عضو شورای مشورتی اصلاح‌طلبان در گفت‌و‌گو با نوآوران تأکید کرد:

تشکیل کابینه‌ای منسجم به دور از مرزبندی‌های جناحی

سهم‌خواهی جناح‌های سیاسی چندی است که به بحث اصلی محافل سیاسی تبدیل شده است.

  1. ۲ هفته،۵ روز قبل
  2. ۰
عبدالله ناصری
نوآوران -

روحانی خود بر این نکته تأکید می‌کند که نیمی از وزرای دولت یازدهم در دولت دوازدهم نخواهند بود. پرواضح است که جامه عمل پوشاندن به وعده‌های انتخاباتی روحانی مستلزم کابینه‌ای منسجم، کارآمد و متعهد به برنامه‌های روحانی به‌عنوان منتخب مردم ایران است. مردم در 29 اردیبهشت 1396 با حضور در صندوق‌های رأی به برنامه‌های روحانی به‌عنوان نامزد مورد حمایت اصلاح‌طلبان رأی دادند. از این رو ضروری است که او باید با معرفی وزرایی همسو با برنامه‌های خود در راستای تحقق اهداف توسعه گام بردارد. درواقع مردم با رأی به روحانی نشان دادند که انتظار دارند او پرشتاب‌تر از گذشته مسیر خود را با همراهی کابینه‌ای کارآمد و شایسته طی کند.

در همین خصوص به گفت‌و‌گو با عبدالله ناصری، عضو شورای مشورتی اصلاح‌طلبان پرداختیم که ماحصل آن تقدیم مخاطبان گرامی می‌شود.

* در حال حاضر بحث‌هایی درخصوص تشکیل کابینه دوازدهم و حمایت‌هایی که اصلاح‌طلبان از روحانی داشتند، مطرح است. اصلاح‌طلبان چنین عنوان می‌کنند که عملکرد او مورد تایید و حمایت اصلاح‌طلبان است. در عین حال بسیاری از صاحب‌نظران بر این باور هستند که نباید جناح‌های مختلف به سهم‌خواهی از روحانی بپردازند و روحانی نیز به‌عنوان منتخب مردم ایران باید به سمت کابینه‌ای اعتدالی و منسجم حرکت کند. شما ضرورت این امر را تا چه حد می‌دانید؟

اگر اصلاح‌طلبان از عملکرد آقای روحانی راضی نبودند در انتخابات او را رسماً نامزد خود اعلام نمی‌کردند و او را مورد حمایت قرار نمی‌دادند. در سال 92 بنا بر مقتضیات و اولویت بخشی به منافع ملی و مصالح‌عمومی کشور، اصلاح‌طلبان منافع جناحی و حزبی خود را کنار گذاشتند و به حمایت از روحانی پرداختند و این حمایت از این جهت بود که او گفتمان اصلاح‌طلبی را پیشه کرده بود و ثانیاً می‌توانست بسیاری از منویات اصلاح‌طلبانه مردم یعنی مصالح ملی همچون برجام را پیش ببرد که خوشبختانه درنهایت موفق نیز شد. به همین جهت میانگین نمره‌ای که اصلاح‌طلبان در طول ریاست روحانی بر قوه مجریه دادند، 15 یعنی نمره قبولی بود و با همین جمع‌بندی در انتخابات 96 از او حمایت کردند. حمایت دوباره اصلاح‌طلبان از روحانی را می‌توان به منزله انتظار آن‌ها از روحانی برای تشکیل کابینه‌ای منسجم و کارآمد دانست.

روحانی توفیقات بسیار افتخارآفرینی همچون به ثمر رسیدن برنامه هسته‌ای و امضای توافق برجام را در کارنامه خود دارد اما واقعیت این است که دولت اول روحانی عملاً دولتی دوقطبی بود. بخشی از وزرا کارآمد بودند و افتخاراتی نیز آفریدند به‌ویژه در حوزه‌های مختلفی همچون انرژی و بهداشت و درمان که عملکرد قابل‌قبولی داشتند. علاوه بر این توفیقات در حوزه معیشت، رفاه و همچنین بازرگانی و صنعت نیز شاهد عملکرد نامناسب برخی وزرا بودیم. بعد از انتخابات نیز روحانی تاکید کرد که دولتی فراجناحی تشکیل خواهد داد. اصلاح‌طلبان نیز هیچ‌گاه از او انتظار  تشکیل کابینه‌ای حزبی نداشته و ندارند. باتوجه به این‌که در انتخابات 92 و 96 اصلاح‌طلبان به حمایت از روحانی پرداختند چنین به‌نظر می‌رسد که انتظار عموم مردم این است که روحانی کابینه دوازدهم را همسو با وزیرانی اداره نماید که در راستای کمک به وعده‌های انتخاباتی او را همراهی کنند. اصلاح‌طلبان فقط پیشنهاداتی ارائه دادند و توصیه کردند اما آنچه در اصل دنبال می‌کنند، پیشبرد اهداف تعریف شده در قانون و همچنین تحقق وعده‌های انتخاباتی است.


