آسوشیتدپرس خبر داد، سخنگوی سندرس تکذیب کرد

کلینتون، نامزد نهایی حزب دموکرات

به گزارش آسوشیتدپرس، این آمار به رقم ۲۳۸۳ که حد نصاب لازم برای کسب نامزدی است رسیده است. این در حالی است که وی اولین نامزد زن یک حزب عمده آمریکا در انتخابات خواهد بود. از طرفی، رقیب وی، سناتور برنی سندرز از ایالت ورمانت گفته که تا گردهمایی ماه ژوئیه از رقابت‌ها کناره‌گیری نخواهد کرد. سی مایکل بریگز، سخنگوی سندرز در بیانیه ای از اقدام «شتابزده» رسانه ها در شمارش آرای نمایندگان ویژه انتقاد کرد و گفت که نبرد بر سر جلب نظر آنها ادامه خواهد یافت.

  1. ۱ سال،۲ ماه قبل
  2. ۰
کلینتون نامزد نهایی حزب دموکرات
نوآوران -

هیلاری کلینتون حد نصاب کافی در زمینه شمار نمایندگانی که در گردهمایی ملی حزب دموکرات از نامزدی او حمایت خواهند کرد را کسب کرده و در انتخابات ریاست جمهوری نامزد این حزب خواهد بود.

به گزارش آسوشیتدپرس، این آمار به رقم ۲۳۸۳ که حد نصاب لازم برای کسب نامزدی است رسیده است. این در حالی است که وی اولین نامزد زن یک حزب عمده آمریکا در انتخابات خواهد بود. از طرفی، رقیب وی، سناتور برنی سندرز از ایالت ورمانت گفته که تا گردهمایی ماه ژوئیه از رقابت‌ها کناره‌گیری نخواهد کرد. سی مایکل بریگز، سخنگوی سندرز در بیانیه ای از اقدام «شتابزده» رسانه ها در شمارش آرای نمایندگان ویژه انتقاد کرد و گفت که نبرد بر سر جلب نظر آنها ادامه خواهد یافت.

به هر روی، پیروزی کلینتون در پورتوریکو و جهش شمار آرای اعضای داخلی حزب - موسوم به نمایندگان ویژه - که از او حمایت می کنند وی را به این مرز رساندند.

کلینتون پس از انتشار این خبر در جریان تجمعی در شهر لانگ بیچ کالیفرنیا گفت:‌ در آستانه یک لحظه تاریخی و بی سابقه هستیم اما هنوز کار داریم.

به هر حال، نمایندگان قول حمایت از یک کاندیدا را پیش از همایش ملی حزب اعلام می کنند اما رای نهایی و رسمی در زمان برگزاری همایش خواهد بود که نامزد احزاب رسما معرفی می‌شوند.

تقریبا بیشتر نظرسنجی ها نشان می‌دهد که هیلاری و ترامپ، دو کاندیدای نهایی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا هستند و برنی سندرز اگر بخواهد باقی بماند، باید به عنوان یک کاندیدای غیر «دموکراتیک»  در صحنه باشد. سخنگوی ساندرز آسوشیتدپرس را متهم کرده آرای اضافی به حساب کمپین هیلاری کلینتون ریخته حال آنکه آرای جدید دستکم تا تابستان شمارش نخواهند شد.

از همین حالا، رقابت بین دو نامزد دموکرات و جمهوریخواه آغاز شده است. هیلاری کلینتون در گفت‌وگوی اختصاصی با شبکه ای بی سی نیوز گفته است: دونالد ترامپ از لحاظ خلق و خو و منش، فاقد شرایط لازم برای ریاست جمهوری است.

مجری خبر شبکه «ای‌بی‌سی‌نیوز» در گفت‌وگویی با کلینتون گفت حامیان کلینتون اخیراهیجان زده شده‌اند، و حملات لفظی خود علیه دونالد ترامپ تشدید کرده‌اند. به عنوان مثال، کلینتون از واژه هایی مانند «عوام فریب» و «دیکتاتور» درباره دونالد ترامپ استفاده کرده‌است.

کلینتون با اشاره به دیدگاه بسیار تفرقه انگیز و خطرناک ترامپ درباره جهان گفت: این مهم است که ما این مسائل را همان طور که هست، مطرح کنیم.

