کارشناسان در گفت و گو با نوآوران تاکید کردند:

شریعتمداری؛ مناسب‌ترین گزینه‌ برای وزارت صنعت

گفته می شود که وزارت صنعت، معدن و تجارت با توجه به حوزه های گسترده کاری و مسؤولیت های سنگینی که بر عهده آن نهاده شده است، دارای حساسیت های بسیاری است، خصوصا این که این وزارتخانه با توجه به مسؤولیت سنگینی که در حوزه بازرگانی خارجی و درنهایت رونق بخشیدن و توسعه اقتصادی کشور دارا است، می تواند نقشی مؤثر را در ارتقای نمره دولت در کارنامه اقتصادی دولت ایفا کند.

  1. ۶ روز،۲ ساعت قبل
  2. ۰
1
نوآوران -

بنابراین این وزارتخانه باید پاسخگوی مطالبات بخش های زیادی باشد و به همین دلیل باید وزیری بر این بخش مدیریت کند که تسلط همه جانبه داشته باشد و بنا به اعتقاد بسیاری از کارشناسان آقای شریعتمداری می تواند گزینه مناسبی برای این مهم باشد. سابقه و تجربه شریعتمداری در سال های گذشته و انتخاب او به عنوان وزیر صنعت از سوی رئیس جمهوری حاکی از این است که روحانی فردی اجرایی و عمل گرا را برای وزارت صنعت، معدن و تجارت در دوره دوم دولت خود برگزیده است. مشروح آن چه را در گفت وگوی نوآوران با کارشناسان مطرح شده است، باهم می خوانیم:

در همین خصوص علی تاجرنیا، نماینده مجلس ششم طی گفت‌و‌گویی با خبرنگار نوآوران گفت: به اعتقاد من شاید یکی از شایسته‌ترین و مناسب‌ترین گزینه‌هایی که توسط دولت معرفی شده است محمد شریعتمداری برای تصدی امور وزارت صنعت، معدن و تجارت می‌باشد.

وی در تشریح ویژگی‌های خوب شریعتمداری عنوان کرد: او ارتباطات بسیار مناسبی با سران جریان‌های سیاسی کشور و همچنین مقامات مؤثر نظام دارد و همین امر شرایط مناسبی را برای فعالیت در دولت برای شریعتمداری فراهم می‌کند.

تاجرنیا افزود: شریعتمداری فردی باتجربه در حوزه بازرگانی و مسائل اقتصادی است و طبیعتاً این تجربه نیز به مدد او خواهد آمد و قطعاً می‌تواند در راستای اهداف و برنامه‌های رئیس‌جمهور حرکت کند.

وی معتقد است که شریعتمداری از معدود گزینه‌هایی می‌باشد که اهدافش همسو با وعده‌های انتخاباتی روحانی است. نماینده مجلس ششم ادامه داد: درواقع روحانی در چینش کابینه دوازدهم از افراد پای کار و مدیران اجرایی کارآمد همچون شریعتمداری استفاده کرده است. خوشبختانه شریعتمداری با نهادها و اصنافی که در حوزه تجارت و صنعت درگیر هستند، ارتباطات خیلی خوبی دارد.

تاجرنیا با بیان این‌که حضور شریعتمداری در وزارت صنعت، معدن و تجارت قطعاً مؤثر خواهد بود، اظهار داشت: باتوجه به این‌که او چهره‌ای سیاسی است و شناخت خوبی از پیچیدگی‌های موجود در سیاست کشور دارد، مجموعه خصلت‌ها از او فردی با جوانب مختلف سیاسی و اجرایی و اقتصادی ساخته است و به نظر من فعالیت‌هایش در وزارتخانه مؤثر خواهد بود؛ خصوصاً این‌که با توجه به شرایط کشور و وضعیت اشتغال، بیشترین امیدمان برای اشتغال‌زایی به حوزه صنعت و تجارت است.

وی گفت: چنین به نظر می‌رسد که شریعتمداری می‌تواند در راستای برنامه‌های رئیس‌جمهور و همچنین خواست مردم حرکت کند و وزیر موفقی خواهد بود.

