فاضل‌میبدی در گفت‌و‌گو با نوآوران:

وزرای دولت دوازدهم جزیره‌ای عمل نکنند

روز سه‌شنبه 17 مرداد 96 دکتر روحانی وزرای پیشنهادی کابینه دوازدهم را به مجلس معرفی نمود. آنچه به وضوح در کابینه پیشنهادی به چشم می‌خورد حضور جوانانی همچون محمد جواد آذری جهرمی، به‌عنوان وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات است که روحانی به درستی و براساس آنچه گفته بود در راستای ترمیم و جوان‌سازی کابینه حرکت کرد.

  1. ۶ روز،۲ ساعت قبل
  2. ۰
فاضل میبدی
نوآوران -

به جرأت می‌توان گفت که گزینش جوانانی متعهد و در عین حال مجرب و با تجربه درخشان در کابینه دوازدهم نشان از درایت و هوشمندی روحانی دارد. همچنین حضور وزرایی همچون ظریف، زنگنه، قاضی‌زاده هاشمی، کرباسیان و همچنین محمد شریعتمداری در کابینه معرفی شده دوازدهم مؤید توجه به اصل شایسته‌سالاری در دولت دوازدهم است. خوشبختانه برخلاف این‌که برخی جناح‌ها بر طبل سهم‌خواهی از دولت می‌کوبیدند، روحانی با اقتدار عمل کرد و با درنظر گرفتن تنها منافع ملی و مصالح کشور و به پشتوانه رأی مردم گام برداشت. از این رو می‌توان گفت که اعتماد به وزرای منتخب روحانی درحقیقت اعتماد به رأی مردم است. از این رو به نظر می‌رسد که مجلس همسوتر از گذشته درخصوص رأی اعتماد عمل کند و شاهد مانع‌تراشی‌های دوره قبل نباشیم.

در همین خصوص به گفت‌و‌گو با حجت‌الاسلام محمدتقی فاضل میبدی، مشاور رئیس دولت اصلاحات، محقق و پژوهشگر حوزه علمیه قم و همچنین عضو مجمع محققین و مدرسین پرداختیم که مشروح آن تقدیم مخاطبان گرامی می‌شود.

* سه‌شنبه هفته گذشته کابینه پیشنهادی دوازدهم به مجلس معرفی شد. شما چیدمان کابینه دوازدهم را چطور ارزیابی می‌نمایید؟ به نظر شما گزینه‌های پیشنهادی روحانی قادر به تحقق برنامه‌ها و وعده‌های انتخاباتی رئیس‌جمهور خواهند بود؟

روحانی رئیس جمهور منتخب مردم است که پس از بررسی‌های فراوان و کار کارشناسی شده به جمع‌بندی درخصوص اعضای کابینه دوازدهم رسید. او به خوبی در این خصوص عمل کرد و افرادی همچون ظریف، زنگنه، قاضی‌زاده هاشمی و شریعتمداری را که از سوابق اجرایی درخشان برخوردار بودند به عنوان وزیر به نمایندگان مردم معرفی کرد. لیست کابینه پیشنهادی گویای این است که روحانی تمام تلاش خود را به کار گرفت تا کابینه‌ای درخور اعتماد مردم ایران تشکیل دهد. در زمان انتخابات روحانی وعده‌هایی معقول، منطقی و همچنین منطبق با نیازهای جامعه و از سوی دیگر متناسب با توان دولت ارائه داد که تحقق آن‌ها نیازمند مدیرانی مجرب و متعهد به برنامه‌های رئیس‌جمهور منتخب مردم است. خوشبختانه این‌طور به نظر می‌رسد که کابینه پیشنهادی دوازدهم همسویی بیشتری با روحانی خواهند داشت و با انگیزه‌ای بیشتر در راستای تحقق اهداف و برنامه‌های دولت گام برمی‌دارند. متأسفانه در دولت یازدهم شاهد بی‌انگیزگی برخی مدیران در کابینه بودیم که البته علت اصلی آن را می‌توان در عدم همگامی آن‌ها با روحانی و در نهایت بی‌انگیزگی در اجرای امور دانست.

