کری: صبرما بی نهایت نیست

فرمانده ارتش روسیه:این ما هستیم که صبرمان تمام می شود

فرزانه اسکندریان: رئیس ستاد کل نیروهای مسلح روسیه از اعلام نکردن لیست کامل تروریست‌ها از جانب آمریکا انتقاد کرد و بیان داشت که با این شرایط شبه‌نظامیان می‌توانند دوباره متحد شوند و از حملات هوایی روسیه نیز فرار کنند.

  1. ۱ سال،۱ ماه قبل
  2. ۰
این ما هستیم که صبرمان تمام می شود
نوآوران -

به گزارش راشاتودی، این در حالی است که، بیانیه «والری گراسیموف» در پاسخ به اظهارات «جان کری» وزیر امور خارجه آمریکا صادر شد که گفته بود دیگر صبر واشنگتن از نقض آتش‌بس‌ها توسط روسیه سرآمده‌است.  آتش‌بسی که روسیه و آمریکا در در ماه فوریه اعلام کردند شامل مواضع جبهه‌النصره و داعش، و همچنین گروه‌های دیگری نمی‌شد که از نظر شورای امنیت سازمان ملل تروریست به حساب می‌آیند.

کری چهارشنبه گذشته گفته‌بود: روسیه باید بداند که صبر ما بینهایت نیست. در حقیقت، صبرمان خیلی هم کم است، مخصوصا راجع به مساله بشار اسد. پرواضح است که آتش‌بس داستانی قدیمی است و برای پایان واقعی جنگ امری کلیدی محسوب می‌شود.

در جواب به بیانات کری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح روسیه هشدار داد؛ این روسیه است که به‌خاطر همکاری نکردن واشنگتن دیگر نمی‌تواند صبر کند. وی گفت:‌اگر قرار است صبر کسی کم شود، آن ما هستیم. ما به طور کامل به تعهدات خود برای ادامه آتش‌بس و اتحاد ملی سوریه پایبند هستیم. طرف آمریکایی همیشه با «اپوزیسیون تحت کنترلش» مشکل داشته‌است. گراسیموف در ادامه افزود:‌ شرکای آمریکایی ما هنوز مطمئن نیستند که نیروهای اپوزیسیون و شاخه‌های دیگر سازمان‌های بین‌المللی تروریستی دقیقا کجا هستند.

پیشتر، «ایگور کوناشنکوف» سخنگوی وزارت دفاع روسیه سی‌ام خرداد ماه پس از ویدئوکنفراسی که بین طرف‌های آمریکایی و روسی تشکیل شد عنوان کرد که ماه‌هاست که از آمریکایی‌ها مکررا درخواست شده تا نقشه مشترکی از حضور نیروهای مختلف در سوریه ارائه دهند اما هیچ اقدامی صورت نگرفته‌است.

با اینکه آمریکا ادعا کرده‌بود که روسیه در روز 17 خرداد به نیروهای اپوزیسیون سوریه حمله کرده اما این مقام روسی خاطر نشان کرد که منطقه هدف‌گیری شده حدود 300 کیلومتر با قسمت مورد ادعا فاصله داشته که به گفته طرف‌های آمریکایی تحت کنترل اپوزیسیون سوریه در آتش‌بس به‌سر می‌بردند.

گراسیموف با اشاره به این نکته که روسیه سه ماه است لیست تروریست‌های مورد هدف را ارائه داده‌، گفت: نتیجتا، تروریست‌های سوریه دائما در حال گروه‌بندی هستند و تنش‌ها روزبه‌روز بیشتر اوج می‌گیرد. ما تا ابد نمی‌توانیم به همین ترتیب ادامه دهیم.  

وی  در ادامه از استانداردهای دوگانه آمریکا در مورد تعریف دقیق نقض آتش‌بس انتقاد کرد. رئیس ستاد کل نیروهای مسلح روسیه همچنین خاطرنشان کرد: آمریکا بمباران نظامیان و جوامع سوری را فقط نقض ناچیز آتش‌بس تلقی می‌کند، ولی هرگونه پاسخ به این حملات از جانب نیروهای سوری حملات جدی علیه نیروهای اپوزیسیون است.

اما از طرف دیگر، به گزارش ایسنا، منابع آمریکایی آگاه از جزئیات یک توافقنامه محرمانه میان آمریکا و روسیه برای حل و فصل بحرن سوریه خبر دادند. به نقل از پایگاه اینترنتی اخبار آسیا، منابع آگاه آمریکایی اعلام کردند: دولت‌های آمریکا و روسیه به طور محرمانه بر سر راهکاری مشترک جهت حل و فصل بحران سوریه که در ماه ژوئن ارائه می شود، توافق کرده‌اند.

