کارشناسان در گفت وگو با نوآوران عنوان کردند:

کابینه ای همسو با روحانی به نفع دولت و مردم است

به گفته سخنگوی دولت، تهیه لیست کابینه تقریبا در مراحل پایانی است، این فرآیند خیلی خوب در حال انجام است.

  1. ۲ هفته،۴ روز قبل
  2. ۰
دولت
نوآوران -

 رئیس جمهور متعهد است از بهترین ها، هماهنگ ترین ها و مناسب‌ترین چهره ها دعوت کند، البته ملاحظات و فاکتورهای مختلفی در گزینش یک همکار توسط رئیس جمهور لحاظ می شود که قابل درک است. نوبخت می گوید: همکاری دولت را فقط در وزارتخانه ها محدود نکنیم، اگر زنی برای وزارت معرفی نشود به این معنا نیست که دولت از ظرفیت زنان استفاده نمی کند. بانوان همچنان نقش ارزشمندی در دولت دوازدهم دارند.تعداد زنان کابینه کم نمی‌شود، رئیس جمهور اعتقاد ندارد که نباید از ظرفیت و توانایی زنان استفاده نشود.

   حضور افراد همسو با روحانی تأثیرگذار خواهد بود

علی تاجرنیا، نماینده پیشین مجلس و فعال سیاسی اصلاح طلب با بیان این که معرفی وزرا برای کابینه جدید نیازمند تصمیمی قاطع و شفاف است و رودربایستی در آن جایی ندارد، می گوید: با توجه به شناخت و تجربه‌ای که در این زمینه وجود دارد، رئیس جمهوری تحت تأثیر فشارها قرار نمی گیرد و کابینه دوازدهم در فضایی مطولب در جریان رأی اعتماد مجلس به وزرا با مشکل مواجه نخواهد شد.

او همچنین با اشاره به مطالبی که در خصوص اصرار برخی از جریانات سیاسی درباره وجود کابینه‌ای هم سو با رئیس جمهوری مطرح است، افزود: به هر حال رئیس دولت دوازدهم برای تحقق وعده‌های انتخاباتی خود نیازمند حضور افرادی است که با برنامه های او هماهنگ باشند.

تاجرنیا معتقد است ؛ تحقق وعده های رئیس جمهوری از این نظر اهمیت دارد که در هنگام تبلیغات انتخاباتی بسیاری از مردم با توجه به آن‌ها به سمت رئیس جمهوری جذب شدند. به گفته او برخی از مردم بر همان اساس وعده های انتخاباتی به او رأی دادند، بنابراین پوشش دهی مناسب به مطالبات آن ها نیازمند کابینه‌ای همسو و همگام است.

این نماینده پیشین مجلس با تأکید بر این که ضروری است تا مدیرانی در دولت دوازدهم انتخاب شوند که ضمن پذیرش برنامه‌ های رئیس‌جمهور در راستای تحقق وعده‌ها و اهداف نیز هماهنگ با رئیس جمهوری عمل کنند، ادامه داد: اگر در این مسیر از سوی جریانات سیاسی مطالبی مطرح می‌شود، این به معنای سهم خواهی نیست، چراکه همگان به خوبی آگاه هستند که در نهایت روحانی تصمیم‌ گیری های لازم را انجام می دهد و در این مسیر دارای اختیارات کاملی است.

این نماینده پیشین مجلس در ادامه به مسائل مربوط به انتخاب زنان برای تصدی امور در دولت اشاره کرد و افزود: این انتظاری به‌ حق و صحیح است که از ظرفیت‌های زنان  متناسب با توان آن‌ها در زمینه های مختلف استفاده شود، کما این که در دولت یازدهم هم از این ظرفیت نیز در مقایسه با گذشته بیشتر استفاده شد.

این فعال سیاسی اصلاح طلب با تأکید بر این که دولت در این دوره نیازمند کابینه ‌ای متناسب با نیازهای روز کشور است، ادامه داد: در همین مسیر ضروری است که از ظرفیت همه اقشار و اقلیت‌ها استفاده شود و تا حد امکان از ادامه حضور کسانی که در هم سویی کامل با دولت به سر نمی بردند هم جلوگیری شود.

   دولت به معنای پیام انتخاباتی مردم توجه کند

حسین کنعانی مقدم، دبیرکل حزب سبز و فعال سیاسی اصولگرا نیز با اشاره به حواشی متعددی که در خصوص چینش کابینه دوازدهم وجود دارد، می گوید: پیش از هرگونه اظهارنظر در این باره باید پیام رای مردم به رئیس جمهوری را یادآور شویم. معنای پیام مردم این است  که با اعتمادی که نسبت به او و دولت همراه او صورت گرفته است باید شعارهایی که در انتخابات وعده داده شده است، محقق شود.

او با اشاره به بهبود وضعیت معیشت، رونق اقتصادی و آزادی‌های شهروندی مردم، افزود: مردم با حضور حداکثری خود در پای صندوق های رأی نشان دادند که خواهان تحقق و ارتقای سطح مسائلی از قبیل وضعیت اقتصادی و اجتماعی خود هستند.

کنعانی مقدم با بیان این که اعتماد مردمی به رئیس جمهوری همچون فرصتی استثنایی برای اوست، ادامه داد: رئیس دولت دوازدهم با توجه به تجربه چهارساله دولت یازدهم  و عملکردی که وزرا و مدیران این دولت داشته ‌اند، می تواند بهترین پاسخ را به مطالبات مردمی ارائه دهد.

 دبیرکل حزب سبز با بیان این که مردم به دنبال این هستند که وزرای کارآمد فارغ از جناح‌‌بندی‌های سیاسی کشور را مدیریت کنند، افزود:اکنون دیگر دوران رقابت های انتخاباتی پایان یافته است و همه جریانات سیاسی باید از رقابت های صحیح خود برای کارآمدی دولت و در نهایت مجموعه نظام بهره‌مند شوند.

این فعال سیاسی با اشاره به ضرورت تغییرات در بر خی از وزارت ‌خانه ‌های کلیدی کشور، ادامه داد: برخی از وزراتخانه ها به تناسب عملکرد حساس و تأثیرگذاری که دارند، نیازمند تغییرات جدی هستند تا به این وسیله مسیر توسعه کشور هموارتر از گذشته شود.

او همچنین با بیان این که باید به دولت مستقر کمک کنیم و از طریق مشورت دادن دولت را در اجرای برنامه های خود یاری برسانیم، افزود: بارها تأکید شده است که نمی ‌توان در مدیریت کشور جناحی عمل شود، بلکه باید جناح ‌ها دست به دست هم داده و برای مدیریت دولت و کشور به یکدیگر کمک کنند.