جنگ در سوریه همسایگانش را هم تحت تاثیر قرار می‌دهد

انتظار لبنان از روسیه برای حمایت بیشتر

فرزانه اسکندریان: وزیر دفاع لبنان در سخنان اخیر خود اعلام کرد کشورش به پشتیبانی بیشتر روسیه امید دارد. «علی خلیل» تصریح کرد که انتظار می‌رود روسیه از ارتش کشورش در راستای تقویت مبارزات علیه تروریسم کمک کند.

  1. ۱ سال،۱ ماه قبل
  2. ۰
انتظار لبنان از روسیه برای حمایت بیشتر
نوآوران -

وی گفت: ما هم اکنون در جنگ با تروریسم به سر می‌بریم. شبه نظامیان داعش و جبهه‌النصره در مرزهای شمالی و شرقی کشور ما هستند. از آنجا که نیروهای لبنانی هر روز در حال مبارزه با آنها هستند، نیاز به حمایت دارند. ما همراه روسیه از چند جهت در حال انجام عملیات هستیم.

به گزارش اسپوتنیک، خلیل در ادامه افزود که بیروت در پی تحکیم همکاری‌هاست و از روسیه انتظار دارد تا حمایت بیشتری از نیروهای مسلح این کشور ارائه دهد و در حل و فصل بحران سیاسی داخلی در لبنان نیز مشارکت داشته باشد.

این در حالی است که از سال 2010 که کمیته روابط خارجی آمریکا رفع تحریم‌های ارسال تسلیحات از روسیه به لبنان را اعلام کرده‌بود، روسیه نیز اقدامات جدیدی برای تقویت نیروهای نظامی لبنان ارائه کرد. محموله رایگان روسیه به لبنان شامل 6 هلی‌کوپتر جنگی Mi-24، 31 تانک‌ T-72، 36 قطعه 130 میلی‌متری توپخانه و 500 هزار خمپاره می‌شد.   

لبنان علاوه بر 30 هلی‌کوپتر و جت‌های انگلیسی که از دهه 1950 میلادی مانده بود،‌ نیروی هوایی به معنی واقعی نداشت. بنابراین، سربازان لبنانی نیاز داشتند تا برای استفاده از تانک‌ها و هلی‌کوپترهای جدید آموزش ببینند.

بعد از ورود جنگنده‌های سوخو، با وجود اینکه هیچ عملیات نظامی یا حمله هوایی علیه لبنان صورت نگرفته‌بود، تمرینات نظامی روسیه در دریای مدیترانه باعث شد تا مسیر عبور هواپیماها از آسمان لبنان تغییر پیدا کند. بنابراین، این جریانات بحث‌های جدید سیاسی را ایجاد کرد.

اما روابط این دو کشور رفته رفته بیشتر شد تا سال 2013 میزان تبادلات تجاری دو جانبه به 500 میلیون دلار رسید. این در حالی بود که روسیه اغلب مود خام (مانند نفت و محصولات هیدروکربنی) صادر می‌کرد و در عوض از لبنان محصولات کشاورزی، مخصوصا تنباکو، وارد می‌کرد.

اما بعد از آغاز جنگ سوریه، حمایت روسیه از لبنان به مراتب بیشتر شد. به گفته الکساندر زاسبکین، سفیر روسیه در لبنان، این کشور با ده‌ها حزب و سازمان لبنانی ارتباط دارد که یکی از آنها حزب کمونیست لبنان است؛ علاوه براین، با برخی از احزاب و سازمان‌هایی ارتباط دارد که در جریان جنبش ملی آزادیبخش لبنان در گذشته حضور داشتند.

از طرف دیگر، ریاض در فوریه سال جاری کمک‌های خود را به لبنان قطع کرد که بالغ بر 4 میلیارد دلار می‌شد. مقامات سعودی دلیل این اقدام را مواضع لبنان اعلام کردند که در تضاد با رویکرد کشورشان بود.