این منابع همچنین اعلام کردند که توافقنامه محرمانه میان آمریکا و روسیه شامل چندین بند است که واگذاری فرماندهی ارتش آزاد به «مناف طلاس»، از فرماندهان فراری ارتش سوریه از جمله آنهاست.

بنا به گزارش این منابع، توافقنامه محرمانه آمریکا و روسیه شامل 4 بند اصلی زیر است:

1- پایان درگیری میان ارتش آزاد و ارتش سوریه

2- مشخص شدن زمان‌بندی برای آغاز مذاکره میان طرفین درگیر سوری و تعیین مناف طلاس به عنوان فرمانده عالی ارتش آزاد که مورد قبول بخشی از نظام سوریه و آمریکا است.

3- پاک‌سازی گروه‌های تندرو به دست مناف طلاس و ارتش آزاد از جمله جبهه النصره و گردان آزادگان شام که از دید آمریکا مورد قبول نیستند و فراهم کردن زمینه فعالیت ارتش آزاد در مناطقی که خطوط تماس نامیده می‌شود.

4- تحویل ریاست شورای عالی نظامی به مناف طلاس و تشکیل هیاتی نظامی برای مذاکره با چهره‌های سیاسی مخالفان برای تشکیل دولت ائتلافی.

منابع آمریکایی مذکور در ادامه تاکید کردند، مذاکره با گروه‌های سوری تحت نظارت آمریکا و روسیه و با مشارکت برخی کشورهای جهان در کنفرانس بین المللی آتی درباره سوریه شکل جدی به خود می گیرد.

اخبار ضد و نقیضی از هم‌سوئی یا مخالفت دیدگاه‌های روسیه و آمریکا منتشر شده است. آلیستر کروک، تحلیلگر سیاسی در «هافینگتون پست» اینگونه نوشت: اخیرا، غبار ابهام و سردرگمی در سوریه کمتر شده‌است.

وی با تحلیل جایگاه طرف‌های درگیر در جنگ سوریه، ادامه داد:‌من هیچوقت نتوانستم باور کنم که آتش‌بس‌هایی که اعلام می‌شوند پایان واقعی درگیری‌ها هستند و بسیاری از مردم سوری هم با دولت خود هم‌عقیده هستند که این ترفند دیگر آمریکایی‌هاست. آنها از دولت خود می‌خواهند تا مساله را مدیریت کند و حلب آزاد شود.

اخبار منتشر شده از حضور نیروهای ویژه آمریکا، آلمان، فرانسه و گاهی نیز بلژیک در شمال سوریه باعث شده تا حس فریبکار بودن غرب در اذهان سوری‌ها تشدید شود.

وی در مقاله خود افزود: در واقع، تجاوز به سرزمین‌ سوریه موقتی نیست، بلکه برعکس است. گمانه‌زنی‌هایی هم راجع به افغانستان و پایگاه‌های «موقتی» ناتو وجود دارد. اما به هر روی، اغراق نیست اگر بگوئیم که نوعی شک‌گرائی نسبت به انگیزه‌‌های غربی‌ها وجود دارد – مخصوصا از وقتی که اشتون کارتر، دستیار وزیر دفاع آمریکا از احتمال ورود ناتو در این جنگ خبر داد.

پت لنگ، افسر اطلاعاتی پیشین سازمان امنیتی وزارت دفاع آمریکا، نیز هفته پیش نوشت: واضح است که روس‌ها تصور می‌کردند که می‌‌توانند معامله صادقانه‌ای با جان کری و باراک اوباما داشته‌باشند. خب، اشتباه می‌کردند. نیروهای جهادی تحت حمایت آمریکا به جبهه‌النصره و القاعده ادغام شدند و با حقه از فرصت پیش‌آمده استفاده کردند تا نیروهای خود را از نو سازمان دهند. آمریکا نیز باید با آنها پشت‌صحنه همکاری داشته‌باشد. شاید روس‌ها از این تجربه درس گرفته‌باشند.

به‌طورخلاصه، آتش‌بس به جایی نرسید. آمریکا (همانطور که سرگئی لاوروف، وزیر امورخارجه روسیه گفته‌بود) هیچ تلاش جدی‌ای برای جدا کردن مخالفان میانه‌رو از جبهه‌النصره در اطراف حلب انجام نداد. در عوض،‌ طبق گزارشات اخیر سعی داشته تا این گروه تروریستی را نسبت به حملات نیروهای روس و سوری معاف کند.