این نماینده مجلس ششم تأکید کرد: اکثریت قاطع نمایندگان مجلس به شریعتمداری رأی قاطع می‌دهند و بیشترین رأی در مجلس از آن او خواهد بود.

شریعتمداری؛ مدیری با سابقه اجرایی درخشان

مجیدرضا حریری، رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین نیز معتقد است که محمد شریعتمداری موفق به کسب رأی اعتماد اکثریت قاطع نمایندگان مجلس خواهد شد.

وی، شریعتمداری را سیاستمدار و مدیر اجرایی با سوابق درخشان و مجرب می‌داند که ارزیابی عملکردش تا حدی راحت‌تر از سایر افرادی است که معرفی شده‌اند چراکه او دارای سابقه‌ای چهار ساله در وزارت بازرگانی دوران اصلاحات است که سابقه روشن و قابل اتکاست که مجلس دوباره بر آن اساس به شریعتمداری اعتماد کند و کلید وزارت صنعت، معدن و تجارت را به او بسپارد.

حریری، تأکید کرد: هم از نظر مدیریت و هم از نظر مواضع سیاسی، شریعتمداری مورد اطمینان و اجماع اکثریت قریب به‌اتفاق جناح‌های سیاسی کشور است و سابقه درخشان او در وزارت بازرگانی و سایر مدیریت‌های اجرایی که در مناصب مختلف داشت مؤید این است که می‌توان به برنامه‌ها و اهدافش امیدوار بود.

وی همچنین گفت: معتقد هستم اهدافی که شریعتمداری بر آن تأکید دارد و نشانه گرفته است صحیح می‌باشد. یکی از برنامه‌های خوب شریعتمداری تولید صادرات‌محور است که در حقیقت می‌توان آن را حلقه مفقوده صنعت کشور دانست و امیدوارم بتوانیم به آن دست یابیم و به سمتی حرکت کنیم که توسعه صادرات جایگزین واردات شود.

رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین، با اشاره به این‌که بخش عمده اجرای صادرات توسعه‌محور بر عهده وزارت صنعت، معدن و تجارت است، عنوان کرد: نکته مهمی که در اهداف تعیین شده از سوی شریعتمداری تعیین شده است و جلب‌توجه می‌کند، پیوستن به سازمان تجارت جهانی است. نپیوستن به سازمان تجارت جهانی خسرانی است که روز به روز تأثیرش بیشتر مشخص و نمایان می‌شود و طی آینده نزدیک اگر نتوانیم به این سازمان بپیوندیم از چرخه تجارت جهانی حذف می‌شویم. چراکه اعضای این سازمان با یکدیگر تحت شرایط ویژه‌ای معامله می‌‌کنند و اگر نتوانیم عضو شویم در معاملات دچار تبعیض‌های تعرفه‌ای می‌شویم.

حریری ادامه داد: یکی از مهم‌ترین پایه‌های خروج از رکود این است که بتوانیم در بخش صنعت از نظر مدیریت تولید تغییراتی ایجاد کنیم و به اتخاذ سیاست‌های مناسب بپردازیم.

وی تصریح کرد: بخش مهمی از اشتغال کشور را می‌توان از طریق توسعه صنایع رفع و فرصت‌های بسیاری برای اشتغالزایی ایجاد کرد. پُرواضح است که باتوجه به سوابق درخشان شریعتمداری می‌توان امید به بهبود اوضاع داشت.

این نماینده مجلس ششم افزود: شریعتمداری به دلیل سوابق درخشانش مورد اعتماد و حمایت بخش خصوصی است و به نظر می‌رسد در مجلس نیز رأی قابل توجهی داشته باشد و نمایندگان مردم به او اعتماد می‌کنند. خوشبختانه او مورد تأیید اکثر جناح‌های سیاسی است و نگرانی در مورد کسب رأی اعتماد مردم ندارند.


اعتماد اکثریت قاطع نمایندگان مجلس به شریعتمداری

در ادامه به گفت‌و‌گو با آلبرت بغزیان، استاد اقتصاد دانشگاه تهران پرداختیم.

