تحلیلی از بازگشت مسکو

آیا روس ها متوسلیان را به ایران برمی گردانند؟

میانجگری روس ها میان ایران و اسرائیل برای استرداد دیپلمات های ربوده شده ایرانی، مطلبی نیست که بتوان به سادگی از آن گذشت؛ مساله ای که شاید بتواند سرانجام پرده از یک معمای معمای 34 ساله بردارد.

  1. ۱ سال،۲ ماه قبل
  2. ۰
آیا روس ها متوسلیان را به ایران برمی گردانند؟
نوآوران -

احمد متوسلیان، مشاور نظامی سفارت ایران در لبنان، سید محسن موسوی کاردار سفارت ایران در لبنان، تقی رستگار مقدم راننده سفارت ایران و کاظم اخوان، خبرنگار و عکاس خبرگزاری جمهوری اسلامی چهار نفری بودند که در 14 تیرماه سال 1361 پس از دستگیری در یک پست بازرسی در شرق بیروت، تا به امروز دیگر خبری از آن­ها در دست نیست. در حالی که برخی از فرماندهان نیروهای فالانژ که مسئولیت دستگیری این چهار دیپلمات ایرانی را برعهده دارند، از اعدام آن­ها بلافاصله پس از دستگیری خبر داده­اند، برخی از منابع آگاه در لبنان از انتقال این چهار ایرانی به اسرائیل پس از دستگیری خبر می­دهند.

این مساله در هفته ­های اخیر با اظهارنظر برخی مقامات امنیتی و دفاعی از جمله محس رضایی و سردار دهقان دوباره افکار عمومی در داخل وخارج کشور را به خود معطوف کرد. در همین رابطه، سردار حسین دهقان، وزیر دفاع و پشتیانی نیروهای مسلح با تاکید بر زنده بوده چهار دیپلمات ایرانی ربوده شده در لبنان، فرضیه به شهادت رسیدن دیپلمات­های ایرانی را رد کرده بود. او با اشاره به وجود مدارکی مبنی بر زنده بودن این چهار نفر حداقل برای یک دوره زمانی طولانی، رژیم صهیونیستی را مسئول حفظ جان و سلامت دیپلمات­های ایرانی معرفی کرده بود. محس رضایی، فرمانده سپاه پاسداران در دوران جنگ تحمیلی نیز با اشاره به این که زیر بار اخبار ضدونقیض و شایعات نمی­رود، بر زنده بودن احمد متوسلیان و سه ایرانی دیگر تاکید کرده بود. تاکید مقامات ایرانی بر زنده بودن دیپمات های ایرانی در حالی طرح می شود که پیگیری های مکرر جمهوری اسلامی ایران از طریق مراجع بین المللی از جمله صلیب سرخ برای یافتن محل نگه داری یا حتی دفن دیپلمات های ایرانی تا کنون راه به جایی نبرده است.

پس از مطرح شدن دوباره موضوع دیپلمات های ایرانی ربوده شده در لبنان، تحلیل های زیادی در رسانه ها داخلی و خارجی صورت ارائه شد. حال ادعای یک پایگاه خبری لبنانی این مساله را وارد مرحله­ای تازه­ای ساخته است. به گزارش تابناک، پایگاه لبنانی «النشره» در گزارشی با موضوع سرنوشت دیپلمات های ربوده شده ایرانی، از میانجگری روس­ها میان ایران و اسرائیل در خصوص دیپمات­های ربوده شده ایرانی با هدف جلوگیری از بحرانی­ تر نشدن شرایط منطقه، خبر داده است.