* تا قبل از معرفی کابینه بسیاری بر این موضوع تأکید می‌کردند که روحانی تحت تأثیر فشارها و سهم‌خواهی‌ها کابینه را معرفی خواهد کرد. شما اکنون و پس از معرفی کابینه چطور ارزیابی می‌نمایید؟ آیا می‌توان بر ادعای این افراد صحه گذاشت؟

روحانی هیچ‌گاه تحت تأثیر هیچ گروهی قرار نگرفته است و فشارها بر او هیچ‌گاه تأثیرگذار نبوده و نخواهد بود. روحانی خود معتقد به ترمیم کابینه بود و اکنون نیز شاهد هستیم از ظرفیت وزرایی که برای دولت بهایی پرداخته‌اند و عملکرد درخشانی در دولت یازدهم داشتند، در کابینه دوازدهم استفاده خواهد کرد. خوشبختانه در کابینه دوازدهم شاهد حضور جوانانی هستیم که این نویدبخش امید به آینده است. روحانی به درستی و به بهترین نحو افراد را برای وزارتخانه‌های مختلف برگزیده است. به بیان دیگر می‌توان گفت روحانی به دور از فشارها و سهم‌خواهی‌ها با اقتدار عمل کرد و شایسته‌سالاری را اصل قرار داد و همانطور که شاهد بودیم بهترین گزینه‌ها را برای تصدی امور وزارتخانه‌ها انتخاب و به مجلس شورای اسلامی معرفی کرد.

* به نظر شما کابینه دوازدهم چه مسیری در پیش خواهد داشت؟ آیا شاهد سنگ‌اندازی و مانع‌تراشی برخی در مسیر رأی اعتماد به وزرا خواهیم بود یا این‌که ترکیب فعلی مجلس همسوتر با دولت عمل خواهد کرد؟

به اعتقاد من برخلاف دوره‌ قبل شاهد همکاری بهتر مجلس و دولت خواهیم بود. رئیس‌جمهور پس از بررسی‌های کارشناسی شده به معرفی وزرای پیشنهادی کابینه دوازدهم تدبیر و امید پرداخت. نمایندگان مجلس نیز براساس منافع ملی و مصالح مردم به عنوان وکلای مردم در خانه‌ملت به بررسی خواهند پرداخت و به نظر می‌رسد که در شرایط کنونی و با ترکیب فعلی بهارستان شاهد تعامل بیشتر میان مجلس و دولت خواهیم بود. البته گزینه‌های پیشنهادی روحانی نیز هر یک از توانمندی‌ها و سوابق اجرایی درخشانی برخوردار هستند و کمتر جای بحث باقی می‌ماند. این‌طور پیش‌بینی می‌کنم که نمایندگان مردم با رأی بالا به کابینه دوازدهم رأی خواهند داد. چراکه رأی به وزرای پیشنهادی روحانی به عنوان منتخبان منتخب مردم درحقیقت حرکت در مسیری است که ملت ایران روز 29 اردیبهشت 96 پای صندوق‌های رأی پس از طی صف‌های طویل انتخاب کردند. از این رو به جرأت می توان گفت که سعادت، آرامش و توسعه همه‌جانبه کشور در گروی تأیید منتخبان منتخب مردم است و نمایندگان مجلس با صلابت به وزرای پیشنهادی اعتماد خواهند کرد.

* به نظر شما کابینه پیشنهادی دوازدهم چه چهره‌ای به خود گرفته است

در مجموع و بدون اغراق می‌توان کابینه پیشنهادی دوازدهم را خوب و معتدل تلقی کرد. تخصص کاری وزرا و رویکردشان نسبت به رفع مسائل خصوصاً مسائل اقتصادی مؤید این است که روحانی بهترین و شایسته‌ترین افراد را برای کابینه دوازدهم معرفی کرده است. آنچه در این میان مهم است و باید مورد توجه قرار گیرد این است که روحانی باید رویکرد مورد نظرش را در کابینه جاری و ساری کند و با مدیریتی مناسب وزرا را به همان مسیری هدایت کند که وعده داده تا به این ترتیب شاهد بهبود اوضاع باشیم. در این میان بحث مدیریت دکتر روحانی علاوه بر حضور وزرایی متخصص امری مهم است و متأسفانه اگر چنین اتفاقی نیفتد، مردم از رأی خود مأیوس می‌شوند. از این رو ضروری است که همه وزرا دیدگاه روحانی را در اداره و پیشبرد امور بپذیرند و بر آن اساس عمل کنند. نباید چنین باشد که هرکس دیدگاه خود را در اداره وزارتخانه متبوعش اعمال کند و بر آن اساس تصمیم‌گیری نماید. چراکه ناهماهنگی در دولت به ویژه تیم اقتصادی و این‌که وزرا بدون در نظر گرفتن سیاست‌های کلان دولت، جزیره‌ای عمل کنند، آسیب‌های بسیاری به کشور وارد می‌‌کند. به این ترتیب می‌توان گفت وزرای معرفی شده پس از اخذ رأی اعتماد از مردم با انگیزه و ایمان به برنامه‌های دولت در مسیر توسعه گام بردارند و جزیره‌ای عمل نکنند و به بیان دیگر وزرا همسو با ریل تدبیر و امید حرکت نمایند.


خبرنگار: آرزو قادری