مشاور رئیس دولت اصلاحات در گفت‌و‌گو با نوآوران تأکید کرد:

اعتماد با صلابت مجلس به منتخبان منتخب مردم

معرفی کابینه این روزها بحث داغ بسیاری از محافل خبری است و بر اساس اعلام قبلی وزرای پیشنهادی دولت دوازدهم برای جلب رأی اعتماد نمایندگان مردم به مجلس معرفی می‌شوند.

  1. ۱ هفته،۶ روز قبل
  2. ۰
درایتی
نوآوران -

گمانه‌زنی‌های بسیاری درخصوص چیدمان کابینه مطرح شد و بسیاری تلاش کردند چنین القا کنند که روحانی در جریان انتخاب وزرای کابینه تحت‌تأثیر برخی افراد و جریان‌ها قرار گرفته است. این در حالی است که بارها از سوی دولت بر این موضوع تأکید شده است که به هیچ‌وجه روحانی تحت‌تأثیر فشارها قرار نمی‌‌گیرد.

به احتمال زیاد و براساس آنچه که اعلام شده امروز روزی است که وزرا به مجلس معرفی می‌شوند. خوشبختانه با ترکیب فعلی مجلس دهم این‌طور به نظر می‌رسد که روحانی مسیر همواری در پیش داشته باشد و کمتر شاهد مانع‌تراشی برخی در جریان رأی اعتماد باشیم. در همین خصوص به گفت‌و‌گو با مصطفی درایتی، مشاور رئیس دولت اصلاحات پرداختیم که مشروح آن تقدیم مخاطبان گرامی می‌شود.

    بر اساس آنچه گفته شده امروز (سه‌شنبه) دکتر روحانی کابینه دوازدهم را به مجلس شورای اسلامی معرفی می‌کند. به نظر شما با توجه به ترکیب جدید و متفاوت مجلس، دولت چه مسیری در پیش خواهد داشت؟ آیا همچنان شاهد مانع‌تراشی برخی در راستای رأی اعتماد به وزرای معرفی شده خواهیم بود؟

 قطعاً مجلس فعلی قرار بر همراهی دولت دارد و به نظر می‌رسد مشکل سیاسی به آن معنا ایجاد نشود. البته شاید برخی با چوب لای چرخ گذاشتن سعی در مانع‌تراشی در مسیر دولت داشته باشند. طبیعتاً انتظار عمومی این است که روحانی با توجه به وعده‌هایش افرادی را برای تصدی امور وزارتخانه‌ها انتخاب کند که در راستای برنامه‌های دولت حرکت کنند. در این میان مجلس نیز با نگاه تخصصی‌تر و جدی‌تری و به دور از غرض‌ورزی به بررسی توانمندی و کارآمدی گزینه‌های معرفی شده برای وزارت‌خانه‌‌ها بپردازد. نمایندگان مجلس در راستای کمک به دولت باید به مدیرانی شایسته، مجرب، متعهد و کارآمد اعتماد کنند. این حق نمایندگان مجلس است که پس از بررسی‌ توانمندی وزرای پیشنهادی نسبت به ارائه و یا عدم ارائه رأی اعتماد اقدام نمایند و طبیعتاً این امر حقی برای مجلس ایجاد کرده است و به این ترتیب می‌توان گفت ارزیابی‌ها، مخالفت‌ها و موافقت‌ها از جنبه سیاسی خارج می‌شوند. ممکن است جریان موافق روحانی نیز پس از بحث و بررسی درخصوص گزینه‌های پیشنهادی به مخالفت بپردازد و البته این مخالفت از باب ناهمراهی با دولت نیست. ممکن است برخی نمایندگان، گزینه‌های مطرح شده را برای تصدی امور وزارتخانه نامناسب بدانند و این حق طبیعی آن‌ها به عنوان نماینده مردم است که براساس مصالح و منافع حرکت کنند. از دیگر سو  مجلس نیز باید این نکته را در نظر داشته باشد که روحانی به عنوان منتخب مردم مدیرانی را برای کابینه معرفی خواهد کرد که در راستای اهدافش و به بیان دیگر آرای مردم گام بردارند و از این رو باید حق رئیس‌جمهور را در انتخاب کابینه در نظر داشته باشند و با مانع‌تراشی‌های مغرضانه طی مسیر را برای منتخب مردم دشوار نکنند. بر کسی پوشیده نیست که جهت‌گیری براساس حقوق مردم و انجام تعهدات، مهم‌ترین مطالبه مردم از روحانی است و این‌که چنین مهمی را با چه وسیله و ابزاری دنبال محقق می‌کند در درجه دوم اهمیت قرار دارد. ممکن است همین اهداف را چهره‌ای اصولگرا نیز بتواند محقق کند که در چنین حالتی اصلاح‌طلبان مخالفتی نخواهند داشت چراکه منافع و مصالح ملی مهم‌ترین امری است که باید در نظر گرفته شود. روحانی به‌عنوان منتخب مردم حق دارد از هر ابزاری که برای عملیاتی کردن تعهداتش مناسبتر باشد، استفاده نماید. نکته مهمی که باید در این میان مورد توجه قرار داد این است که مجلس نیز حقوق رئیس‌جمهور را باید به رسمیت بشناسد و به انتخاب روحانی که منتخب 24 میلیون ایرانی است، احترام گذارد و همچون مردم که روز 29 اردیبهشت با صلابت پای صندوق‌های رأی حضور یافتند، به منتخبان و گزینه‌های معرفی شده از سوی رئیس‌جمهور برای کابینه اعتماد کند. به اعتقاد من مخالفت‌ها و چالش‌های مجلس و دولت در چنین شرایطی را نمی‌توان چندان سیاسی ارزیابی کرد و بیشتر در راستای توانمندتر ساختن کابینه باید تحلیل کرد. حق مجلس و دولت باید به رسمیت شناخته شود و هر دو قوه به دولت برای تحقق وعده‌هایش کمک کنند. خوشبختانه به نظر می‌رسد که همراهی مجلس با دولت در رأی اعتماد بیشتر از دوره قبل خواهد بود و کابینه یکدست‌تر و چابک‌‌تری خواهیم داشت.

