حرف اول - مهدی محمدی

دروغ وحدت‌آفرین

فعال رسانه ای

  1. ۲ هفته،۴ روز قبل
  2. ۰
محمدی
نوآوران -

در شرایطی که حرف‌و‌حدیث‌ها و گمانه‌زنی‌ها از چیدمان کابینه دولت دوازدهم به مهم‌ترین و اصلی‌ترین موضوع رسانه‌ها تبدیل شده و هر رسانه با دسترسی‌های خود به منابع خبری‌اش درصدد اعلام خبر موثقی از وضعیت چیدمان کابینه بود، رسانه‌ای که گویا از قافله عقب مانده و دسترسی خبری در میان دولتی‌ها نداشت از فضای انتقادی پیش آمده اصلاح‌طلبان به چینش کابینه نهایت استفاده (به ظن خود) را می‌برد و با انتشار یک خبر اختصاصی! یا بهتر بگوییم دروغ اختصاصی! سعی در آتش انداختن به خرمن جناح رقیب می‌کند؛ دروغی که با واکنش صریح تنها رسانه پرچمدار اصلاحات و رئیس بنیاد باران و نماینده مجلس شورای اسلامی خیلی زود رنگ باخت. البته که این اتفاق غیراخلاقی برکاتی هم برای حامیان دولت و رسوایی‌هایی برای مخالفان آن نیز داشت و از فضای نقادی علیه کابینه دولت دوازدهم به شدت کاست.

خواست عمومی در روزهای انتخابات از حسن روحانی ایجاد چهره‌ای کاملاً متفاوت در چیدمان دولت دوازدهم نبود و هیچگاه کارایی، توانمندی و شایستگی بر سمت‌و‌سوی جناحی ارجحیت پیدا نکرد. حال چه شد که در این روزها استفاده بی‌چون و چرای یاران اصلاحات در کابینه در صدر درخواست و مطالبه رسانه‌ها قرار گرفت؟ دلیل اول را می‌توان در چیدمان حلقه اول رئیس‌جمهور جست‌وجو کرد و شائبه‌ای که نشان از بازی ندادن به جریان اصلاحات در بزنگاه حساس تعیین کابینه ایجاد شد، دید. دلیل دوم سهم‌خواهی عده‌ای که بیش از اندازه اثرگذاری‌شان در شکل‌گیری دوباره ایران به دنبال منافع خود هستند. دلیل سوم را می‌توان در پایین بودن سواد رسانه‌ای و توجه به شایعات در فضایی غبارآلود جست‌وجو کرد. دلیل چهارم همانا تلاش برای مطرح شدن و تبدیل شدن به چهره‌ای منتقدانه و حق‌طلبانه علیه دولت جهت باز شدن منفذی اضطراری برای روزهای آتی خواهد بود و اما دلیل آخر را می‌توان کاسبی برخی مدعیان همراه و دوست‌نماهایی عنوان کرد که روحانی را ضعیف‌تر از آنچه هست پنداشته و درصدد باج‌خواهی از دولت تشکیل شده از رأی 24 میلیونی برآمدند. البته که نباید از ذکر مسائل دلسوزانه و مطالبات برحق کف جامعه چشم پوشید و همه انتقادات را به دیده منفی و مقابله‌ای قلمداد کرد که این اشتباه در برداشت برخی نزدیکان روحانی است که بارها دیده شده است. آن‌جا که مشاور ایشان منتقدان را بر‌نمی‌تابد و وزیری که قرار است در نهاد ریاست‌جمهوری در کنار ایشان باشد، منتقد کمپین‌های مطالباتی شده است.

امروز تنفیذ حکم ریاست‌جمهوری توسط مقام معظم رهبری صورت گرفت و دو روز دیگر رئیسی برآمده از رأی جمهور در صحن مجلس شورای اسلامی در مراسم تحلیف سوگند یاد خواهد کرد که پاسبان ارزش‌های انقلاب و خدمتگزار مردم باشد. خوب است تا با نگاهی جامع به اتفاقات اخیر از صدر تا ذیل آن به‌خصوص تلاش مخالفان دولت جهت ایجاد تفرقه در طیف حامیان، با انتشار دروغ‌های منتسب به سران اصلاحات، وحدتی که در اردیبهشت 96 شکل گرفت را حفظ کرده و با انسجام خود، پروژه‌های متعدد عبور از روحانی را برای درخشان کردن آینده کشورمان ناکام گذاریم.