار دارند چنانچه کابینه بهتر نمی‌شود دست‌کم بدتر هم نشود.

اصلاح‌طلبان به هیچ‌وجه به دنبال سهم‌خواهی از دولت نبوده و نیستند بلکه خواهان به کارگیری افرادی کارآمد فارغ از جناح سیاسی آن‌ها هستند. افرادی که هر کدام به نقطه قوت برای دولت تبدیل شوند همچون جهانگیری، ظریف، زنگنه، طیب‌نیا و قاضی‌زاده هاشمی.

مردم انتظار دارند هیچ‌یک از وزرا حاصل معامله سیاسی با برخی متنفذین نباشد.

افرادی که سبدهای‌شان را نزد رقیب انتخاباتی آقای روحانی گذاشته بودند شایسته حضور در دولت نیستند. تنها راه عمل به وعده‌ها توسط رئیس‌جمهور منتخب استفاده از افرادی است که توان پوشاندن جامه عمل به وعده‌های انتخاباتی دکتر حسن روحانی را داشته باشند.

قطعاً رئیس‌جمهور محترم توجه دارند نباید در چهار سال پیش‌رو اتفاقاتی بیفتد که در سال 1400 حامیان دولت روحانی از مردم سیلی بخورند. سزاوار نیست پس از پیروزی اصلاح‌طلبان در چند انتخابات متوالی، انتخابات 1400 توالی‌گر انتخابات 84 و خاطرات تلخ ریاست‌جمهوری جناب احمدی‌نژاد باشد.

در همین خصوص به گفت‌و‌گو با حجت‌الاسلام و المسلمین محمدتقی فاضل‌میبدی، مشاور رئیس دولت اصلاحات پرداختیم که تقدیم مخاطبان گرامی می‌شود.

رأی مردم به اصلاح‌طلبان نشان از اقبال آن‌ها به کابینه‌ای اصلاح‌طلب دارد. تا چه حد تشکیل کابینه‌ای متناسب با رأی و نظر مردم را ضروری می‌دانید؟

رئیس‌جمهور زمانی با رأی اکثریت مردم انتخاب شده است و باید در هنگام تشکیل کابینه خواست‌های مردم را مورد توجه قرار دهد. البته این نکته غیرقابل انکار است که رویکرد افرادی که به او رأی داده‌اند، نسبت به کسانی که به او رأی نداده‌اند رویکرد خاصی بوده است. اما روحانی در تعیین وزرای کابینه باید منافع ملی را مورد توجه قرار دهد نه منافع گروه یا جناحی خاص. منافع ملی به معنای  اموری است که در رویکرد رئیس‌جمهور و کسانی که به او رأی داده‌اند به‌عنوان منافع ملی تعریف شود. برای نمونه عده‌ای در کشور ما نسبت به برجام و همچنین قرارداد اخیر توتال نظر خوشی ندارند و در این راستا به انتقاد مغرضانه از دولت پرداختند. طبیعی است که این افراد منافع ملی را دنبال نمی‌کنند. دولت با توافق جامع هسته‌ای مشکل پرونده هسته‌ای کشور را که بیش از یک دهه لاینحل بود، رفع کرد و چهره واقعی ایران را به جهانیان نشان داد. قطعاً چنین برنامه جامعی منافع ملی را تأمین می‌کند. از این رو می‌توان چنین نتیجه گرفت که مخالفان برجام بدون در نظر گرفتن منافع ملی مقاصد جناحی خود را دنبال می‌کنند. دکتر روحانی با رویکرد خاصی در عرصه رقابت‌های انتخاباتی وارد شد و در قالب برنامه‌های انتخاباتی‌اش مواضعی را مطرح و دنبال کرد و مردم نیز به آن مواضع رأی دادند. حال دکتر روحانی به عنوان منتخب مردم ایران در برابر رأی مردم مسؤول و در عین حال پاسخگوست. از این رو کابینه دوازدهم را باید طوری انتخاب کند که متناسب با انتظارات و مواضع مردم باشد. نکته مهمی که باید مورد توجه قرار گیرد مواضع و وعده‌هایی است که درخصوص سیاست‌خارجی و حوزه‌های مختلف به‌ویژه اقتصادی مطرح کرده است. بی‌شک ترمیم کابینه در راستای جامه عمل پوشاندن به وعده‌های انتخاباتی امری ضروری است و باید حتماً موردتوجه قرار گیرد. 

