کیانوش‌راد در گفت‌و‌گو با نوآوران تأکید کرد:

سهم‌خواهی؛ بزرگترین اشتباه درراستای پیگیری مطالبات مردم

متأسفانه همواره عده‌ای هستند که شیرینی انتخابات را به کام مردم تلخ می‌کنند و اکنون نیز بعد از برگزاری انتخابات شکوهمند 29 اردیبهشت 96 با اختلاف‌افکنی سعی در ایجاد تنش در جامعه دارند.

  1. ۲ هفته،۲ روز قبل
  2. ۰
راد
نوآوران -

 اخیراً نیز برخی با طرح موضوعاتی از این قبیل که اصلاح‌طلبان از ترکیب احتمالی کابینه دوازدهم راضی نیستند و آن را متناسب با مشی اصلاح‌طلبی نمی‌دانند، تمام تلاش خود را در راستای ایجاد اختلاف میان اصلاح‌طلبان و دولت به کار گرفتند. این در حالی است که اصلاح‌طلبان همواره به حمایت از روحانی پرداخته‌اند و روحانی نیز چندی پیش درخصوص تعیین کابینه دوازدهم تأکید کرد که کابینه‌ای فراجناحی با رویکرد اصلاح‌طلبی به مجلس معرفی خواهد کرد. اختلاف‌افکنی، ریسمان پوسیده‌ای است که برخی همواره به آن تمسک می‌جویند و البته به نتیجه‌ای نیز نمی رسند. عده‌ای کار همیشگی‌شان شده که با بزرگنمایی بر طبل اختلافات بکوبند. این افراد همان‌هایی هستند که اعلام‌نظر شخصیت‌های اصلاح‌طلب درخصوص چینش کابینه را به‌مثابه سهم‌خواهی و تحت‌فشار قرار دادن روحانی عنوان کرده‌اند. این در حالی است که مردم با رأی خود به کاندیدای مورد حمایت جریان اصلاحات نشان دادند که کابینه‌ای اصلاح‌طلب‌تر و مدیرانی همسو با روحانی می‌خواهند. متأسفانه در دولت یازدهم وزرایی بودند که همسو و همگام با روحانی عمل نکردند و به برنامه‌های او متعهد نبودند. این عدم تعهد درواقع منجر به کاهش انگیزه خدمت به مردم و مانعی بر سر راه پیشبرد امور شد. البته بر کسی پوشیده نیست که دکتر روحانی در دولت قبل راهی جز انتخاب برخی افراد غیرهمسو با برنامه‌هایش را نداشت چراکه ترکیب آن زمان مجلس شورای اسلامی این را اقتضا می‌کرد. اما اکنون خوشبختانه ترکیب فعلی مجلس شورای اسلامی تغییر کرده و به نظر می‌رسد که روحانی مسیری هموارتر از قبل در پیش خواهد داشت و به گفته اصلاح‌طلبان اکثریت وزرای معرفی شده به مجلس موفق به کسب رأی اعتماد نمایندگان مردم خواهند شد. طی روزهای اخیر برخی بر این تأکید کردند که روحانی باید کابینه‌ای منسجم و معتدل تشکیل دهد و از ظرفیت‌های اصولگرایان معتدل و متعهد به برنامه‌های خود نیز استفاده کند. در حالی‌که در دولت‌های نهم و دهم شاهد خانه‌نشینی همه اصلاح‌طلبان و پاکسازی همه نهادها از حضور و فعالیت آن‌ها بودیم. قطع یقین این‌که مطرح و تأکید می‌کنند که حتماً روحانی باید از پتانسیل‌های اصولگرایان همسو با خود در کابینه استفاده کند، درحقیقت نوعی سهم‌خواهی و تعیین تکلیف برای منتخب مردم و رئیس قوه‌مجریه کشور است. در همین خصوص روز گذشته نوبخت، سخنگوی دولت نیز طی نشستی خبری واکنش نشان داد و بر این نکته تأکید کرد که روحانی پاسخگوی مطالبات مردم است نه سهم‌خواهی جناح‌های سیاسی. این نکته قابل تأمل است که فشار به رئیس‌جمهور در هیچ یک از کشورهای دنیا پذیرفته شده و درحقیقت مرسوم نیست. در همین خصوص به گفت‌و‌گو با محمد کیانوش‌راد، نماینده مجلس ششم و از اعضای شورای مرکزی حزب اتحاد ملت پرداختیم که مشروح آن تقدیم مخاطبان گرامی می‌شود.