اما در مقابل، به گزارش شبکه تلویزیونی سی ان ان، سخنان دونالد‌ترامپ نامزد جمهوریخواه انتخابات آمریکا درباره زنان همچنان برایش مشکل ساز شده‌است. در یکی از فیلم هایی که به تازگی از آرشیو بیرون کشیده شده، ترامپ در گفت وگو با شبکه تلویزیونی ای‌بی‌سی در سال 1994 درباره شاغل بودن همسرش می‌گوید:«به نظرمن، شاغل بودن همسر آدم، بسیار خطرناک است. نمی‌خواهم خیلی مرد زورگو به نظر برسم اما روزهایی است که وقتی از سرکار به خانه می‌آیم و می‌بینم شام آماده نیست، از کوره در می‌روم و قیامت می‌کنم.»

به هر ترتیب سران کشورهای مختلفی از دنیا درحال رصد کردن اخبار انتخاباتی آمریکا هستند تا ببینند کدام نامزد به کاخ سفید راه پیدا می‌کند. در این میان، نتایج انتخاباتی ایالات متحده بر ایران،‌ روسیه و چین، به عنوان کشورهای مستقل جهان بی‌تاثیر نخواهد بود.

«دیمیتری کیسیلف» رییس خبرگزاری روسیا سگودنیا در گزارشی گفت: کشورهای مستقل همچون ایران، روسیه و چین خواهان نظام چند قطبی در جهان هستند و از آن پشتیبانی می کنند ... هر کشوری حق دارد و می تواند براساس منافع خود برای پیشرفت اقدام و الگوی مناسب توسعه را انتخاب کند.

جایگاه ریاست جمهوری آمریکا یکی از کلیدی‌ترین مناصب در میان کشورهای جهان است که می‌تواند نقشی تصمیم‌گیرنده در روند تحولات آینده داشته باشد. لذا، انتخاب بین هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ انتخاب بن بد و بدتر است.

ایده‌های کینتون در مسائل سیاست‌های خارجی، از جنگ عراق گرفته  تا درگیری‌ها در لیبی و سوریه، اشتباه از آب درامد. پیروزی وی در انتخابات می‌تواند به معنی بحرانی‌تر شدن درگیری‌ها باشد. سیاست های او در شرق آمریکا را گرفتار جنگ‌های جدیدی کرد و باعث افزایش تروریسم و حتی ایجاد جنگ سرد جدید با روسیه شد. کلینتون به شدت موافق دخالت هرچه بیشتر نیروهای هوایی کشورش در سوریه است. اما اینگونه به نظر می‌رسد که برنی سندرس تنها نامزد انتخاباتی آمریکاست که اعتقاد دارد این کشورهای منطقه هستند که باید در مورد مسائل اخیر تصمیم‌گیری کنند. علاوه‌براین، کلینتون از حضور ارتش آمریکا در کشور افغانستان نیز حمایت می‌کند.

از طرفی، سخنان ترامپ سرشار از تناقض است. وی اخیرا راجع به فعالیت‌های هسته‌ای کره‌شمالی گفته که اگر می‌توانست چین را مجبور می‌کرد تا رهبر جمهوری دمکراتیک خلق کره (کره شمالی) را از قدرت برکنار کند. همچنین از اقتصاد قدرتمند جهانی چین انتقاد کرده و در سخنان خود گفته ترجیح می‌دهد تا برای کالاهای وارد شده از چین مالیات ببندد. با وجود سیاست‌های تند جمهوریخواهانه‌اش، دونالد ترامپ از طرفی مخالف دخالت‌های کشورش در عراق و بمباران لیبی است.

در اخر، یکی از کلیدی‌ترین مسائلی که ایران را به پیگیری سیاست داخلی آمریکا و انتخابات این کشور جذب کرده‌است، بحث توافق هسته‌ای و برجام است. این که کلینتون و ترامپ در صورت انتخاب شدن هر کدام چه مواضعی در قبال این توافق مهم بین‌المللی از خود نشان خواهند داد، مسئله مهمی است.

ادامه اجرای توافق هسته‌ای مزایایی برای ایران به همراه خواهد داشت، اما مسلما دیدگاه‌های هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه سابق آمریکا، با اوما متفاوت خواهد بود.

از طرف دیگر ترامپ  از اساس مخالف توافق هسته‌ای است. در نتیجه کلینتون می‌تواند انتخاب بهتری برای ایران باشد.