او می‌گوید: شریعتمداری رویکرد مثبت و جدی درخصوص خروج از رکود دارد که این هدف تعیین شده از سوی او امری ستودنی است.

این استاد دانشگاه تهران افزود: شریعتمداری باتوجه به تجربه و سوابقی که در کارنامه خود دارد، بهترین گزینه برای تصدی امور وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت است.

بغزیان یکی از نقاط مثبت شریعتمداری را هدف‌گذاری متناسب با اهداف دولت و برنامه‌های روحانی دانست و گفت: در دولت یازدهم برخی از وزرا همسو با برنامه‌های دولت عمل نکردند اما خوشبختانه در ترکیب کابینه دوازدهم که به مجلس معرفی شده است،‌ شاهد گزینه‌هایی همچون شریعتمداری هستیم که همگام با دولت در راستای دستیابی به اهداف حرکت خواهند کرد.

وی ادامه داد: دولت برای تحقق وعده‌های داده شده به مردم در زمان انتخابات مدیرانی قوی همچون شریعتمداری را برای اداره امور وزارتخانه نیاز دارد.

استاد اقتصاد دانشگاه تهران به توان مدیریتی بالای شریعتمداری اشاره و عنوان کرد: خوشبختانه شریعتمداری تاکنون به عنوان مدیری قوی عمل کرده و عملکرد قابل قبولی در حوزه‌های مختلف از خود نشان داده است. از این رو به نظر می‌رسد در زمره وزرایی باشد که بیشترین رأی اعتماد را از مجلس کسب خواهد کرد.

کارنامه مطلوب وزیر پیشنهادی جای خوشحالی دارد

سیدمهدی مقدسی، نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به لیست پیشنهادی وزرای تشکیل دهنده دولت دوازدهم از سوی رئیس جمهوری، می گوید:  برخی از وزرا در دولت گذشته کارنامه مطلوبی را از خود به جای گذاشته اند که به واسطه آن حضور دوباره آن ها هم مثبت بوده و هم جای خوشحالی دارد.

او همچنین با اشاره به معرفی برخی از چهره های خوش نام برای وزارت در دولت جدید با بیان این که برنامه های ارائه شد از سوی این وزرا در دستور بررسی مجلس قرار خواهد گرفت، افزود: این امیدواری وجود دارد که در مسیر رأی اعتماد به کابینه جدید مجلس تمام توان خود را برای همکاری با دولت به کار خواهد گرفت.

این نماینده مجلس در ادامه با اشاره به گزینه پیشنهادی وزارت صنعت، معدن و تجارت، گفت: آقای محمد شریعتمداری دارای سابقه مثبتی هستند و این برای همگان روشن است. وی دو دوره وزیر بازرگانی، یک دوره معاون رئیس جمهوری بوده است.

مقدسی با بیان این که شریعتمداری پیش از وزارت دارای کارنامه ای مثبت از فعالیت ‌های اقتصادی بوده است، افزود: کارنامه و عملکرد مثبت و درخشان آقای شریعتمداری در حوزه بازرگانی به طور قاطع باعث می شود تا وزارتخانه صنعت کاملاً متحول شود.

این نماینده مجلس با اشاره به سابقه شریعتمداری به عنوان معاون رئیس جمهوری دولت یازدهم و مراوه وی با صنعتگران، ادامه داد: او با توجه به سابقه کاری مطلوب خود از مشکلات صنعتگران به خوبی آگاه است و همین باعث می شود تا  دغدغه‌ عدم شناخت کافی از حوزه صنعت و معدن و مشکلات این حوزه برطرف شود. مقدسی با بیان این که اعلام برنامه ‌های وزیر پیشنهادی در راستای تقویت صنعت و معدن می تواند مؤثر واقع شود، تصریح کرد: در دوره گذشته در زمینه معادن اقدامات مطلوبی انجام شده که هنوز کامل نشده است و با توجه به این که گزینه پیشنهادی اهل تعامل و دارای رابطه خوبی با وزرا  است، می تواند مسیر توسعه را اعتلا بخشد.

