در گفت وگو با کارشناسان بررسی شد

سال های حیاتی برای امروز و فردای اصلاحات

تاجیک تاکید دارد جریان اصلاحات وارد یک برهه تاریخی شده که بدون شک خودش می تواند آینده این شرایط تاریخی را رقم بزند، در غیر این صورت و در نبود فعالیت‌های موثر اصلاح طلبان درجامعه این امکان وجود دارد که در ۱۴۰۰ آن ها قدرت را به رقیب واگذار کنند.

  1. ۲ هفته،۴ روز قبل
  2. ۰
اصلاح طلبان
نوآوران -

او با طرح این سوال که آیا اصلاح‌طلبان می‌خواهند طبق یک رسم قدیمی بعد از هشت سال قدرت را واگذار کنند، یا خیر ؟ گفت: بودا می‌گوید ما آنچه امروز هستیم که دیروز اراده کردیم آنچه فردا خواهیم بود که امروز اراده می‌کنیم. فردای ما موضوع اراده ما است. موضوع کشف و پیش‌بینی نیست. به قول بزرگی بعد از خراب شدن دیر یهودی‌ها امر پیش‌گویی را به احمق‌ها واگذار کردند. فقط احمق‌ها هستند که می‌گویند آینده چه حادث می‌شود. آنهایی که عقلایی فکر می‌کنند آینده را براساس تلاش‌های امروزشان می‌سازند. می‌توانیم اراده کنیم، چهار سال بعد طبق یک عادت مالوف و مرسوم تاریخی قدرت را واگذار کنیم. می‌توانیم اراده کنیم هشت سال را به ۱۶ سال یا بیشتر تبدیل کنیم. وی افزود: به هر حال مردم ما تلاش خود را انجام دادند. لزوما اینکه مردم همه تخم مرغ هایشان را درون سبد یک جریان می‌گذارند و به او رای می‌دهند یک فرصت نیست. لزوما نباید دست افشان و پای کوبان باشیم. حتی پیروزی‌های پیآپی اخیر می‌تواند تهدید هم باشد. چرا که توپ در زمین اصلاح‌طلبان است، دیگر نمی‌توان فرافکنی کرد، دیگر نمی‌توان گفت نگذاشتند،‌ دیگر نمی‌توان گفت شورا از ترکیب جناح‌های دیگر بود و تصمیمات را عقیم می‌گذاشتند.

برنامه ای برای مواجهه با بحران های آینده

محمد کیانوش راد، نماینده پیشین مجلس و فعال سیاسی اصلاح طلب با تأکید بر عملکرد مطلوب کابینه دولت تدبیر و امید در دوره دوم، می گوید: رئیس جمهوری باید به پشتوانه رأی اکثریت مردم، نظر آن ها را در برنامه ‌ریزی‌ های خود مورد توجه قرار دهد و از کسانی استفاده کند که متعهدانه در جهت تحقق اهداف و برنامه ‌های دولت حرکت کنند.

او با اشاره به این که برای اجرای اهداف و برنامه ‌ها در درجه اول آن اهداف و برنامه ‌ها را باید باور داشت، افزود: این روشن است که اگر اشخاصی که به عنوان مدیر انتخاب می شوند به برنامه ‌های اصلاح طلبی باور نداشته باشند، طبیعتاً قادر به اجرای برنامه ‌های اصلاح ‌طلبانه نخواهند بود.

کیانوش راد با بیان این که رئیس جمهور باید از اشخاصی استفاده کند که مشخصا اصلاح طلب هستند و یا اشخاصی که وفاداری آن ها به شعارهای رئیس جمهور محرز و مشخص شده باشد، ادامه داد: همه اشخاصی که درکابینه آینده حضور دارند، باید خود را مقید به حرکت در چارچوب های دولت روحانی بدانند. مهمترین کاری که باید نه فقط اصلاح طلبان که کلیت جریانات موجود در جمهوری اسلامی باید انجام دهند درک آینده است.

این نمیانده پیشین مجلس با بیان این که آینده پر مخاطره ای کشور را تهدید می کند، اظهار کرد: جامعه ایران با بحران های جدی هویتی ، بحران زیست محیطی ، بحران بیکاری و غیره مواجه است و ادراک درست از مسائل و برنامه ریزی برای مواجهه با این بحران ها مهم است و این مهم ترین مسأله ای است که اصلاح طلبان باید در ترسیم نقشه راه آینده به آن توجه کنند.

