در گفت وگو با کارشناسان بررسی شد

احترام مجلس به منتخبان منتخب مردم

تا معرفی اعضی تشکیل دهنده کابینه دوازدهم به مجلس شورای اسلامی چند روزی بیشتر باقی نمانده است.

  1. ۱ هفته،۴ روز قبل
  2. ۰
مجلس
نوآوران -

جدا از آن چه تاکنون بارها تکرار شده است که از رئیس جمهوری دولت تدبیر و امید انتظار می رود تا در کابینه جدید به چه مؤلفه هایی توجه کند و چه مسائلی را در نظر داشته باشد، این بار خطاب به نمانیدگان مجلس ذکر نکاتی ضروری به نظر می رسد. به این معنا که پارلمان باید در رأی اعتماد به وزیران پیشنهادی رئیس جمهوری توجه داشته باشد که همان گونه که مردم در ایام انتخابات با صلابت به پای صندوق های رأی حاضر شدند و به حسن روحانی رأی دادند، انتظار دارند که نمایندگان نیز از افرادی که منتخب مردم برای پست وزارت معرفی کرده است، حمایت کنند. به عبارتی مردم انتظار دارند که همان گونه که مردم به حسن روحانی اعتماد کرده اند، آن ها هم به رأی ملت اعتماد کرده و به آن احترام بگذارند.

برنامه های دولت در مسیر اصلی قرار می گیرد

سید محمود میرلوحی، منتخب مردم تهران در پنجمین دوره شورای شهر و فعال سیاسی اصلاح طلب نیز با بیان این که در انتخابات ریاست جمهوری اخیر جریان اصلاح‌‌ طلب و حامیان آن ها  با قدرت به صحنه آمدند و خواست و مطالبه خود را از کریدور صندوق های رأی اعلام کردند، می گوید: آن‌ چه به عنوان خروجی نهایی انتخابات در سال ‌های اخیر مدنظر قرار می ‌گیرد، نشان از تمایل مردم به جریان اصلاحات است.

او همچنین با بیان این که اصلاح طلبان همواره حسن روحانی را به عنوان تنها گزینه خود چه در انتخابات و چه در طول دوران ریاست جمهوری اش مورد حمایت های خود قرار داده و در این مسیر سهم خواهی معنایی ندارد، افزود: امروز که در آستانه معرفی کابینه جدید از سوی حسن روحانی هستیم، شنیده می ‌شود که برخی افراد به صورت ناروا اتهاماتی از قبیل سهم ‌خواهی را به جریان اصلاحات وارد می ‌کنند که در پاسخ به این افراد گفتنی است که اصلاح ‌طلبان چه در سال 92 و چه در سال 96 بدون هیچ چشم‌ داشتی فقط منافع ملی و توسعه کشور را در نظر داشته و خواهند داشت.

میرلوحی با اشاره به این که چینش و معرفی اعضای کابینه دوازدهم از سوی رئیس جمهوری مستلزم و کمک وهمکاری همه جریانات سیاسی است، ادامه داد: با توجه به چنین مهمی است که امروز توصیه هایی هم از سوی برخی از فعالان سیاسی ذکر می شود.

این فعال سیاسی اصلاح طلب با بیان این که در شرایط فعلی کشور علاوه بر توجه ویژه به مسائل اقتصادی توجه به دو حوزه جوانان و زنان نیز از ضرورت‌ های جامعه است، اظهار کرد: آن ‌چه در جامعه به عنوان خواست ‌عمومی وجود دارد؛ این است که سهم زنان و جوانان در دولت افزایش یابد و در بخش‌های اقتصادی نیز در جهت خروج کامل از رکود تحولاتی ایجاد شود و آن طور که از برنامه ها و اظهارات رئیس جمهوری دریافت می شود این آغاز به کار این دولت می تواند بسیاری از تحولات مثبت و ضروری را در عرصه های گوناگون به ثمر بنشاند.

به اعتقاد او دولت دوازدهم ادامه دولت یازدهم  اما جوان ‌تر است، زنان در آن سهم بیشتری خواهند داشت و رونق اقتصادی به صورت جدی در آن مورد توجه قرار خواهد گرفت و این امیدواری وجود دارد که با حضور هم فکران رئیس جمهوری برنامه ای دولت در مسیر اصلی خود قرار گیرد.

رئیس جمهور در انتخاب اعضای کابینه آزاد است

غلامعلی جعفرزاد ایمن‌ آبادی، نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی با اشاره به انتظاراتی که از دولت دوازدهم در راستای چینش کابینه جدید وجود دارد، می گوید: در این دوره بیشترین تأکیدها بر محور مسائل اقتصادی قرار دارد و دولت جدید باید بیشتر انرژی خود را صرف این راه کند.

او همچنین با بیان این که خروج از رکود یکی از مهم ترین مطالبه اقتصادی جامعه است، افزود: خروج از رکود مستلزم این است که  افزایش ارزش پول ملی، کنترل تورم، کاهش حجم نقدینگی، تراز بازرگانی مثبت، حل مباحث گمرکی، کاهش نرخ سود بانکی است و در نهایت خروج از رکود منجر به رونق اقتصادی خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه اگر در عرصه اقتصادی به نقطه‌ای برسیم که در دنیا حرفی برای گفتن داشته باشیم انگار که حرف سیاسی، نظامی و اجتماعی کشور را زده‌ایم، افزود: بسیاری از مشکلات اقتصادی کشور ناشی از فقر، بی‌کاری و کاهش درآمد مردم است.

این نماینده مجلس با بیان این که دولت باید در انتخاب کابینه آزاد باشد، ادامه داد: مجلس در راستای رأی اعتماد به وزرای پیشنهادی رئیس جمهوری قطعا همکاری های لازم را خواهد داشت، اما آن چه باید در این زمینه مورد توجه دولت قرار گیرد، این است که در این دوره باید وزرا و مدیرانی که با مردم فاصله و چابکی و زرنگی لازم را در اداره امور و اجرای برنامه های رئیس جمهوری ندارند، جای خود را به افرادی دهند که در راستای اجرای برنامه های مطابق با خواست ملت توانا و کوشا هستند.

جعفرزاده ایمن آبادی باید تأکید بر این که نمی توان در خصوص انتخاب اعضای کابینه پیش داروی کرد و این مهم در اختیار شخص رئیس جمهوری قرار دارد، افزود: اا به طور کلی کسانی از فیلتر مجلس شورای اسلامی عبور می کنند که عملکرد آن ها منطبق با خواسته های مردمی و در جهت رفع نیارهای آن ها باشد.