تشکیل ویدئوکنفرانس بعد از حملات هوایی روس‌ها علیه معارضان دولت سوریه

نزاع بین روسیه و آمریکا بر سر قدرت در منطقه

فرزانه اسکندریان: مقامات ارشد دفاعی آمریکا و روسیه روز شنبه ویدئو کنفرانسی برگزار کردند که در آن مقامات پنتاگون در خصوص حملات هوایی روسیه به نیروهای تحت حمایت آمریکا در سوریه ابراز نگرانی کردند.

  1. ۱ سال،۱ ماه قبل
  2. ۰
نزاع بین روسیه و آمریکا بر سر قدرت در منطقه
نوآوران -

به گزارش روزنامه آمریکایی «نیویورک‌تایمز» حمله هوایی روسیه، روز پنجشنبه هفته گذشته معارضان مسلح سوری در گذرگاه «التنف» که در مرز سوریه و عراق قرار گرفته است را مورد هدف قرار داد. علاوه‌براین، جنگنده های روسی مراکز معارضان مسلح سوری در مرز سوریه و اردن را بمباران کردند.

این در حالی است که هیچ نیروی آمریکایی در منطقه حضور نداشت و بلافاصله طی تماس اضطراری از افسران روسی خواسته شد تا حملات هوایی خود را متوقف کنند.

«پیتر کوک» سخنگوی پنتاگون نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد که در حین این ویدئوکنفرانس، مقامات پنتاگون نگرانی عمیقی درباره این حمله به نیروهایی به گفته آمریکا با داعش مبارزه می‌کنند ولی در اصل در جنگ با دولت «بشار اسد» رئیس‌جمهوری سوریه هستند، ابراز داشتند.

 مقامات آمریکایی اعلام کردند که حملات روس‌ها حتی پس از آن ادامه دارد که به روسیه ابلاغ شده بود از معارضان مسلح سوری، حمایت هوایی می‌شود و این مسئله «نگرانی امنیتی برای آمریکا و نیروهای ائتلاف به وجود آورده است».

نیویورک‌تایمز گزارش کرد، مقامات آمریکایی روسیه را متهم کرده‌اند که نتوانسته‌است نیروهای دولت سوریه را از نقض آتش‌بس و حمله به معارضان مسلح تحت حمایت آمریکا باز دارد.

از طرفی، وزیر دفاع روسیه نیز اعلام کرد که با نظر آمریکا در مورد افزایش همکاری‌های نظامی دوجانبه در سوریه موافق است.

به گزارش آسوشیتد پرس، روسیه و آمریکا در حالی این ویدیئوکنفرانس را تشکیل دادند که «سرگئی شویگو» وزیر دفاع روسیه با اسد در دمشق دیدار کرد و از پایگاه هوایی روسیه در سوریه بازدید به عمل آورد. از ماه سپتامبر کمپین هوایی روسیه عملیات خود را برای دفاع از قلمروی دولت سوریه آغاز کرد. در مقابل، نیروهای معارض سوریه تحت حمایت آمریکا نیز حملات خود را علیه ارتش بشار اسد و داعش افزایش دادند.

به علاوه، به گزارش گالف نیوز، مقامات آمریکایی بر این عقیده هستند که اقدامات اخیر ارتش روسیه در جنگ سوریه به این هدف صورت گرفته که آمریکا مجاب به همکاری با روسیه شود. این خبرگزاری اینگونه نوشت: مدت‌ زیادی است که مسکو از آمریکا خواسته کمپین هوایی خود را با هم مشترک شوند تا برای دفع حملات داعش اطلاعات مورد نیاز را با هم در میان بگذارند.

اما دولت اوباما درخواست روسیه را به این دلیل رد کرد که با اتخاذ چنین روشی نیروهای آمریکایی همسو با دولت بشار اسد قرا می‌گیرند.

جدا از نزاع آمریکا و روسیه بر سر سوریه، شبکه خبری المیادین به نقل از فعالان وابسته به گروه‌های مسلح مخالف نظام حاکم در سوریه از بروز درگیری میان عناصر مسلح گروهک‌های تروریستی «داعش» و «جبهه النصره» در اردوگاه آوارگان فلسطینی «الیرموک» در جنوب شهر دمشق، پایتخت این کشور خبر داد.

بر اساس این گزارش، درگیری در اردوگاه آوارگان «الیرموک» پس از آن آغاز شد که عناصر مسلح النصره، گروهی از تروریست های داعش را هدف گرفتند.

اخیرا، بیش از 50 دیپلمات آمریکایی طی نامه‌ای رسمی از کاخ سفید درخواست کردند تا با تغییر سیاست‌های خود حملات مستقیمی علیه بشار اسد ترتیب دهد.

با وجود این، سلاح‌های شیمیایی همچنان جان تعداد روزافزونی از شهروندان سوری را می گیرد و ادعاهای آمریکایی با آنچه که در واقعیت رخ می‌دهد تفاوت دارد. درک مونرو، تحلیلگر سیاست خارجی در مقاله‌ای که راشاتودی منتشر کرد نوشت: کشمکش بین ارتش و نیروهای شبه‌نظامی حامی اسد و معارضان دولت منجر به چند جنگ نیابتی بین معارضان دولت سوری با حمایت آمریکا و دیگر کشورهای منطقه، ارتش سوریه، آمریکا، روسیه، حزب‌الله، نیروهای جهاد و داعش شده‌است.

به هر ترتیب، تضعیف دولت سوریه، که هدف ارتش آمریکا است، عواقب زیادی از جمله بی‌ثباتی منطقه خواهد داشت. علاوه بر این،‌ سقوط دولت بشار اسد ممکن است به قتل عام علویان و اقلیت‌های دیگری ختم شود.

نباید فراموش کرد که همه این اتفاقات با نام «اجرای حقوق بشر در سوریه» آغاز شده بود. اما اتفاقات اخیر این نکته را نشان می‌دهد که یک تراژدی انسانی برای دستیابی به پیروزی «سیاسی» در جریان است. سیاست آمریکا که با جنگ عراق از سال 2003 آغاز شد فقط به شکست ختم می‌شود. ممکن است داعش و النصره در ابتدا گزینه کارامدی برای خارج کردن سوریه از کنترل روسیه و کشورهای هم‌سویش باشند، اما تلفات انسانی و آشوب پیامدهای ویرانگر این اغتشاشات خواهند بود.

در جریان جنگ داخلی سوریه بیش از 280 هزار تن کشته و میلیون ها تن نیز بی خانمان شده‌اند.

اما حتی دیپلمات های ارشد نیز می گویند که ناتوانی آنها در متوقف کردن این جنگ پنج ساله وجدانشان را به چالش کشیده است. آنها می‌گویند هرآنچه در آینده رخ دهد، باز هم دولت سوریه تا مدت ها نمی تواند به ارائه خدمات به مردم بپردازد.