روز دوشنبه، شیخ «نبیل قاووق» نائب رئیس شورای اجرایی حزب‌الله نیز اعلام کرد با وجود اینکه حزب‌الله تا کنون حضور کمی در سوریه داشته، در صورت نیاز حضور خود را در این کشور افزایش می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه اسرائیل از مقاومت لبنان می‌ترسد، افزود: با جرأت و اراده در انجام این کار (افزایش حضور نظامی در سوریه) تردید نخواهیم کرد. همه گروه‌های تکفیری سوریه باید امروز این مساله را بدانند؛ زیرا این پیمان ما در حمایت از مردم و ملت و افراد محاصره شده در «فوعه» و «کفریا»ست.

این عضو حزب الله افزود:‌ گروه‌های تکفیری از سه ماه قبل تلاش می‌کنند عملیات حلب را با حمایت و برنامه‌ریزی آمریکا، عربستان و ترکیه درهم بشکنند اما در رسیدن به این اهداف خود ناکام مانده‌اند. قهرمانان ما در مقاومت ظرف چهار روز گذشته موفق شدند با از پای درآوردن 167 عضو این گروه‌های تروریستی در کنار صدها زخمی، ضربه مهلک و تاریخی به صفوف این گروه‌ها بزنند.‌

به هر ترتیب، نباید از این نکته غافل شد که سرنوشت لبنان و سوریه، به عنوان دو کشور همسایه، از هم جدا نیست. به گزارش دیلی استار، بمب خوشه‌ای اسرائیل روز یکشنبه جان یکی از شهروندان سوری را در جنوب لبنان گرفت. علاوه بر این، اسرائیل با بمباران‌های متعدد خود در جنوب لبنان شهروندان را در خطری مداوم قرار داده‌است. لبنانی‌های بر این عقیده هستند که هدف از مانور زمینی، هوایی و دریایی اسرائیلی‌ها مقاومت در مقابل نیروهای این کشور است.

با وجود درگیری‌های سوریه روند سیاسی این کشور به نوعی توسط یک جریان روسی-آمریکایی به جلو می‌رود. در این میان عربستان هم کماکان خواستار سرگونی اسد در سوریه است و برای دست‌یابی به این هدف همواره از هیات‌های مخالف در کنفرانس ژنو حمایت کرده‌است. جوزف باهوت، تحلیلگر و کارشناس مسائل خارومیانه در یادداشتی نوشت که ریاض امیدوار است با گذشت زمان، نفوذ مسکو جایگزین نفوذ تهران در سوریه شود.

کانال دو رژیم صهیونیستی روز جمعه در دهمین سالروز جنگ 33 روزه علیه لبنان (2006)، به این جنگ از زاویه انبار تسلیحاتی حزب‌الله و افزایش تعداد موشک‌ها در طول یک دهه گذشته پرداخت.

در این گزارش آمده است: حزب الله در آغاز جنگ 2006، 15 هزار موشک در اختیار داشت که این تعداد در پایان جنگ به 7 هزار رسید اما با گذشت یک دهه از جنگ، حزب الله این موشک‌ها را به 150 هزار عدد رسانده‌است.

طبق این گزارش، حزب‌الله در جنگ 33 روزه حدود چهار هزار موشک به اسرائیل شلیک کرد که حاکی از حجم تلاش‌های این جنبش برای تسلیح خود پس از عقب‌نشینی ارتش رژیم صهیونیستی از لبنان در سال 2000 تا برافروزی جنگ در سال 2006 بود.

از سوی دیگر، عربستان همان منطق را در قبال لبنان دارد. ریاض برای مدتی طولانی مورد حمایت نخست وزیر سابق «سعد حریری» و متحدانش بود و همواره آنها را برای تداوم دشمنی با حزب الله به عنوان متحد ایران تشویق می کرد حتی زمانیکه هر دو گروه در دولت وحدت ملی ادغام شدند.

علاوه‌براین،‌ به نوشته روزنامه لبنانی الاخبار، آمریکا نیز با وضع تحریم‌های جدید بانکی علیه حزب‌الله بیشتر موسسه‌های اجتماعی، خدماتی و آموزشی را تحت تاثیر قرار داده‌است. لبنان کشوری است که علاوه بر فشار حملات تروریستی در کشور همسایه با پدیده مهاجرت 1.1 میلیون سوری‌ هم روبروست.

 لبنان پس از برکناری «میشل سلیمان» رئیس جمهور خود در نوعی دگرگونی سیاسی به سر می‌برد. لذا از روسیه انتظار دارد تا در حل بحران‌های سیاسی نیز کمک کند.