* برخی چنین تاکید می‌کنند که در تشکیل دولت دوازدهم باید مرزبندی‌ها و خط‌کشی‌های جناحی از بین برود و از اصولگرایان متعهد به برنامه‌های روحانی و معتدل نیز در کابینه دوازدهم استفاده شود؟


توجه به این نکته بسیار مهم است که اصلاح‌طلبان هیچ‌‌گاه به دنبال سهم‌خواهی نبوده‌اند. بهتر است از ظرفیت اصولگرایان معتدل، کارآمد و فعال و شجاع نیز در کابینه استفاده شود. نباید وزیر اصلاح‌طلبی را که عملکرد ضعیف و غیرقابل توجیهی دارد به اصولگرای کارآمد و شایسته ترجیح داده شود.

برخی از وزرای دولت یازدهم در راستای اهداف تعیین شده از سوی روحانی عمل نکردند که امیدواریم در دولت دوازدهم شاهد فعالیت چنین مدیرانی نباشیم. چراکه فعالیت مدیران ناکارآمد در دولت دوازدهم برای 24‌میلیون ایرانی که به او رأی دادند، قابل قبول نیست. البته مجلس نهم در رأی اعتماد به وزرای معرفی شده دولت یازدهم مانع‌تراشی می‌کرد اما خوشبختانه ترکیب مجلس دهم به‌گونه‌ای نیست که به هر بهانه‌ای بخواهند سنگ‌اندازی کنند. از این رو روحانی باید فارغ از سهم‌خواهی‌ها و با مدد از تجربه دولت یازدهم، کابینه دوازدهم را کاملاً کارآمد و منسجم و به دور از تعارفات و سهم‌خواهی جناح‌ها به مجلس معرفی کند. خوشبختانه در این دوره دولت مسیر هموارتری در کسب اعتماد نمایندگان مجلس در پیش خواهد داشت.

اگر روحانی روشنگرانه به انتخاب و معرفی اعضای کابینه بپردازد، به طور طبیعی اکثریت کابینه وزرای اصلاح‌طلب خواهند بود

* برخی استفاده از ظرفیت‌های اصولگرایان معتدل و متعهد به برنامه‌های روحانی را به‌مثابه ضربه‌گیری در برابر انتقادات مغرضانه و بی‌پایه و اساس علیه روحانی می‌دانند. شما ضرورت استفاده از اصولگرایان شایسته و همسو با برنامه‌ها و اهداف روحانی را تا چه اندازه می‌دانید؟

به نظر من استفاده اصلاح‌طلبان از پتانسیل‌های اصولگرایان کارآمد و معتدل و همچنین همسو با گفتمان اصلاح‌طلبی در کابینه امری ضروری است و قطعاً دکتر روحانی نیز استقبال خواهد کرد. اصلاح‌طلبان درخصوص ضرورت تغییر وزیر کشور اظهارنظرهای بسیاری را مطرح می‌کنند که شاید به دلیل مشی سیاسی و حزبی او باشد. ضمن این‌که او شخصیتی بسیار شریف است، بدون درنظر گرفتن عملکرد 4 ساله وزارت او درخصوص عدم تغییر 50 درصدی مدیران منصوب شده توسط احمدی‌نژاد، نگاهی به عملکرد رحمانی‌فضلی به عنوان وزیر کشور در روز انتخابات 29 اردیبهشت 1396 و عدم توانمندی او در اداره مناسب انتخابات ما را به این رهنمون می‌کند که روحانی در تعیین وزرای کابینه دوازدهم تجربه‌های دولت یازدهم را مدنظر داشته باشد.


خبرنگار: آرزو قادری