   در شرایط کنونی شاهد هستیم که در مجلس دهم نیز برخی نمایندگان با نام مستقل رأی آوردند. متأسفانه گاهی اوقات در بزنگاه‌های حساس شاهد چرخش سیاسی نمایندگان مستقل به سمت اصولگراها درحالی که با نام مستقل رأی مردم را جذب کردند، بودیم. به نظر شما چنین افرادی این بار مستقل عمل خواهند کرد یا همچون مانع‌تراش در مسیر روحانی خواهند بود. شما چه پیش‌بینی می‌کنید؟

در برخی بزنگاه‌های حساس این افراد تلاش کردند در حال و هوای غالب مجلس حرکت کنند. به طور معمول نمایندگان مستقل به رأی اکثریت مجلس نگاه می‌کنند و در همان راستا گام برمی‌دارند و در مقاطعی نیز وارد تعامل و بر آن اساس حرکت می‌کنند. اگر شرایط و فضای حاکم بر مجلس به‌گونه‌ای باشد که همسو و همگام با روحانی اقدام کنند، مستقل‌ها نیز همان جهت را خواهند یافت.

   طی روزهای اخیر مسائل بسیاری از این دست مطرح شد که تا روز معرفی کابینه به مجلس، وزیران پیشنهادی تغییر می‌کنند. در حالی که سخنگوی دولت و سایر اعضای کابینه یازدهم بر این موضوع تأکید کردند که روحانی به هیچ‌وجه تحت‌تأثیر فشارها و سهم‌خواهی‌ها قرار نمی‌گیرد. پیش‌بینی‌تان را در این خصوص بفرمایید؟

از ابتدا این حرف‌و‌حدیث‌ها مطرح بوده و نکته مهم این است که روحانی به هیچ‌وجه تحت‌تأثیر این سهم‌خواهی‌ها و فشارها قرار نمی‌گیرد. روحانی سعی می‌کند چیدمان وزرا در کابینه به نحوی باشد که اهداف اصلی و تعهداتش تحقق یابد. قطعاً روحانی بعد از بررسی‌ها‌ و ارزیابی‌های بسیار بهترین گزینه‌ها را معرفی می‌کند. بعید می‌دانم که روحانی تحت‌تأثیر فشارها قرار گیرد. او افرادی انتخاب می‌کند که برای تحقق اهداف دولت هزینه می‌دهند و انگیزه کار دارند. 


خبرنگار: آرزو قادری