     برخی در شرایط کنونی بر طبل اختلاف‌افکنی میان اصلاح‌طلبان و روحانی می‌کوبند و سعی در متشنج کردن فضای سیاسی کشور دارند. این در حالی است که شخصیت‌های اصلاح‌طلب این امر را تکذیب می‌کنند. شما این رفتار اختلاف‌افکنان را چطور ارزیابی می‌نمایید؟

برخلاف برخی از بزرگان که معتقدند سیاست جبهه‌ای را باید به کناری نهاد، اعتقاد دارم که همچنان راه عبور از بحران‌های موجود در جامعه ایران و خصوصاً در مسأله پیروزی بر جناح مخالف اصلاحات همچنان سیاست جبهه‌ای به عنوان مهم‌ترین راهبرد در میان اصلاح‌طلبان باید در دستورکار قرار گیرد. طرح برخی اختلافات میان اصلاح‌طلبان امری برنامه‌ریزی شده است که می‌بایست همه توجهات همچنان به حمایت از دولت روحانی معطوف و مصروف گردد، حمایت از روحانی به معنای نادیده گرفتن برخی از کاستی‌ها و یا ارائه برخی پیشنهادات و یا ذکر نکردن برخی از انتقادات نبوده و نیست اما همه اصلاح‌طلبان به صورت مشخص امروز در جامعه خواهان حمایت از روحانی خواهند بود و روحانی نیز به عنوان رئیس‌جمهور با در نظر گرفتن دغدغه‌ها و حساسیت‌های بعضاً مطرح شده از سوی برخی اصلاح‌طلبان وقوف کامل خواهد داشت و امیدوار هستیم که در چینش کابینه نیز با معدل قابل قبولی که از سوی اکثریت مردم موردنظر خواهد بود، دولت وزرای خویش را به مجلس معرفی نماید.

     به نظر شما روحانی با توجه به ترکیب فعلی مجلس شورای اسلامی چه مسیری را در پیش خواهد داشت؟ آیا شاهد مانع‌تراشی برخی در راستای اعتماد به وزرای معرفی شده خواهیم بود یا خیر؟

پیش از معرفی کابینه نمی‌توان حدس قاطعی را در این خصوص اظهار نمود اما به نظر می‌رسد که روحانی مجموعه معادلات را در نظر خواهد داشت و وزرایی را پیشنهاد خواهد کرد که از رأی قابل قبولی برخوردار گردند. باید گفت عدم رأی‌آوری برخی از وزرا نیز امیری طبیعی و متعارف خواهد بود و نباید نگران عدم رأی‌آوری برخی از وزرا بود.

    نوبخت، سخنگوی دولت نیز امروز به صراحت اعلام کرد که روحانی پاسخگوی مطالبات مردم است نه احزاب و جریان‌های سیاسی که قصد سهم‌خواهی از روحانی دارند. شما مسائل اخیر پیرامون تشکیل کابینه و سهم‌خواهی برخی جناح‌ها را چطور ارزیابی می‌نمایید؟

به نظر من سهم‌خواهی بزرگترین اشتباه احتمالی اصلاح‌طلبان و اعتدال‌گرایان و حتی اصولگرایان در پیگیری مطالبات مردم خواهد بود.


خبرنگار: آرزو قادری