فلوجه در آستانه آزادسازی

50 هزار شهروند در خطر مرگ قرار دارند

طبق گزارش الجزیره، به نقل از «ژنرال عبدالوهاب السعدی» فرمانده عملیات فلوجه، نیروهای زمینی با حمایت تانک‌ها و نیروهای هوایی عراق و ائتلاف بین‌المللیوارد این شهر شدند.

  1. ۱ سال،۲ ماه قبل
  2. ۰
فلوجه در آستانه آزادسازی
نوآوران -

گروه بین الملل: - فرزانه اسکندریان: نیروهای عراقی حملات خود را در دومین دور مبارزات علیه گروه تروریستی داعش شدت بخشیدند. این در حالی است که بیش از 50 هزارنفر در شهر فلوجه حبس شده‌اند.

این دور از نبردها که از بامداد دوشنبه آغاز شده، با مقاومت دوچندان داعشی‌ها روبرو شد؛ به‌طوری که اعضای این گروه تروریستی در عملیات انتحاری سعی در شکست نیروهای مبارز دارند.

طبق گزارش الجزیره، به نقل از «ژنرال عبدالوهاب السعدی» فرمانده عملیات فلوجه، نیروهای زمینی با حمایت تانک‌ها و نیروهای هوایی عراق و ائتلاف بین‌المللیوارد این شهر شدند.

وی افزود که نیروی ویژه ضد تروریسم (CTS) و سپاه عراق حدودا 4 بامداد از سه مسیر به فلوجه یورش بردند.

علاوه‌براین، منابع نظامی عراق اعلام کردند که در اولین ساعات مبارزه حداقل 10 نفر از نیروهای امنیتی عراق و شبه‌نظامیان شیعی جان خود را از دست دادند و 25 نفر دیگر نیز مجروح شدند.

این در حالی است که حداقل 15 نفر از سربازان نیروهای ویژه  در الرمادی، واقع در 100 کیلومتری فلوجه، جان خود را از دست دادند. از طرفی، در انفجارهای شمال و شمال‌شرق بغداد 9 نفر کشته شدند و 26 نفر دیگر مجروح شدند. در مبارزات دوروزه هزاران نفر از شهروندان از شهرها آواره شدند. باوجوداین‌که، تنها چند خانواده قادر بودند از فلوجه فرار کنند اما بیش از 50 هزار نفر دیگر هنوز در این شهر حبس هستند. نیروهای ویژه ضد تروریسم نیز این عملیات را جزء دشوارترین نبردها در عراق در نظر دارد.

سازمان امورپناهندگی نروژی (NRC) نیز اعلام کرد که از اول خرداد حدود 3 هزار نفر توانستند از فلوجه جان سالم به در برند.

در هر صورت، عملیات بازپس‌گیری فلوجه که حدودا از یک هفته پیش آغاز شده بر آزادسازی دهکده‌ها و مناطق روستایی حاشیه این شهر، در 50 کیلومتری بغداد، متمرکز است.

«نصر مفلحی» سازمانامورپناهندگینروژ در عراق گفت: منابع ما در کمپ‌ها بسیار محدود هستند. همچنان‌که بسیاری قصد فرار از شهر را دارند، آب و غذای کافی در دسترس نیست ... و انتظار می‌رود که با موج گسترده‌تری از آوارگی‌ها و نبردها مواجهه شویم.

به هر ترتیب، برآیند گزارشات نشان می‌دهد که نبرد فلوجه به قیمت جان شهروندان بی‌گناه درآمده‌است. غذا در حدی موجود است که شهروندان بتوانند زنده بمانند. ذخیره برنج و شکر به‌پایان رسیده‌است. قیمت 1 کیلو برنج به48 دلار (تقریبا 163 هزار تومان) رسیده و نیروهای داعشی در اطراف فلوجه در حال آماده‌باش هستند و به شهروندان اجازه خروج نمی‌دهند.

نکته قابل توجه طبق گفته‌های رنج علاءالدین، محقق خاورمیانه، این است که عملیات فلوجه نبرد تنها دونیروی مخالف نیست؛ بلکه به میدان جنگ چندوجهی تبدیل شده‌است. وی در گزارشی نوشت که اغلب نیروهای مبارز در فلوجه قبایل و نظامیانی هستند که چند ده سال عضو نیروهای بسیجی بودند که از طرفی با آمریکا و از طرف دیگر با دولت عراق در حال جنگ هستند.

علاءالدین اضافه کرد: فراموش نشود فلوجه شهریست که هیچ‌وقت نخواسته تحت کنترل هیچ قدرتی باشد، چه آمریکا، چه دولت وقت عراق.

واشنگتن 1.2 میلیارد دلار برای آموزش نیروها و تامین تجهیزات هزینه کرده است. به‌هرروی، نیروهای آمریکایی برای انجام هرگونه عملیاتی نیاز به کسب مجوز از مجلس شیعی عراق دارند و برای آزاد سازی به نوعی وابسته به نیروهای شیعی هستند.

در کل، تحلیل‌گران این‌گونه پیش‌بینی می‌کنند که نیروهای گروه تروریستی داعش بالاخره در فلوجه شکست خواهند خورد و متعاقبا به موصل عقب‌گرد می‌کنند تا از این طریق بتوانند از موضع خود به شکل قوی‌تری محافظت کنند. 

گروه تروریستی داعش فلوجه را بیش از دو سال است که تحت کنترل دارد وهرگونه پیش‌روی به سمت این شهر را با حملات و بمب‌های مختلف خنثی کرده است. به قول کریستوفر هارمر،‌تحلیل‌گر برجسته موسسه تحقیقاتی Study of War، استراتژی‌های غیرمعمولی که داعش در مبارزات خود به‌کار می‌گیرد یکی از دلایلی بوده که جنگ را دشوارتر کرد.

در یک جنگ معمولی، به‌کارگیریتاکتیک‌های خاص طرف مقابل را مجبور می‌کند تا تسلیم شود، اما داعش تا وقتی اسلحه دارد به جنگ ادامه می‌دهد. داعش تا وقتی نیروهای انتحاری دارد از مبارزه عقب‌نشینی نمی‌کند.

این‌گونه به‌نظر می‌رسد که شمارش معکوس برای آزادسازی فلوجه آغاز شده است، چرا که در این شهر کم‌تر از هزار نیروی داعشی باقی مانده‌اند که در مقابل هزاران نیروی مبارز اطراف فلوجه از قدرت زیادی برخوردار نیستند.

گزینه دیگر پیش روی داعش موصل است؛ شهری که شرایط زندگی در آن‌جا بسیار دشوار شده‌است. مواد غذایی کنسروشده، نفت و گازدر دسترس هستند اما تا حد قابل توجهی گران شده‌اند. سبزیجات تازه هم گران هستند، اما گوشت ارزان است چراکه کشاورزان نمیتوانند آن‌راهمچون گذشته صادر کنند.

بسیاری از شهروندان درموصل بیکار شدند وازپس مخارج زندگی برنمی‌آیند. اما آب‌شیرین درحال حاضرفراوان‌تر از قبل شده، چرا که مردم چاه حفرکرده‌اند.

براساس شواهد موجود، مردم موصل ازخشونت‌های شدید، کاهش فاجعه باراستانداردهای زندگی وتخریب مساجد و بناهای تاریخی به تنگ آمده‌اند. با این‌حال جذب تروریست ازسوی داعش همچنان ادامه دارد.