برخی بر فراجناحی بودن کابینه دوازدهم تأکید می‌کنند. شما در این خصوص چه نظری دارید؟

برخی بر این تأکید می‌کنند که دولت باید حتماً باید کابینه‌ای متشکل از اصلاح‌طلبان به مجلس معرفی نماید. در این میان توجه به این نکته ضروری است که ممکن است وزیر اصلاح‌طلبی برای اداره امور وزارتخانه انتخاب شود که چوب لای چرخ دولت بگذارد و یا برعکس مدیر اصولگرایی انتخاب شود که در پیشبرد اهداف دولت دوازدهم همت گمارد از این رو می‌توان گفت نباید با کشیدن خط حزبی کابینه را از حضور افراد متخصص و کارآمد بی‌بهره کنیم. آنچه که در این میان مهم است، مواضع رئیس‌جمهور می‌باشد که در وعده‌های انتخاباتی مطرح شد و مردم نیز بر همان اساس به او رأی دادند و باید آن مواضع و نظر مردم موردتوجه قرار گیرد. افرادی باید برای تصدی امور وزارتخانه‌ها معرفی شوند که همسو با دولت باشند و به برنامه‌ها و سیاست‌هایش اعتقاد داشته باشند. در چنین حالتی انگیزه لازم برای عمل در راستای اهداف دولت را نیز خواهند داشت.  در این خصوص می‌توان گفت کارآمدی، شایستگی و تعهد افراد بدون درنظر گرفتن تعصبات جناحی باید موردتوجه قرار گیرد. ممکن است شخصی در دولت اداره امور وزارتخانه‌ای را بر عهده گیرد اما اصلاً به آن مواضع اعتقاد نداشته باشد. از این رو توجه به این مهم ضرورتی غیرقابل انکار است که شایسته‌سالاری و لیاقت باید در اولویت چینش کابینه قرار گیرد.

به نظر شما با ترکیب فعلی مجلس شورای اسلامی کابینه دوازدهم چه مسیری در پیش خواهد داشت. آیا دولت درخصوص اعتماد مجلس به وزرای معرفی شده با مشکلاتی مواجه خواهد بود؟

به نظر من مجلس دهم همسو و همگام با دولت عمل کند و در راستای اعتماد به کابینه مانع‌تراشی نمی‌کند. البته شاید افراد کارشکنی باشند اما خوشبختانه اکثریت مجلس با دولت زاویه ندارند. به نظر من مجلس و دولت چندان با هم مشکل نداشته باشند و دولت مسیر همواری برای اخذ رأی اعتماد وزرا داشته باشد. مشکل اصلی دخالت برخی نهادهای غیرمسؤول است که با دخالت‌هایشان دولت را تحت‌فشار قرار می‌دهند.

انتقاد از عملکرد دولت امری طبیعی است که در همه دنیا و در دموکراسی‌ترین کشورها نیز صورت می‌گیرد اما دخالت در کار دولت پذیرفته شده نیست. تخریب و تضعیف عملکرد دولت امر ناپسندی است.

در حال حاضر شاهد هستیم که برخی از نمایندگان اقلیت‌های قومی نیز بر این موضوع تأکید می‌کنند که بهتر است از ظرفیت اقلیت‌ها در کابینه استفاده شود و البته فقط جنبه اعلام‌نظر و مشورت دارد نه سهم‌خواهی. شما ضرورت استفاده از زنان و اقلیت‌ها را در کابینه دوازدهم چطور ارزیابی می‌نمایید؟

طبیعی است اگر دولت از میان خانم‌های متخصص و متعهد و کارآمد نیز به انتخاب  وزیر بپردازد، امری مطلوب خواهد بود. از دیگر سو باید این نکته را در نظر داشت که هر کس شناسنامه ایرانی داشته باشد فارغ از تفاوت‌های قومی و مذهبی ایرانی است و تفاوتی با دیگر افراد ندارد. از این رو می‌توان گفت خط‌کشی‌های مذهبی و قومی، محلی از اعراب نخواهند داشت. به بیان دیگر لیاقت و شایستگی و اعتقاد به مواضع مردم و رئیس‌جمهور منتخب و همچنین شهروند ایرانی بودن، باید شاخصه و ملاک اصلی انتخاب کابینه باشد. در بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا شایستگی و لیاقت، ملاک اصلی انتخاب افراد برای اداره امور وزارتخانه است. در حقیقت اگر اساس کار عقلانیت و تجربه و شهروندی باشد، خط‌کشی‌های مذهبی و جنسیتی و قومی مطرح نخواهد بود.


خبرنگار: آرزو قادری