بان کی مون نام عربستان را از لیست سیاه حذف کرد

کمبود بودجه برای کودکان جنگ‌زده؛ بهانه‌ای برای تصمیم سازمان ملل

فرزانه اسکندریان- هفته گذشته سازمان ملل گزارش سالانه خود در مورد ناقضان حقوق کودکان را منتشر کرد. در این گزارش به نام عربستان به عنوان مسئول 60% تلفات کودکان در جنگ یمن، اشاره شده بود. تنها چند روز پس از انتشار گزارش، دبیر کل سازمان در اقدامی بی‌سابقه نام عربستان را از فهرست خارج و اعلام کرد که قرار است تحقیقات مشترکی با مشارکت ریاض در مورد جنگ یمن انجام شود.

  1. ۱ سال،۱ ماه قبل
  2. ۰
کمبود بودجه برای کودکان جنگ‌زده؛ بهانه‌ای برای تصمیم سازمان ملل
نوآوران -

این اقدام که به نوشته خبرگزاری رویترز با فشار گسترده عربستان و متحدانش انجام گرفته، انتقاد مجامع حقوق بشری و رسانه‌ها را در پی داشت. اظهارات روز گذشته «بان‌کی مون» گزارش‌های منتشر شده در مورد تهدید عربستان برای قطع کمک‌هایش به این نهاد را تائید کرد.

بان کی‌مون گفت: این یکی از دردناک‌ترین و دشوارترین تصمیماتی بود که من تاکنون گرفته‌ام ... این خطر وجود داشت که میلیون‌‌ها کودک با رنج ناشی از قطع بودجه برنامه‌های سازمان ملل در فلسطین، سودان جنوبی، سوریه، یمن و دیگر مناطق روبرو شوند.

با این حال، «عبدالله المعلمی» نماینده عربستان در سازمان ملل در واکنش به اظهارات بان کی مون گفته است که ریاض این سازمان را تهدید نکرده، اما «ورود نام عربستان به این لیست، قطعا بر روابط ما سازمان ملل تأثیر می‌گذاشت».

دیده‌بان حقوق بشر، سازمان عفو بین‌الملل و آکسفام با ارسال نامه‌ای از بان‌ کی‌مون انتقاد کردند و گفتند وی به عنوان دبیرکل سازمان ملل تسلیم عربستان شده و نام خود و این سازمان را «لکه دار» کرده است.

دبیر کلی سازمان ملل جایگاهی است که همیشه از جانب 193 کشور عضو تحت فشار قرار می‌گیرد؛ اما این‌بار، بان‌کی‌مون مجبور شد فاش کند که چند کشور از حد خود فراتر رفته‌اند و اعمال زور کردند. وی با لحنی سرزنش‌آمیز گفت: این موضوع قابل قبول نیست که برخی از کشورهای عضو بخواهند فشار بیش از حد به سازمان ملل وارد کنند.

این در حالیست که گروه‌های بشردوستانه عکس‌العمل‌های تندی را نسبت به تصمیم بان کی مون نشان دادند و او را متهم به تسلیم شدن در مقابل خواسته‌های عربستان سعودی کردند و عنوان کردند که ائتلاف آمریکایی هم به‌خاطر حمله به کودکان، مدارس و بیمارستان‌ها باید در لیست سیاه قرار بگیرد.

عبدالله المعلمی، فرستاده عربستان به سازمان ملل،‌ با رد ادعای تهدید سازمان ملل از سوی کشورش، به خبرنگاران گفت که حذف نام عربستان از لیست سیاه قطعی است و برگشت‌پذیر نخواهد بود.

بعد از مدت‌ها کشتار و خونریزی در منطقه خاورمیانه، سازمان ملل فعلا در نظر دارد تا برای تشخیص گروه‌های «تروریست از افراطی» که نام همه با هم در لیست سیاه ذکر شده، راهی بیندیشد؛ در حالی که اقدام این سازمان نباید تحت تاثیر قطع کمک مالی یا هر تهدیدی واقع می‌شد.

به گزارش رویترز، سازمان ملل پیشتر اعلام کرده بود که امارات متحده عربی، بنگلادش،‌مصر،‌کویت و قطر از جمله کشورهایی بودند که در تماس خود خواستار حذف نام ائتلاف عربی از لیست شده‌بودند.

ائتلاف عربی شامل کشورهای امارات متحده عربی، بحرین، کویت، قطر، مصر،‌اردن، مراکش، سنگال، و سودان می‌شود.

 از ماه مارس 2015، ولت عربستان میلیاردها دلار برای جنگ در یمن خرج کرد؛ که در این میان، 7 هزار نفر کشته شدند، هزاران نفر زخمی شدند و حدود 2.8 میلیون نفر هم از خانه‌های خود رانده شدند. 

با اینحال،‌ نام نیروهای یمنی، انصارالله و شبه‌نظامیان طرفدار این دولت این کشور برای بیش از 5 سال است که در لیست سیاه سازمان ملل به عنوان «مجرمان همیشگی» باقی مانده‌است. سوال اینجایست که بان کی مون چگونه توانست قطع بودجه برای کودکان فلسطین، سودان جنوبی، سوریه و یمن را بهانه‌ای برای حذف نام عربستان از لیست سیاه اعلام کند؟

طبق گزارش هاآرتص، ریاض سعی دارد با کمک سازمان ملل قطعنامه‌ای را با نیروهای انصارالله امضا کند، که طبق آن علی عبدالله صالح باید برای خروج از تمام قلمرو فتح شده توافق کند. به طوری که پس برگزاری انتخابات در یمن و تدوین قانون اساسی در یمن اقلیت محسوب شود.

اما راهی که عربستان رفته برایش عاقبت خوشی هم رقم نزد. از ماه مارس 2015، ارتش سعودی شعله جنگ را در یمن روشن کرد. در طول 15 ماه گذشته، چندین‌بار نقض آتش‌بس شد، و عربستان سعودی و متحدانش در خلیج فارس سعی دارند تا خواسته‌های خود را براورده کنند.

هدف اصلی سعودی‌ها این است که قدرت ایران را در خاورمیانه - سوریه، لبنان، عراق، افغانستان و یمن ـ کمرنگ کند. اما تا کنون در هیچ یک از این زمینه ها موفق نشده است.

در سوریه، واشنگتن و مسکو در حال تنظیم استراتژی هستند. دولت افغانستان با ایران روابط نزدیکی دارد. در عراق، نفوذ ریاض محدود به قبایل سنی است. در لبنان، قدرت حزب الله اوج گرفته و در یمن نیز فقط ضعف ارتش عربستان سعودی خود را به وضوح نشان داد.

هاآرتص به نقل از یک بلاگر تحت عنوان مجتهد که سندی از یک افسر ارشد عربستان فاش کرد، نوشت که شکست نظامی در یمن به وضوح عیان شده است. وی گفت با اینکه عربستان سعودی به ائتلاف عرب دستور صادر می‌کند اما کسی گوش نمی‌هد، مخصوصا سربازان ویژه امارات متحده عربی که نیروهای اصلی زمینی در یمن هستند. علاوه بر این، روحیه نیروهای سعودی پایین است، آموزش ناکافی دارند و هوش کافی برای هدف‌گیری ندارند. حملات هوایی قبل از بسیج نیروهای زمینی آغاز شد. قبایل یمنی که برای پیوستن به جنگ باج گرفته بودند، به وعده های خود عمل نکردند. و تلفات نیروهای ائتلاف بسیار بالاتر از آن چیزیست که در گزارش‌ها آمده است.