حسن رسولی در گفت‌و‌گو با نوآوران:

راه رسیدن به پاستور از بهشت نمی‌گذرد

در واپسین روزهای فعالیت شهردار تهران شاهد برخی اقداماتی هستیم که اداره شهر را برای شهردار آینده پایتخت دشوار می‌کند؛ استخدام‌های گسترده در زیرمجموعه‌های شهرداری تهران طی روزهای اخیر موضوعی است که بسیار به چشم می‌خورد.

  1. ۱ هفته،۲ روز قبل
  2. ۰
رسولی
نوآوران -

در کنار بدهی‌های مالی زیاد و پرونده‌های فساد کلان، استخدام‌ رسمی افراد ناکارآمد صرف نورچشمی بودن آن‌ها اداره شهر را برای شهردار آینده تهران بسیار سخت خواهد کرد چراکه شهر تهران نیازمند مدیران اجرایی قوی است و زمانی که افراد ناکارآمد در مسند امور قرار می‌گیرند، از یک سو برکناری‌شان امری سخت و از دیگر سو نیز اداره شهر بزرگی همچون تهران با مدیرانی بی‌کفایت امری ناممکن خواهد بود. در شرایط کنونی این نکته قابل تأمل است که بعد از 14 سال بازگشت اصلاح‌طلبان به عرصه مدیریت شهری آن هم با مشکلات باقی‌مانده از دوره شهردار پیشین نباید سطح انتظاراتمان از شهردار آینده بالا باشد چراکه او باید ابتدا به رفع مشکلات و کاستی‌های یادگار مانده بپردازد و سپس اقدام به سازندگی در شهر کند.

در همین رابطه با حسن رسولی، عضو هیأت‌مدیره بنیاد باران و امید ایرانیان و همچنین منتخب مردم شهر تهران در شورای پنجم به گفت‌وگو پرداختیم که مشروح آن را با هم می‌خوانیم:

     بعد از 14 سال دوباره موقعیتی پیش آمده است تا شهر تهران را اصلاح‌طلبان اداره کنند. به نظر شما با وجود بدهی‌‌های مالی بسیار و فسادهای اقتصادی کلان که در شهرداری و زیرمجموعه‌های آن باقی مانده است، آیا می‌توان گفت شهردار آینده تهران با مشکلات بسیاری مواجه خواهد بود و این‌که بعد از 14 سال اداره امور پایتخت به اصلاح‌طلبان واگذار شده است، قطعاً سکوی پرشی برای آن‌ها نیست و همچون تله‌ای خواهد بود که با وجود بدهی‌های بالا و در شرایط بحرانی سطح انتظارات از شهردار اصلاح‌طلب تهران را بالا می‌برد. شما این امر را چطور ارزیابی می‌نمایید؟

به نظر من وضعیتی که امروز در حوزه مدیریت شهری تهران جاری و ساری است همچون دوره‌ای است که دکتر روحانی پس از هشت سال قوه مجریه را از اصولگرایان تحویل گرفت. اساساً بر این باور هستم که براساس تجربه 4 دهه پس از پیروزی انقلاب اسلامی همواره اصولگرایان در مجلس شورای اسلامی و دولت و شورای شهر در مقاطعی با رأی مردم اداره امور را بر عهده گرفتند که از حیث دسترسی به منابع مالی و پشتیبانی‌های همه‌جانبه از وفور و فراوانی برخوردار بوده‌اند. در عین حال به دلیل ناتوانی در اداره امور نتوانستند کارنامه عملکردی قابل قبولی را ارائه نمایند. گواه این برداشت را می‌توان فروش 700‌میلیارد دلار در دو دولت نهم و دهم دانست. در شرایطی که هماهنگی کاملی میان مجلس و قوه مجریه و قضائیه، صداو‌سیما و سایر نهادهای مؤثر در عرصه داخلی کشور وجود دارد و شاهد بودیم که در سال 92 با وجود امکانات فراوانی که در اختیار داشتند، براساس شاخص‌های مندرج در کتاب‌های ملی کشور تغییر و تحول دولت از احمدی‌نژاد به روحانی در شراطی صورت گرفت که نرخ تورم حدود 40 درصد بود. نرخ رشد اقتصادی منهای 5/6 درصد بود و سایر شاخص‌های اقتصاد مالی و عمومی کشور نیز وضعیت چندان بهتری از این دو شاخصی که بر آن‌ها استناد کردم، نداشت. در چنین شرایطی مردم به دولت مورد حمایت اصلاح‌طلبان یعنی روحانی رأی دادند و علی‌رغم این‌که طی چهار سال گذشته سخت‌ترین سال‌ها از حیث تنگناهای موجود پیش پای مالی دولت بود، خوشبختانه نرخ رشد اقتصادی در سال 95 به بالای 8 درصد رسید و تورم تک‌رقمی شد و تهدیدهای داخلی و خارجی مهار شد و در برخی موارد کاهش یافت. به اعتقاد من در حوزه مدیریت شهری نیز شورای پنجم و شهردار منتخب این شورا چنین وضعیتی را از حوزه اصولگرایی تحویل خواهند گرفت. بدهی‌های فراوان و ساختار متورم و ناکارآمد از حیث نیروی انسانی و سایر معضلات بحران‌زایی که در حوزه مدیریت شهری با آن مواجه‌ هستیم، معضلاتی هستند که اداره شهر را بحرانی می کنند. براساس تجربه می‌توان این چنین تأکید کرد که ظرفیت مدیریت بحران اصلاح‌طلبان به مراتب بهتر از اصولگرایان است و پیش‌بینی می‌شود که علی‌رغم سختی‌ها و دشواری‌های موجود در مسیر، جریان اصلاحات از عهده مدیریت بحرانی پایتخت برمی‌آیند. چالش‌های فراوانی فراروی حوزه مدیریت شهری است و امیدوار هستیم که با رأیی که مردم دادند و انسجامی که اکنون میان قوای مجریه و مقننه شاهد هستیم، شورا و شهرداری آینده پایتخت برقرار است با تلاش و تأمل و به دور از شتابزدگی امکان کنترل این بحران‌ها فراهم باشد. خوش‌بین و امیدوار هستم که حداقل پس از یک سال نخست که شهردار و شورای شهر شرایط سخت و دشواری را باید تحمل و مدیریت کنند به تدریج از سال دوم و سوم آثار و نتایج کارآمدی سیستم مدیریت و ساماندهی اصلاح‌طلبانه در عرصه مدیریت شهری نمایان شود و شاهد مهار این بحران‌ها باشیم به‌ویژه در حوزه مدیریت‌شهری بر این چالش‌ها غلبه یابیم و شاهد آغاز سیر تعالی و تکامل حوزه مدیریت شهری مبتنی بر خردجمعی اصلاح‌طلبان باشیم.

