مطهرنیا در گفت‌و‌گو با نوآوران تأکید کرد:

کابینه پیشنهادی روحانی؛ کابینه‌ای حداقلی برای تحقق مطالبات حداکثری

طی روزهای اخیر واکنش‌های مختلفی درخصوص وزرای پیشنهادی دکتر روحانی برای کابینه دوازدهم مطرح شده است.

  1. ۵ روز،۱۳ ساعت قبل
  2. ۰
مطهرنیا
نوآوران -

 برخی نسبت به عدم استفاده از ظرفیت زنان گله می‌کنند و برخی نیز کابینه پیشنهادی را کابینه‌ای مقدور و حداقلی برای جامه عمل پوشاندن به اهداف حداکثری مردم می‌دانند. نکته قابل تأمل این است که روحانی به دور از سهم‌خواهی‌ برخی جناح‌ها به انتخاب وزرا برای تصدی امور وزارتخانه‌ها پرداخت. در میان مدیران معرفی شده در کابینه اشخاص مجرب، متعهد و متخصصی همچون زنگنه، ظریف، قاضی‌زاده هاشمی و شریعتمداری به چشم می‌خورد که بی‌شک با تجربه‌ای که از مدیریت در حوزه خاص دارند در راستای برنامه‌های دولت و تحقق وعده‌های انتخاباتی روحانی گام بر‌می‌دارند و به خوبی با مشکلات حوزه تخصصی خود آشنا هستند. از این رو به نظر می‌رسد با پیشینه‌ای که وزرای معرفی شده دارند می‌توان به اعتماد اکثریت قاطع نمایندگان مجلس به کابینه پیشنهادی دوازدهم اطمینان داشت. در دوره قبل به دلیل ترکیب مجلس نهم و مانع‌تراشی برخی در مسیر اعتماد به کابینه دوازدهم دکتر روحانی با مشکلات بسیاری مواجه بود. در شرایط کنونی اما خوشبختانه ترکیب جدید مجلس این امید را در اذهان تقویت می‌کند که کابینه دوازدهم مسیر همواری در پیش خواهد  داشت و شاهد سنگ‌اندازی‌ها نخواهیم بود. البته وزرای پیشنهادی برای کابینه دوازدهم نیز از کارنامه قابل قبول و درخشانی برخوردارند که نشان از درایت دکتر روحانی در چینش کابینه است.

در همین خصوص به گفت‌و‌گو با دکتر مهدی مطهرنیا، تحلیلگر مسائل سیاسی و آینده‌پژوه پرداختیم و مشروح آن تقدیم مخاطبان گرامی می‌شود.  

    شما چیدمان کابینه دوازدهم را چطور ارزیابی می‌نمایید؟ به نظر شما گزینه‌های پیشنهادی روحانی قادر به تحقق برنامه‌ها و وعده‌های انتخاباتی رئیس‌جمهور خواهند بود؟

