غلبه بر تروریسم راهکاری سیاسی می‌طلبد

داعش در حال تجربه بزرگترین شکست استراتژیک

فرزانه اسکندریان: ارتش دولت سوریه با حمایت نیروهای تحت حمایت روسیه و ایالات متحده پیشرفت جداگانه‌ای علیه داعش داشتند، که فشار بی سابقه‌ای بر خلافت خودخوانده این گروه تروریستی وارد شد.

  1. ۱ سال،۱ ماه قبل
  2. ۰
داعش در حال تجربه بزرگترین شکست استراتژیک
نوآوران -

در کشور همسایه، عراق، نیز برای آزادسازی مناطق تحت کنترل داعش حملاتی صورت گرفت، اما هیچ گزارشی مبنی بر مورد هدف قرار دادن ابوبکر البغدادی، رهبر گروه تروریستی داعش مخابره نشده‌است.

دو سال پس از اینکه این گروه تروریستی نام خلیفه خود را برای حکومت بر همه مسلمانان عراق و سوریه اعلام کرد، دشمنانش از چند جبهه به دو مرکز اصلی (رقه در سوریه و موصل در عراق) حمله بردند.

این در حالی است که عدنان ابو امجد، فرمانده شورای نظامی منبج در گفت‌وگویی با اسپوتنیک گفت نیروهای کرد نیز آمادگی خود را برای ورود به شهرهای واقع در شمال سوریه اعلام کردند.

پیشروی در استان رقه

ارتش سوریه در جدیدترین پیشروی خود در استان رقه، کنترل برخی مسیرهای استراتژیک در این استان را در دست گرفت.

دیده بان حقوق بشر سوریه و منابعی در ارتش این کشور اعلام کردند که نیروهای دولتی و هم‌پیمانانشان عملیات خود به سمت محور اثریا-رقه را ادامه داده و کنترل مناطق استراتژیکی در مرکز کشور را در دست گرفتند.

به گزارش ایسنا، نیروهای سوریه عملیات خود را در بیش از یک محور برای آزادسازی استان رقه که پایتخت خلافت خود خوانده داعش محسوب می‌شود و قطع خطوط امداد داعش افزایش داده‌اند.

به گفته دیده بان حقوق بشر سوریه نیروهای ارتش در 15 کیلومتری «الطبقه» هستند که یک فرودگاه نظامی مهم سوریه را در خود جای داده است.

گروه موسوم به «نیروهای دموکراتیک سوریه»، که بیشتر اعضای آن کرد هستند، موفق به پیشروی در استان «حلب» شدند. نیروهای دموکراتیک موفق شدند با پیشروی در این مسیر راهبردی خود را به دانشگاه غیر دولتی «الاتحاد» (4 کیلومتری حومه غربی منبج) برسانند و آن را کاملا آزاد کنند.

در این عملیات نیروهای سوری علاوه بر از پای درآوردن 18 عنصر داعش روستای «اوسه جلی» را نیز پاکسازی کردند.

آزادسازی دو منطقه «الصبیحات» و «الفلاحات» در غرب فلوجه

خالد العبیدی، وزیر دفاع عراق اعلام کرد که یگان هشتم عراق موفق شد دو منطقه الصبیحات و الفلاحات در غرب فلوجه را از چنگال گروه تروریستی داعش آزاد کند.

سفیان العیثاوی، مشاور استاندار الانبار در امور عشایر نیز اعلام کرد که روند عملیات آزادسازی شهر فلوجه طبق برنامه‌ریزی حیدر العبادی، نخست وزیر عراق پیش می‌رود اما مساله‌ای که عملیات نظامی را به تأخیر می‌اندازد وجود خانواده‌ها در این شهر است.

وی گفت که دستگاه مبارزه با تروریسم تنها 400 متر با مرکز شهر فاصله دارد و این تحول امنیتی بزرگی است.

سرلشکر اسماعیل المحلاوی، فرمانده عملیات الانبار نیز اعلام کرد که عملیات آزادسازی دو منطقه الفلاحات و الصبیحات در غرب آغاز شد و یگان هشتم ارتش با پشتیبانی ائتلاف آمریکایی و نیروهای عراقی عملیات نظامی گسترده‌ای را در این دو منطقه آغاز کردند.

داعش، مجرم بزرگ جنگی

دو سال پس از حمله برق آسای داعش در عراق و سوریه، مدتی است که گروه شبه نظامی داعش همچنان در حال از دست دادن قلموروهای اشغالی خود است.

در طول این مدت، گروه تروریستی داعش مرتکب به جرائم مختلف جنگی علیه همه قبایل ساکن در مناطق اشغالی شد. هزاران نفر از زنان و مردان یزیدی به اسارت برده شدند و کشته شدند. آنها زنان را مجبور به پوشیدن نقاب می‌کردند، به طوری که زنان بعد از آزادی با شادی نقاب‌های خود را در حومه شهر منبج و حلب برداشتند و از اینکه می‌توانستند لباس‌های رنگی بپوشند ابراز خوشحالی می‌کردند.

به گزارش فاکس نیوز، شبه‌نظامیان داعش طوری به تنگ آمده‌اند که خون مردم بیگناه را برای مبارزان مجروح خود می‌دزدند. طبق گزارش منابع مختلف، داعشیان جلوی مردم عادی رادر خیابان‌ها می‌گیرند یا به خانه‌ها حمله می‌کنند و از آنها خون می‌گیرند. گاهی تا سرحد مرگ از مردم خون می‌گیرند و آنها را در خیابان رها می‌کنند. و هنگامی که قص نقل مکان دارند،‌ مردم بیگناه را به عنوان سپر خود استفاده می‌کنند.

موانع چالش برانگیز

با وجود اینکه نیروهای داعشی به وضوح بزرگترین و متفاوت‌ترین جنایات جنگی عصر حاضر را به نام خود کرده، یکی از چالش‌هایی که باعث شد تا روند آزادسازی مناطق تحت کنترل به تاخیر بیفتد، خواسته‌ها و منافع مشترک از چند جهت مختلف بود.

یاروسلاو تروفیموف، در مقاله‌ای نوشت در این مبارزه مشترک نیروهای سنی محلی به نوعی با شبه‌نظامیان شیعی، و نیروهای سوری و کرد عراق در تقابل هستند. در چند ماه اخیر، نیروهای سنی عرب تنها در عملیات بازپس‌گیری حلب واقع در شمال سوریه و در مرز با سوریه موفق عمل کردند،‌ که بعدا باث شد زمین‌های زیادی به نیروهیا داعشی برگردد.

با توجه به آزادسازی فلوجه از دست گروه تروریستی القاعده در عراق حدودا یک دهه پیش، این شهر دوباره تحت کنترل گروه افراطی دیگری افتاد. مخصوصا بعد از حکومت نوری‌المالکی در بغداد، تفرقه میان سنی و شیعه در عراق اوج گرفت. سوال اینجاست که آیا فقط آزادسازی شهرها می‌تواند مردم بیگناه عرب را نسبت به خشونت‌های احتمالی بعدی بیمه کند؟

نبود راه‌حل سیاسی در سوریه و عراق باعث شده درگیری‌ها افسار گسیخته و چندجانبه شود؛ به طوری که استراتژی‌های فعلی برای از بین بردن تروریست های داعشی فعلا هزینه های سنگین با عواقب بالا داشته‌است. این در حالی است که فساد، فرقه گرایی، انحلال شبه نظامیان تروریست در ابتدا نیاز به راهکاری منطقی دارد.