کشمکش بین نیروهای حاضر در خاورمیانه

تردید در روابط ترکیه با آمریکا

«نومان کورتولموش» معاون نخست وزیر و سخنگوی دولت ترکیه با اشاره به عکس‌هایی که نبرد نیروهای ویژه آمریکا درکنار نیروهای نظامی کرد را در شمال ترکیه نشان می‌داد، اظهار کرد که این حرکت مناسبی نبوده و باعث شده تا روابط این دو کشور دوست به چالش کشیده شود.

  1. ۱ سال،۱ ماه قبل
  2. ۰
اردوغان و اوباما
نوآوران -

گروه بین الملل - فرزانه اسکندریان: «نومان کورتولموش» معاون نخست وزیر و سخنگوی دولت ترکیه با اشاره به عکس‌هایی که نبرد نیروهای ویژه آمریکا درکنار نیروهای نظامی کرد را در شمال ترکیه نشان می‌داد، اظهار کرد که این حرکت مناسبی نبوده و باعث شده تا روابط این دو کشور دوست به چالش کشیده شود.

به گزارش راشا تودی، پنتاگون در پاسخ اعلام کرده که حضور نیروهایش فقط جنبه مشاوره داشته‌است. مقام مسئول پنتاگون همچنین خاطرنشان کرد که بعید است کشورش به رویکرد خود در سوریه ادامه دهد، چرا که به‌کارگیری این روش روابط با ترکیه، متحد مهم آمریکا، را تیره کرده‌است.

به‌هرحال، آنکارا به‌خاطر پشتیبانی آمریکا از نیروهای یگان مدافع خلق کرد در مبارزه علیه داعش به خشم آمده‌است. ترکیه بر این عقیده است که نیروهای مبارز کردی سازمانی تروریستی مرتبط با حزب پ‌ک‌ک کردستان هستند. این در حالی است که نیروهای کارگر کرد جدا از درگیری‌های خاورمیانه با دولت ترکیه در حال مبارزه هستند.

در ماه فوریه، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در بیانیه‌ای نیروهای کرد در حال مبارزه با داعش را «تروریست» خواند. وی با لحن خشمگینی گفت آمریکا باید بین ترکیه و تروریست‌ها یک طرف را انتخاب کند.

اردوغان در بیانات خود اظهار داشت: شریک شما من هستم یا تروریست‌های کوربان؟

وی در ادامه ادعا کرد که «نیروهای یگان مدافع خلق» و «حزب اتحاد دموکراتیک سوریه» هردو سازمان‌هایی تروریستی هستند.

عکس خبرگزاری فرانسوی زبان AFP از حضور ارتش‌های آمریکایی در روستای فتیسه،‌ واقع در شمال رقه، به نوعی کشمکش‌ها را میان آنکارا و واشنگتن شدت بخشیده‌است.

از طرفی، «پیتر کوک» سخنگوی پنتاگون در سخنانی روز 6 خرداد گفت: قبلا نیروهای عملیات ویژه ما نشان‌های خاصی روی یونیفورم خود استفاده می‌کردند تا از نیروهای دیگر قابل تشخیص باشند ... آن‌ها هرکاری می‌کنند تا با نیروهای دوست ادغام و از امنیت بیشتری برخوردار شوند.

وی همچنین از تائید یا انکار اطلاعات جدید خودداری کرد.

به‌‌هرحال، مبارزه نیروها علیه گروه‌های تروریستی خاورمیانه به کشمکشی میان قدرت‌ها تبدیل شده است. به همین ترتیب، دلیل اتخاذ رویکردهای متفاوت از جانب نیروهای درگیر نبرد را باید در پشت صحنه روابط بین‌الملل آن کشورها جست، که البته پیروزی علیه تروریسم را تا حدی به تاخیر انداخته‌است.  