ارتقای وزارت صنعت، معدن و تجارت

محمدرضا پور ابراهیمی ، دیگر نماینده مجلس نیز درخصوص معرفی محمد شریعتمداری به عنوان وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت می گوید: با توجه به سابقه محمد شریعتمداری در زمان های گذشته و دولت یازدهم که به عنوان معاون رئیس جمهوری به اداره امور می پرداخت، در کنار تجربه کار وی در وزارت بازرگانی می توان این امیدواری را اشاعه داد که فعالیت شریعتمداری باعث ارتقای عملکرد وزرات صنعت خواهد شد.

او همچنین با اشاره به این که در شرایط کنونی مشکل اصلی کشور رونق بخش تولید است، افزود: شرایط کنونی کشور با توجه به اولویت هایی که به خصوص در حوزه اقتصادی وجود دارد، ایجاب می کند تا وزیری بر سر کار بیاید که وجهه قالب عملکردش در حوزه تولید باشد.

این نماینده مجلس با بیان این که رونق بخش تولید نیازمند تحول در عرصه بازرگانی خارجی است، ادامه داد: یکی از ضعف های وزارت صنعت در 4 سال گذشته در بخش بازرگانی خارجی بود و امید است که با تجربه و سابقه مثبت آقای شریعتمداری این مشکل رفع شود.

 پور ابراهیمی با اشاره به آن چه در دولت یازدهم به وقوع پیوست، ادامه داد: علی رغم همکاری با روسیه، میزان صادرات به این کشور در سال 95 کم بود و این کمبود در جایی احساس می شد که کشورمان دارای مناسبا خوبی با روسیه در عرصه های سیاسی بوده است.

این نماینده مجلس با اشاره به بررسی برنامه های وزرای پیشنهادی از سوی پارلمان، افزود: در همین زمینه باید برنامه های آقای شریعتمداری در حوزه تولید و بازرگانی به طور کامل بررسی شود و امیدواریم که با توجه به سابقه وی در حوزه بازگانی خارجی شاهد گشایش هایی اساسی باشیم.

وزیری با تسلط همه جانبه

رمضانعی سبحانی فر،دیگر نماینده مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به اهمیت کارایی و عملکرد تیم اقتصادی هر دولت ، می گوید: بالطبع در عرصه اقتصادی وزارت صنعت، معدن و تجارت بخش های گوناگونی را مدیریت می کند و از این حیث چگونگی مدیریت آن دارای حساسیت بسیاری است.

او همچنین با اشاره به گستردگی حوزه کاری وزرات صنعت، افزود: بسیاری از مطالبات اقتصادی مردم مربوط به عملکرد این وزارتخانه می شود و به همین دلیل است که وزیر مربوطه باید دارای تسلط و مدیریتی همه جانبه باشد.

این نماینده مجلس با بیان این که این تصور وجود دارد که آقای شریعتمداری گزینه مناسبی برای این منصب باشد،ادامه داد: متأسفانه امروزه صنعت با مشکلاتی از قبیل واردات بی رویه و قاچاق کالا رو به رو شده است که پایان دادن به آن ها نیازمند تدبیر و برنامه ریزی خاصی است. سبحانی فر تعطیلی بسیاری از کارخانه ها را نتیجه شرایطی دانست که در فوق به آن ها اشاره شد و تصریح کرد:  متأسفانه اقتصاد کشور دچار مشکل شده است و فشارهای زیادی بعضا ناروا به دولت وارد شده است که وزیر در کاهش فشارها نقش بسزایی دارد و گمان می کنم آقای شریعتمداری بتواند چالش ها را کاهش دهد.

این نماینده مجلس با بیان این که بخش زیادی از مشکلات وزارت صنعت، ناشی از مسولیت های فراوانی است که به این وزارتخانه تحمیل شده است، افزود: صنعت یکی از جدی ترین بخش هایی است که اشتغال در آن تعریف می شود. وقتی کارخانه ای دچار مشکل می شود، تاثیرات گسترده ای می گذارد. هنگامی که کارخانه ای تعطیل می شود، دهها و صدها کارگر بیکار می شوند که اعتراض های آنان اثرات منفی می گذارد. بنابر این وزیر صنعت، معدن و تجارت باید همه این جوانب را در نظر بگیرد.