نبردی گسترده علیه داعش

ارتش سوریه وارد استان رقه شد

دیده‌بان حقوق بشر سوریه اعلام کرده است که این حمله ارتش سوریه با هماهنگی روسیه و آمریکا در حال انجام است.

  1. ۱ سال،۲ ماه قبل
  2. ۰
ارتش سوریه وارد استان رقه شد
نوآوران -

نیروهای ارتش سوریه در راستای نبردی گسترده علیه داعش، وارد استان رقه شدند. دیده‌بان حقوق بشر سوریه اعلام کرده است که این حمله ارتش سوریه با هماهنگی روسیه و آمریکا در حال انجام است.

به گزارش ایسنا، ارتش سوریه در راستای نبردی گسترده علیه داعش، وارد مرزهای اداری استان رقه شده است.

دیده بان حقوق بشر اعلام کرد که هماهنگی میان روسیه و آمریکا در مورد نبرد نیروهای ارتش سوریه علیه داعش در رقه وجود دارد.

دیده بان حقوق بشر سوریه تاکید کرد، نیروهای سوری که وارد مرزهای اداری رقه شده‌اند، نیروهای «صقور الصحراء» هستند که از سوی روسیه آموزش‌های فشرده‌ای دیده‌اند.

پیشتر دیده بان حقوق بشر سوریه اعلام کرد که نیروهای ارتش سوریه با پشتیبانی نیروی هوایی روسیه حمله‌ای را ترتیب دادند که از طریق آن توانستند به پیش‌روی‌هایی دست یافته و در فاصله 6 کیلومتری مرزهای اداری استان رقه و در فاصله کمتر از 40 کیلومتری دریاچه الاسد قرار بگیرند.

این پیشروی 10 روز پس از تشکیل یک ائتلاف کردی و عربی مورد حمایت آمریکا صورت گرفته است که با حمایت آمریکا حملاتی برای بازپس‌گیری استان رقه، مقر اصلی داعش در سوریه داشته است و این ائتلاف به سمت طبقه پیش‌روی‌هایی داشته اما این پیش‌روی از بخش شمالی صورت گرفته است.

طبقه که از سال 2014 در تصرف داعش است، حدود 50 کیلومتر با شرق شهر رقه فاصله دارد.

مرحله سوم عملیات آزادسازی فلوجه

دستگاه مبارزه با تروریسم عراق از آغاز مرحله سوم عملیات آزادسازی شهر فلوجه خبر داد.

به گزارش ایسنا، ‌ دستگاه مبارزه با تروریسم عراق اعلام کرد، ‌مرحله سوم عملیات آزادسازی شهر فلوجه آغاز شده است. شبکه المیادین همچنین از فشار آمریکا بر دولت عراق جهت مشارکت مستقیم آمریکا در عملیات آزادسازی فلوجه خبر داد.

پیشتر حیدر العبادی، نخست وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح عراق در سخنانی عنوان داشت که مرحله اول و دوم عملیات آزادسازی فلوجه با موفقیت به پایان رسید و پیروزی امری دست یافتنی شده است.

از سوی دیگر یک منبع امنیتی عراقی نیز اعلام کرد که نیروهای امنیتی این کشور پس از درگیری‌هایی با داعش،‌ موفق شدند وارد مرکز شهر الصقلاویه واقع در شمال غرب فلوجه شده و پرچم عراق بر فراز ساختمان‌های این شهر به اهتزاز درآوردند.

بمباران مراکز نفتی داعش توسط روسیه

بمب افکن های روسی با ادامه عملیات انهدام تاسیسات استخراج و صادرات نفت داعش که اصلی ترین منبع تامین نیازهای ارزی این گروه تروریستی است، چهار مرکز دیگر نفتی را هدف قرار داده و نابود کردند.

به گزارش ایرنا، مرکز روسی نظارت بر آتش بس سوریه - مستقر در پایگاه هوایی حمیمم - در بیانیه خود اعلام کرد: عملیات بمب افکن های روسیه در شمال غربی شهر رقه سبب انهدام چهار مرکز تولید نفت شد که به صورت قاچاق از سوریه خارج می شد.

روسیه که پس از برقراری آتش بس در اسفند ماه سال گذشته عملیات هوایی ضدتروریستی در سوریه را به پایین ترین سطح کاهش داده بود از هفته پیش بمباران مواضع گروه های تروریستی خارج از پیمان ترک مخاصمه از جمله مراکز تولید نفت داعش را از سر گرفته است.

سرگئی رودسکوی رئیس اداره کل عملیات ستاد کل ارتش روسیه نیز در این باره اعلام کرد که در چارچوب عملیات تضعیف و تخریب ساختارهای مالی و اقتصادی گروه های تروریستی ضد سوری، بمباران مراکز و تاسیسات استخراج و صادرات نفت در مناطق مختلف سوریه افزایش یافته است.

وی در این باره گفته است: کارشناسی‌های زیادی برای این عملیات انجام شده و حمله ها به مراکز استخراج غیرقانونی و وسایل قاچاق محصولات نفتی از سوریه به شدت افزایش یافته است.

وزارت دفاع روسیه چهارشنبه گذشته نیز اعلام کرد: بمب افکن های سوخو-34 یک پالایشگاه نفت واقع در منطقه تحت کنترل گروه تروریستی داعش را در استان «حسکه» بمباران کردند.

بنا به آمار اعلام شده، در این مدت 209 مرکز تولید و صادرات نفت متعلق به تروریست ها و بیش از دو هزار کامیون حمل فرآورده های نفتی منهدم شده است.