کارشناسان در گفت و گو با نوآوران تأکید کردند:

کابینه سفره نذری نیست

کشور در آستانه معرفی کابینه دوازدهم از سوی رئیس ‌جمهور به مجلس است و شرایطی که در جریان است، حساس تر از آن چیزی است که بخواهد با پرداختن به مسائل حاشیه ای مورد بررسی قرار گیرد، صداهای بسیاری در مزمه حواشی این روزهای جامعه اذهان سیاسی را به خود مشغول کرده است، اما غافل از این که بهترین انتخاب در زمان آرامش جامعه ایجاد می شوند.

  1. ۲ هفته،۳ روز قبل
  2. ۰
دولت
نوآوران -

گفته می شود صداهای بسیاری از گوشه و کنار جریان های سیاسی شنیده می شود که شاید طنین انداز بحث تکراری سهم خواهی از دولت در قبال حمایتی باشد که از رئیس جمهوری صورت پذیرفته است. در صورتی که هر گونه سهم خواهی چه از جانب اصلاح طلبان و چه از سوی اصولگرایانی که شاید حضور آن ها باعث کندی حرکت لوکوموتیو دولت شود، به دور از اختیاراتی است که رئیس قوه اجراییه داراست.

دولت وابسته به یک جناح خاص موفق نخواهد بود

نجفقلی حبیبی، فعال سیاسی اصلاح طلب با اشاره به مدت زمان کوتاهی که تا معرفی وزرای کابینه دوازدهم باقی مانده‎ است، می گوید: حسن روحانی در جایگاه رئیس جمهوری منتخب مردم از حمایت خوبی از سوی جناح‌ ها و احزاب سیاسی برخوردار است و همین حمایت مطلوب این انتظار را ایجاد می کند تا با همراهی آن ها دولت دوازدهم دولتی کارآمد و قوی باشد.

او با اشاره به حواشی متعددی که درباره سهم خواهی از دولت شنیده می شود، افزود: باید توجه داشته باشیم که سهم ‌خواهی‌ از دولت در مسیر انتخاب کابینه دوازدهم به هر دلیل قوه مجریه را به یک دولت جناح ‌زده سوق می دهد. به این معنا که دولت به جای مرکزیت اداره کشور تبدیل به کانون کشمکش می شود.

حبیبی با تأکید بر این که چنین مسأله ای نه به نفع دولت و نه به نفع مردم است، ادامه داد: دولت باید با آرامش افرادی با قدرت و با تجربه را از گروه‎های مختلف سنی و زنان را در دولت جدید وارد کند.

این فعال سیاسی اصلاح طلب با بیان این که دولتی که توسط جناح‌ها معرفی و پیشنهاد شود، منسجم نیست، اظهار کرد: چنین دولتی در بخش های متعدد وابسته به گروه ها و جناح هایی می ‌شود که آن را معرفی کرده است و این به صلاح کیفیت امور نخواهد بود.

حبیبی با تأکید بر این که به جای طرح چنین مسائلی در روزهای حساس جامعه بهتر است کمک شود تا در همه سازمان‌ ها و ارگان ‌ها مدیرانی همفکر آغاز به فعالیت کنند، افزود:  تجربه‌ های ناموفق پیشین اثبات کرده است که اگر قدرت بین جناح‌ های سیاسی خاصی تقسیم شود برخلاف تصور وحدت ملی دچار تنش می‌ شوند. گروه ‌های سیاسی مختلف می ‏‎توانند به مجریان مشورت دهند، اما نباید اعمال نفوذ کنند؛ نباید مصر باشند که افراد وابسته به آن ها وارد کابینه شود.

پیشنهادات به دولت سهم خواهی نیست

غلامرضا ظریفیان، استاد دانشگاه و فعال سیاسی اصلاح طلب با اشاره به سهم خواهی های موجود در راستای چینش کابینه که به پای اصلاح طلبان نوشته می شود، می گوید:  اصلاح‌طلبان به جز به تحقق مطالبات مردم جامعه که در گرو دستیابی به رفاه، امنیت، اشتغال و غیرهاست، به مسأله دیگری نمی اندیشند.

او همچنین با بیان این که این جریان سیاسی از همه ظرفیت خود برای همکاری با رئیس ‌جمهور در چینش کابینه آتی استفاده می کند، افزود: اگر در این مسیر پیشنهادی به دولت ارائه می‌ شود، به ‌دنبال تحمیل نظرات خود نیست و اگر برای مثال گفته می شود که رئیس ‌جمهور می‌ تواند در چینش کابینه از همفکری این جریان سیاسی نیز بهره ‌مند شود، صرفا به‌ دلیل یاری و همفکری با رئیس‌ جمهور است.

ظریفیان با تأکید بر این که اصلاح‌ طلبان از همان انتخابات 92 که برای نخستین ‌بار از روحانی حمایت کردند، بارها اعلام کرده ‌اند که ما از دولت هیچ ‌انتظاری جز حل مشکلات کشور نداریم، اظهار کرد: در انتخابات اخیر نیز اصلاح ‌طلبان بدون هیچ سهم‌ خواهی جناحی از روحانی حمایت کردند. به گفته این استاد دانشگاه اصلاح طلبان در ازای حمایت خود از حسن روحانی، تنها یک خواسته دارند و آن روی ‌کارآمدن وزرایی همسو و همراه با اواست که بتوانند او را در جهت تحقق اهداف و برنامه‌ های دولت و مطالبات جامعه یاری کنند.

او با تأکید بر این که انتظار مشورت دولت با مجلس و اصلاح طلبان سهم خواهی نیست، ادامه داد:  پایبندی دولت به وعده‌ هایش و یادآوری وعده ‌های روحانی از سوی جریان اصلاحات به ‌نفع رئیس ‌جمهور است. بنابراین نباید این استنباط به‌وجود آید که جریان اصلاحات به ‌دنبال سهم ‌خواهی است، بلکه اقدامات دولت در دور آتی می ‌تواند در آینده جریان اصلاحات و تدوام اعتماد مردم به آن ها اثرگذار باشد.

نگاه دولت به کابینه نه سیاسی بلکه براساس شایسته سالاری باشد

اصغر سلیمی، نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان این که معرفی وزرا و مدیرانی شایسته، توانمند و جهادی خواسته مجلس از رئیس جمهور است، می گوید: آن چه انتظار می رود این است که نگاه دولت به انتخاب وزیران با پرهیز از سیاسی کاری، شایسته سالاری را مدنظر قرار دهد که توجه به این مهم مسیر توسعه و اعتلای کشور را هموار می کند.

او با بیان این که دولت باید با همه توان و به دور از حاشیه ها، تنها به خدمت برای مردم و در جامعه بیندیشد،افزود: خدمت و کار جدی برای مردم مهمترین وظیفه مدیران دولتی است و این همان مهمی است که اعتماد مردمی را افزایش داده و نشانگر مدیریت جهادی دولت خواهد بود.

او همچنین با بیان این که اگر تیمی قوی و هماهنگ در کابینه دولت دوازدهم ایجاد و اهداف مورد نظر رئیس جمهور دنبال شود معضلات کشور هم کاهش پیدا می کند، افزود: کابینه دولت دوازدهم باید به گونه ‌ای انتخاب شود که وزرا چندین قدم جلوتر از رئیس جمهور گام بردارند نه این که رئیس جمهور مسائل و مشکلات را به آن‌ها اعلام و تأکید کند.