کابینه پیشنهادی حسن روحانی یک کابینه حداقلی برای رسیدن به حداکثر شعارهایی بود که در جامعه مدنی مطرح شده است. این جامعه جامعه‌ای در حال گذار است و به سرعت شاهد تبدیل خواسته‌ها به نیازها هستیم. به بیان دیگر به سرعت نیازهای واقعی جامعه و آحاد مردم خود را بروز و ظهور می‌دهد و با شکافی دو صد چندان خواسته‌های امروز به نیازهای واقعی تبدیل می‌شود. اگر دستگاه دولتی و نهادهای فرادولتی نتوانند پاسخگوی نیازهای مردم باشند ساختارهای قدرت با پرسش جدی روبه‌رو خواهند شد. از این رو شعارهای حداکثری که روحانی داده است اکنون به‌واسطه بسیاری از شاخص‌ها و فشارهای ناشی از بافت موقعیتی به یک کابینه حداقلی تبدیل شده‌اند. در کابینه به عنوان هیات مدیره اجرایی اعمال قدرت در بافت متن سیاست آنچه که از اهمیت برخوردار است وجود یک مجموعه از مدیران سیاسی است که در جایگاه وزارت توانایی مدیریت تکنوکرات‌ها و متخصصان را در وزارتخانه‌ها از یک سو داشته باشند و از سوی دیگر در حوزه سیاست و آوردگاه بسیار بسیار پرفروش سیاست دارای تجربه‌های گرانبهایی باشند لذا کابینه اساساً باید مملوء از شایستگان باشد. آنچه در باب کابینه باید رسالت داشته باشد شایسته‌سالاری و انتخاب براساس شاخص‌ها و سنجه‌هایی است که اساساً برای وزارت به عنوان پل تحقق ایده‌ها و برنامه‌ها در جهت اجرا و انتقال این ایده‌ها و برنامه‌ها به بدنه وزارتخانه‌ها و مدیریت توانمندی‌ها و استعدادهای موجود برای رسیدن به اهداف تعیین‌شده در این برنامه‌هاست. این‌که بگوییم جوانان یا زنان حضور دارند و یا این‌که بگوییم دولت پیر است یا جوان اساساً متن حاشیه‌ای است و اگر افراد نتوانند کارآمدی داشته باشند و با حداکثر توان برای رسیدن به اهداف تعیین‌شده حرکت کنند. باید کابینه معرفی شده را کابینه‌ای حداقلی برای رسیدن به حداکثر مطالبات مردمی دانست. شاید برای برخی این شبهه ایجاد شود که روحانی در چینش کابینه نتوانسته این‌گونه عمل کند. اما اعتقاد دارم روحانی می‌خواهد کابینه‌ای قدرتمند داشته باشد اما نمی‌تواند در بافت موقعیتی کنونی به واسطه مؤلفه‌ها و شاخص‌های متفاوتی که در بطن نظام سیاسی و منازعات جناحی برمی‌خیزد زمینه‌پرور ایجاد یک کابینه حداکثری باشد لذا او تلاش کرده است حداکثر حداقل‌ها را مورد توجه قرار دهد آنچه او در نظر دارد حداکثر حداقل‌ها بوده است.

   روحانی با استقلال کابینه دوازدهم را به مجلس معرفی کرد و تحت‌تأثیر فشارها و سهم‌خواهی‌ها قرار نگرفت. این در حالی است که برخی بر این تأکید می‌کردند که روحانی تحت‌تأثیر سهم‌خواهی‌ها کابینه را معرفی خواهد کرد. شما اکنون و پس از معرفی کابینه چطور ارزیابی می‌نمایید؟

باید بپذیریم که احزاب و جناح‌های سیاسی خانه قدرت سیاسی هستند. احزاب به دنبال این هستند که بتوانند منافع تعریف شده حزبی و در عین حال حزب در خدمت آحاد مردم را بیان کنند لذا آنچه که احزاب می‌گویند نباید تعبیر به سهم‌خواهی شود. اما احزاب آنچه می‌گویند باید مبین و نشان‌دهنده خواست ملی و طبقات گوناگون مردم و انتقال این خواست به طبقه فرادست و نخبه جامعه است. لذا این‌که احزاب فعال باشند و نیروهایی را در زمینه حزبی خود برای تصدی امور معرفی کنند امری پسندیده است اما باید در نهایت همه جوانب کار را بسنجند و با سنجش دقیق در حمایت از منتبان منتخب مردم در چارچوب قانون اساسی و در صحن عمومی مجلس شورای اسلامی حمایت نمایند. حق مجلس شورای اسلامی است که با شاخص‌های معین و مستند به بررسی افراد بپردازد و افراد را تأیید را رد نماید اما تأیید افرادی که از سوی رئیس‌جمهور مشخص شده‌اند می‌تواند قدرت بیشتر و سرعت قابل توجه‌تری را برای رسیدن به اهداف رئیس‌جمهور و دوره دولت آن را فراهم نماید اما آنچه که اهمیت جدی دارد این است که روند امور در چارچوب قانون پیش رود و احترام همه نهادها و حقوق همه آحاد موجود در این نهادها به‌ویژه نمایندگان مجلس شورای اسلامی به رسمیت شناخته شود دراین چارچوب است که می‌توان گفت تعامل قوای بیشتری در جهت رسیدن به کابینه شایسته‌تری در جهت اصول و اهداف منتخب مردم ایجاد می‌شود.


خبرنگار: آرزو قادری