    از فرمایشات حضرتعالی این چنین برداشت می‌شود که نمی‌توان شهرداری اصلاح‌طلبان بر پایتخت را تله فاجعه‌آمیز برای جریان اصلاحات در نظر گرفت. به نظر شما در عرصه مدیریتی اصلاح‌طلبان پرقوت‌تر از اصولگرایان ظاهر خواهند شد؟

باتوجه به این‌که بخش اعظم فعالیت‌های اقتصادی و مالی کشور در تهران صورت می‌گیرد، در صورت حُسن استفاده از این یکدستی و همراهی موزون به نظر می‌رسد که هر چند دشوار اما امکان شناساسی و به‌کارگیری فرصت‌های جدید فراهم است. به‌ویژه این‌که بناست شهردار آینده تهران هر کسی که باشد با حضور در هیأت دولت پس از 14 سال از هماهنگی هم‌افزایانه قوه مجریه و حوزه مدیریت شهری بهره‌مند باشند.

    متأسفانه در حال حاضر در شهرداری تهران و دستگاه‌های زیرمجموعه آن شاهد استخدام رسمی بسیاری از کارکنان هستیم که قطعاً مشکلاتی را برای شهردار آینده پایتخت ایجاد می‌کند. شهردار آینده تهران قطعاً با این مشکل مواجه خواهد بود و باید چاره‌ای برای رفع این مشکل نماید. شما چه آینده‌ای را در این خصوص پیش‌بینی می‌نمایید؟

به هر حال مدیریت آینده شهر تهران در مواجهه با این مشکلات با استفاده از تجراب دوران دفاع مقدس، دوره سازندگی و اصلاحات به نظر من به دور از شتابزدگی و با انجام کار کارشناسی شده دقیق و به صورت هوشمندانه ابتدا درصدد مهار این بحران برمی‌آید و پس از آرام‌سازی جو و مهار این بحران‌ها در جهت کاهش و رفع این آسیب‌ها و عادی‌سازی شرایط و نیز آغاز دوره رشد و تعالی حوزه مدیریت شهری حرکت کند. من نیز اعتقاد دارم که کار بسیار پیچیده و دشوار است اما امیدوارم که با جلب مشارکت مردم ظرفیت اصلاح‌طلبی شورای‌شهر و شهردار آینده بتواند در میان‌مدت این مشکلات را رفع نماید.

    باتوجه به این‌که شهر تهران نیازمند مدیر اجرایی قوی است و به صورت جزیره‌ای جدا از سایر شهرهای کشور نمی‌توان اداره کرد، تا چه حد ضروری می‌دانید که شهردار آینده تهران همسو با سیاست‌ها و برنامه‌های رئیس‌جمهور منتخب مردم باشد؟

طی 14 سال گذشته یک واگرایی بسیار مضری میان حوزه مدیریت شهری پایتخت و قوه مجریه وجود داشته است. احمدی‌نژاد و قالیباف طی این 14 سال همواره درصدد این بوده‌اند که شهرداری و حوزه مدیریت شهری را به عنوان ظرفیت تبلیغاتی برای رسیدن به ریاست قوه مجریه تبدیل به سکوی پرشی کنند. طبیعتاً در چنین شرایطی حد همکاری‌های فی‌مابین به پایین‌ترین سطح ممکن نزول می‌یابد و روابط نوعاً متأثر از حساسیت‌های سیاسی می‌شود. اصلاح‌طلبان بنا را بر این گذاشته‌اند که بر این چرخه معیوب و باور غلط 14 ساله اخیر پایان دهند که راه ریاست‌جمهوری در خیابان پاستور از خیابان بهشت و آن هم با استفاده از منابع متعلق به شهروندان تهرانی عبور می‌کند.

.

خبرنگار: آرزو قادری