در گفت وگو با کارشناسان سیاسی برسی شد

کابینه سفارشی ناکارامد و مشکل زاست

گفته می شود که رئیس جمهوری برای انتخاب اعضای کابینه جدید خود تحت فشار هیچ کسی قرار نمی گیرد و فشار هیچ جریان و جناحی نمی تواند بر روند چینش کابینه در دولت دوازدهم تأثیر بگذارد.

  1. ۲ هفته،۳ روز قبل
  2. ۰
1
نوآوران -

. بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که اصرار برخی از جریانات سیاسی برای بهره مندی از حضور آن ها در دولت جدید اگر به معنای سهم خواهی و در فضار قرار دادن رئیس دولت باشد، درنهایت منجر به شکل گیری دولتی می شود که بیش از هر چیزی وابسته به جناحی باشد که بر اساس نظر آن ها از فعالان آن جناح برای کابینه استفاده کرده است و این با پیگیری و عمل مطولب دولت به منظور پوشش دهی به مطالبات مردمی منافات خواهد داشت.

     تغییرات ضروری کابینه دوازدهم

مهدی آیتی، نماینده پیشین مجلس و فعال سیاسی اصلاح طلب با بیان این که حضور حداکثری مردم در پای صندوق های رأی وظیفه سنگینی را بر دوش دولت تدبیر وامید می گذارد، می گوید: با توجه به این که در آستانه معرفی کابینه به مجلس هستیم، آن‌ چه اکنون ضروری به نظر می ‌رسد این است که دولت در دوره جدید باید در رویه‌ خود تغییراتی را ایجاد کند.

 او با بیان این که رئیس جمهوری در مسیر انتخاب کابینه باید به اصل شایسته سالاری توجه کند، افزود: به این معنا که دولت باید وزیران و مدیرانی را برگزیند که در عین توانمندی با برنامه ها و اهداف دولت نیز هماهنگ باشند.

این نماینده پیشین مجلس با بیان این که کابینه نیاز به تغییراتی اساسی برای دوره دوم دارد، ادامه داد: به این معنا که دولت دوازدهم برای جامه عمل پوشاندن به وعده ‌هایی که در ایام انتخابات آن ها را مطرح کرد، نیاز به تغییراتی در کابینه دارد.

آیتی همچنین با اشاره به ضرورت این تغییرات افزود: اگر روحانی در عمل به قول‌ ها و وعده‌ هایی که به مردم عنوان کرده است، ناتوان باشد رد نتیجه نارضایتی عموم و کاهش اعتماد آن ها حاصل می شود.

این فعال سیاسی اصلاح طلب با بیان این که شرایط کشور نیازمند شکل‌ گیری دولتی مقتدر و ایجاد انسجام و وحدت ملی است، افزود: دولت در این دوره باید از شایستگان جریانات سیاسی بهره مند شود، چراکه راه این دولت کمی دشوارتر از گذشته است و در شرایط کنونی متأسفانه برخی با روحانی زوایه دارند و موضع متفاوتی نسبت به او دارند و در اداره امور کشور چوب لای چرخ او می‌ گذارند.

آیتی با بیان این که برخی از وزارتخانه ‌ها دارای اهمیت زیادی هستند و باید برای در مسیر قرار گرفتن آن ها تغییرات اساسی رخ دهد، افزود: به این معنا که برخی از وزراتخانه های درجه یک باید از حضور مدیرانی هماهنگ با برنامه ها و اهداف دولت بهره مند شوند و این همانی است که گمانه زنی های بسیاری در باره آن ها وجود دارد.

     سهم خواهی ها توان کابینه را می گیرد

محمد محمودی شاه ‌نشین، نماینده مجلس شورای اسلامی نیز می گوید: فراتر از تمام حواشی که در خصوص چینش کابینه دوازدهم وجود دارد، گفتنی است که مهم ترین انتظاری که از رئیس جمهوری وجود دارد این است که تشکیل کابینه ای کارآمد و توانمند باید مورد توجه قرار گیرد. او با بیان این که کابینه باید با توجه به نیازها و مشکلات کنونی کشور انتخاب و معرفی شود، افزود: کابینه‌ای قابل قبول است که  به رغم مشکلات کنونی کشور بتواند برنامه‌ های اجرایی و راهگشا ارائه دهد محمودی شاه نشین با تأکید بر این که چنین اتفاقی هم زمانی رخ می دهد که کابینه با رویکرد تخصصی به دور از سهم ‌خواهی‌ های سیاسی معرفی شود، ادامه داد: طبیعی است که رئیس جمهور باید گزینه ‌ای را انتخاب کند که از نظر گرایشات سیاسی با او و برنامه های دولت او همسو ، اما باید تأکید شود که تخصص و کارآمدی افراد برای حضور در کابینه مهمترین دغدغه باشد. این نماینده مجلس همچنین با اشاره به شایعات بسیاری که درباره انتخاب اعضای کابینه وجود دارد، اظهار کرد: در خصوص چگونگی کابینه نیم توان پیش داوری کرد، اما از آن جایی که شخص رئیس جمهوری اهل تعامل است از افراد معتدل جریانات سیاسی استفاده خواهد کرد. محمودی با بیان این که سهم خواهی ها جایی در انتخاب افراد برای حضور در دولت جدید ندارد، افزود: پیش بینی می شود که رئیس جمهوری با استفاده از افرادی جوان و پر انرژی کابینه اعتدالی تشکیل داده و به مجلس معرفی کند.

     کابینه جدید متشکل از افراد پرانرژی باشد

علی وقف چی، دیگر نماینده مجلس نیز با تأکید بر ضرورت شکل گیری کابینه ای جوان در دولت دوازدهم، می گوید: آن چه باید در دوره دوم دولت مورد تأکید قرار گیرد این است که افرادی در بدنه دولت به کار گرفته شوند که از نظر علمی به روز باشند و با توانمندی و انرژی لازم مسائل و برنامه را پیگیری کنند. این نماینده مجلس با بیان این که ریسک پذیری یکی از ویژگی‌ های مدیران موفق است،افزود: آن چه تجربه شده است، این است که متاسفانه در کشور ما مدیران به دنبال این هستند که با روزمرگی زمان را از دست می‌دهند. به این معنا که همیشه برنامه این بوده که فقط امروز را اداره کنیم و این موضوع فقط شامل دولت فعلی نمی‌ شود و قریب به اتفاق دولت‌ها نیز چنین رویکردی داشتند. وقف چی با بیان این که یک کابینه موفق باید یک برنامه بلند مدت واقعی و به دور از شعار داشته باشد، ادامه داد: طبیعی است که با حضور جوان تر ها و افراد شایسته در جایگاه وزرا و مدیران دولتی نتایج بهتری حاصل می شود. این نمانیده مجلس با بیان این که اعضای کابینه باید با نگاه تخصصی و ریسک پذیری، نقش اساسی در توسعه کشور را دنبال کنند، افزود: شرایط کنونی کشور بیش از هر چیزی نیاز به حضور و فعالیت افراد و مدیران پاک دست و توانمند به معنای تمام دارد و این همانی است که دولت در این دوره باید به آن توجه کند.