چرا آمریکا از همکاری با روسیه در رقه سر باز می‌زند؟

با وجود اینکه، بیرون راندن گروه تروریستی داعش از رقه قدم مهمی در نابودی این گروه است اما آمریکا هنوز قصد همکاری با روسیه را در نبردهای پیش‌رو ندارد. رویکرد آمریکا در سوریه این سوال را در اذهان ایجاد می‌کند که اهداف واقعی این کشور چه می‌تواند باشد.

مایکل هیوز، تحلیل‌گر سیاسی، به راشاتودی گفت: به نظرم آمریکایی‌ها تعهد داده‌اند که با نظامیان روسی همکاری نکنند، زیرا از لحاظ سیاسی این کار ساده‌ای نیست.

پاتریک هنینگسن نیز با تائید نظرات هیوز اظهار داشت ممکن است آمریکا اهداف دیگری در سوریه داشته‌باشد که نمی‌خواهد با روسیه و دولت سوریه عملیات مشترک انجام دهد.

وی در ادامه گفت: با وجود اینکه، آمریکا در کنترل عملیات در رقه بسیار مصمم به‌نظر می‌رسد و تشکیل «نیروهای نظامی عرب» یا «نیروهای دوست عرب» را از نزدیک بررسی می‌کند، اما هرگونه عملیات از جانب نیروهای نظامی دولت سوریه را نادیده می‌گیرد.

نقش نیروهای کرد و نظامیان دولت سوری، مخصوصا بعد از حضور روسیه، در نابودی داعش غیر قابل انکار است.

هنینگسن همچنین افزود: کردها نقش مهمی در این نبرد بازی می‌کنند و حمایت آمریکا هم بی‌تاثیر نیست. اما افزودن این کمک‌های کارساز به عملیات مشترک روسیه و سوریه مطمئنا نبرد را به‌شکل آسان‌تری پیش می‌برد.

به گفته وی، نبرد برای آزادسازی رقه، مرکز خلیفه داعش، کار آسانی نخواهد بود و در صورت نداشتن همکاری‌های سنجیده‌تر این نبرد می‌تواند تا هفته‌ها طول بکشد.

پیش‌روی‌های اخیر نشان می‌دهد که گروه تروریستی داعش قصد ندارد به سادگی در این مبارزات شکست بخورد. طبق گزارش فارس، چندین انفجار  در حومه رقه اتفاق افتاده‌است. علاوه‌براین، شبه‌نظامیان داعش تونل‌هایی در زیر زمین‌های تحت فرماندهی‌شان مخفی حفر کرده‌اند.

این گروه تروریستی شهروندان را بدون سرپناه رها کرده و توجه خود را روی محافظت از شبه‌نظامیان خود متمرکز کرده‌است. آن‌ها همچنین 4 نفر دیگر را که ادعا شده بود با نیروهای ضدداعشی در تماس بودند، سر بردیدند.

در این میان، رویکرد آمریکا در این مبارزات پیچیده در خاورمیانه سوال‌برانگیز است.

«نیروهای دموکراتیک سوریه» همچنین حمله نظامی تازه‌ای را در ریف شمالی رقه به سوی شهرک «الطبقه» واقع در شرق رود فرات آغاز کرده‌اند؛ منطقه‌ای که تحت اشغال داعش است.

فرماندهی نیروهای دموکراتیک با صدور بیانیه ای اعلام کرد: نیروهای دموکراتیک سوریه حمله خود برای آزادسازی رقه را از سه جهت یعنی از منطقه «عین عیسی»، «مطعم النخیل» و «لواء 93» آغاز کرده‌اند.

«طلال سلو» سخنگوی این گروه گفته بود که قصد دارند این اراضی را پاک‌سازی کنند، هر چند به خاطر بمب گذاری داعش از نظر زمانی طولانی شود.

وی همچنین تأکید کرد، تا کنون توانسته‌اند وضعیت را کنترل کنند. اما در خصوص ادعاهای این گروه (داعش) و حمله آنان به نیروهای کرد باید گفت که این ادعاها صحت ندارد و داعش از این ترفندها در راستای جنگ رسانه‌ای استفاده می‌کند.