بررسی استخدام‌های رسمی اخیر شهرداری در گفت‌و‌گو با محمود صادقی

بوروکراسی فاسد؛ آفت شهردار آینده پایتخت

استخدام‌های گسترده در واپسین روزهای کلیدداری‌ ساختمان بهشت امری است که طی روزهای اخیر موضوع مورد بحث بسیاری از محافل سیاسی شده است.

  1. ۳ هفته،۲ روز قبل
  2. ۰
صادقی
نوآوران -

استخدام رسمی کارکنان بعضاً فاسد در شهرداری و زیرمجموعه‌های این نهاد همچون علف‌های هرز، عملکرد شهرداری آینده تهران را با مشکلات بسیاری مواجه می‌کند. بوروکراسی فاسد در بدنه شهرداری در کنار بدهی‌های کلان و پدیده‌های‌ تلخی همچون تراکم‌فروشی از جمله موانع و آفت‌هایی خواهد بود که شهردار آینده تهران با آن‌ها مواجه خواهد بود. در این خصوص به گفت‌و‌گو با محمود صادقی، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی پرداختیم.

او نیز به انتقاد از اقدام برخی مسؤولان در روزهای پایانی مدیریت خود درخصوص استخدام‌های گسترده و رسمی کردن بسیاری از افراد ناکارآمد در پست‌های مختلف پرداخت.

وی با اشاره به قراردادهای بلندمدتی که این روزها در شهرداری تهران و زیرمجموعه‌های وابسته آن منعقد می‌شود، اظهار داشت: این استخدام‌ها همچون باری بر دوش شهردار آینده تهران سنگینی خواهد کرد.

صادقی این اقدام را سوء‌استفاده از قانون دانست و افزود: برخی در واپسین روزهای فعالیت خود در شهرداری تهران از جایگاه و موقعیت‌شان سوء‌استفاده می‌کنند. اعمال و رفتارهای حقوقی شهرداری در این شرایط را می‌توان به «تاجر متوقف» تشبیه کرد. این اصطلاح حقوقی به تاجرانی اطلاق می‌شود که  در آستانه  ورشکستگی قرار دارند و در دوره‌ای که اصطلاحاً به آن «توقف» گفته می‌شود، درحقیقت برای فرار از مسؤولیت اقدام به انتقال اموالشان به اطرافیانشان می‌کنند.

وی ادامه داد: شهردار فعلی پایتخت نیز عملکردی شبیه تاجران در آستانه ورشکستگی دارد. اکنون شهرداری همچون محتضری است که دارایی‌هایی مردم را به اطرافیانش می‌بخشد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر ضرورت قاطعیت اعضای شورای شهر با استخدام‌های اخیر شهرداری تهران گفت: در چنین حالتی شورای شهر فعلی باید قاطع‌تر با این قبیل مسائل برخورد کنند. البته در این زمینه با خلأهای قانونی نیز مواجه هستیم. از این رو باید صریح‌تر و شفاف‌تر اعمال و اقدامات این چنین را محدود کنند و تحت نظارت قرار دهند.

صادقی با ابراز تأسف از عملکرد شهرداری فعلی پایتخت، این اقدامات را به دولت احمدی‌نژاد تشبیه کرد که پس از اتمام دوره‌اش، مشکلات بسیاری را برای دولت بعد به یادگار گذاشت. اکنون نیز میراث نابه‌سامانی را تحویل شهردار آینده خواهد داد و شهردار آینده با این مین‌گذاری‌ها و شرایط نابه‌سامان درگیر خواهد بود.

وی ضمن تأکید بر اقدام جدی شورای شهر فعلی در برخورد با مفاسد شهرداری تهران عنوان کرد: نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز از طریق دیوان محاسبات می‌توانند چنین مسائلی را پیگیری کنند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی همچنین به پدیده تلخ تراکم‌فروشی در تهران اشاره و در این خصوص مطرح کرد: نازیبا شدن چهره پایتخت که اکنون با آن مواجه هستیم، نتیجه تراکم‌فروشی‌های مکرری است که از مجرای غیرقانونی و بدون در نظر گرفتن حقوق شهروندان صورت گرفته است.

صادقی ادامه داد: بحث تراکم‌فروشی یکی از سه محور طرح تحقیق و تفحصی بود که چندی پیش آن را مطرح کرده بودم. وی با بیان این‌که سابقه تراکم‌فروشی به زمان شهرداری کرباسچی باز‌می‌گردد، گفت: این پایه‌گذاری غلط از آن زمان صورت گرفت البته در آن برهه از زمان محدودتر از اکنون بود اما در حال حاضر به صوت لجام‌گسیخته درآمده است. امروزه در سایه تراکم‌فروشی گسترده شاهد چهره‌ای نازیبا از شهر هستیم و فروش تراکم که امری استثنایی برای موارد خیلی ضروری بود، حال تبدیل به یک قاعده شده است.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با ابراز تأسف از این‌که اکنون تراکم‌فروشی به یکی از منابع اصلی درآمد شهرداری تبدیل است، گفت: طی سال‌های اخیر حدود 50 درصد از درآمدهای شهرداری از طریق فروش تراکم تأمین شده است. البته آمار غیررسمی تراکم‌فروشی فراتر از این است.  صادقی افزود: تراکم‌فروشی گسترده و غیرقانونی علاوه بر این‌که وضعیت زندگی در تهران را بسیار غیرقابل تحمل می‌کند، ظلم و تجاوز به حقوق شهروندان نیز می‌باشد. این پدیده تلخ به‌ویژه در برخی نواحی تهران همچون منطقه 22 بسیار نمایان است و فروش تراکم با تغییر کابری فضای سبز همراه است.

وی تراکم‌فروشی را بنای غلطی عنوان کرد و گفت: این بنای اشتباه در یک دوره مدیریتی گذاشته شد و اصلاحش اکنون امری دشوار است. متأسفانه این سیستم غلط تثبیت شده است و یکی از چالش‌ها و معضلات و به بیان بهتر آفت شهردار آینده خواهد بود اما امیدوارم اعضای شورای شهر پنجم با همراهی نمایندگان تهران در مجلس شورای اسلامی چاره‌اندیشی کنند.

صادقی با بیان این‌که قانوناً تراکم‌فروشی باید در کمیسیون ماده 5 صورت گیرد، عنوان کرد: شهرداری بدون طی مراحل قانونی اقدام به تراکم‌فروشی کرد و شهردار آینده تهران با مشکلات بسیاری در این خصوص مواجه خواهد بود اما امیدواریم با ابتکار و خلاقیت موفق شوند منابع پایدار درآمدی قانونی و مناسبی را برای شهروندان طراحی کنند.

وی همچنین تأکید کرد: بدون ملاحظه‌کاری و مصلحت‌اندیشی باید گزارشی شفاف از تخلفات شهرداری ارائه شود و در این راستا باید اعضای شورای شهر پنجم با شجاعت و شهامت در مسیر اصلاح سیستم و ایجاد شفافیت گام بردارند.


خبرنگار: آرزو قادری