به گفته او آن ها نباید از رقیبی که به سادگی از زمینه های پوپولیسم بهره می گیرد، غافل شوند و تقویت نهادهای مدنی و افزایش کارآمدی دولت در حل مسائل اقتصادی مردم ، و اتخاذ سیاست های مبتنی بر سیاست های اجتماعی عدالت محور ، بیش از سایر جنبه ها ، باید در اولویت دولت و اصلاح طلبان قرارگیرد.

  توجه به آینده معطوف باشد

علی صوفی استاندار گیلان در دولت اصلاحات و فعال سیاسی اصلاح طلب نیز می گوید: آن چه درسال 92 شاهد بودیم شرایط بسیار اضطراری و غیر قابل‌ پیش‌بینی بود. در آن زمان حسن روحانی دولتی را تحویل گرفت که شرایط آن با توقعاتی که از رئیس جمهور یازدهم می ‌رفت، متفاوت بود و رئیس جمهور باید تغییرات بسیار گسترده و عمیقی را ایجاد می‌ کرد.

او با بیان این که درآن شرایط رئیس جمهوری تلاش کرد کابینه ایده‌آل خود را مطرح کند، اما سدی به نام مجلس نهم در پیش روی او وجود داشت؛ افزود: نتیجه ان شد که در نهایت ‌روحانی کابینه‌ا ی را تحت عنوان کابینه اعتدال به مجلس معرفی کرد و دولتی ائتلافی از چند اصلاح ‌طلب، اصولگرا و وزرای اعتدالی را کنار هم قرار داد.

صوفی با بیان این که کابینه دولت در دوره گذشته در مقابل فشار مجلس آسیب ‌پذیر و ناتوان بود، ادامه داد: برخی از افراد و مدیران اساسا جرات تغییر در رده‌های میانی وزارتخانه‌ ها و مدیران ‌میانی را نداشتند و این‌ انتخاب درلایه‌ های مختلف‌ از جمله مدیران تاثیر گذاشت، به گونه ای که بسیاری از مدیران استانی از دولت قبل باقی ماندند و اساسا حتی به دولت هم وفادار نبودند. این فعال سیاسی اصلاح طلب با بیان این که در این دوره جریان اصلاحات به این نتیجه رسید که از حسن روحانی حمایت کند و رئیس جمهور هم شفاف‌ تر مواضع سیاسی خود را بیان کرد و اداره ستادهای خود را به اصلاح‌طلبان سپرد، اظهار کرد: چنین چیزی این امید را ایجاد کرد که آقای روحانی در صورت پیروزی در اداه امور دولت از اصلاح‌ طلبان استفاده خواهد کرد.

صوفی با بیان این که امروز انتظار یک کابینه همسو با شعارها و افکار روحانی به مطالبه عمومی تبدیل شده است، افزود: عقبه رأی روحانی اصلاح‌ طلبانه است و اصلاح‌ طلبان هم تمام قد از روحانی حمایت کردند و تمام نهادهای اصلاح‌ طلبی مانند شورای عالی اصلاحات و فراکسیون امید و شورای اصلاح ‌طلبان استان‌ ها و بزرگان اصلاحات از آقای روحانی حمایت کردند.

او با اشاره به این که رأی رئیس جمهوری در این دوره رأی اصلاح ‌طلبی است، ادامه داد:  در نتیجه این انتظار به وجود آمده است که روحانی در درجه اول در مقابل وعده ‌ها و شعارهای انتخاباتی خود مسؤول است و برای تحقق همه آن وعده‌ها باید کابینه ‌ای توانا به تحقق آن وعده‌ ها داشته باشد.

به گفته او انتظار این است که روحانی برای حفظ عقبه رأی خود رویکرد اصلاح ‌طلبانه را حفظ کند، همچنان که او تاکید کرده که باید به 24‌میلیون نفری که به وی رأی دادند توجه کرد و مدیران او نیز باید دغدغه این افراد را داشته باشند و این برای آینده سیاسی مؤثر خواهد بود.